Chomik europejski a warzywa

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gosiek11
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 kwie 2011, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Chomik europejski a warzywa

Post »

Witam!

Pierwszy raz widziałam to stworzenie na oczy ale jego norę widziałam już dawno - pytanie: czy może mi to zwierzątko zniczczyć warzywa?

Mam marchewkę, kalarepkę, groszek cukrowy, fasolę szparagową (wsadzę niedługo do gruntu) no i truskawki, słoneczniki... te ostatnie miały podjedzone liście, zastanawiam się czy to nie to zwierze? Jak go wygonić z działki? Wiem ze jest pod ochroną ;:223
elizu
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 13 mar 2011, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Chomik europejski a warzywa

Post »

Witam, nie można go na pewno zabić, jesteś ogromną szczęściarą, że zobaczyłaś tego piękniucha ;) Rozumiem jednak, że wolałabyś, aby nie podgryzał ci warzyw, z pewnej strony "Chomik europejski żywi się głównie pokarmem roślinnym (liśćmi, korzeniami) ? ziarnami, koniczyną, różnymi bulwami i cebulkami, roślinami strączkowymi, ziemniakami, kukurydzą i burakami. Korzysta także z pokarmu zwierzęcego, na przykład owadów w różnych stadiach rozwoju, ślimaków, dżdżownic, żab i jaszczurek, niektórych mniejszych gryzoni. Możliwe jest także, że chomik europejski zje pisklęta ptaków gniazdujących na ziemi. "
Może dobrym rozwiązaniem, byłby zakup jakiegoś odstraszacza do gryzoni, takiego wydającego odstraszające dźwięki ? :)

Tak pomyślałam, że może by go dokarmiać jakimś zbożem, wprost pod norkę, to straty byłyby niewielkie a widok jaki mmmm ;)
Awatar użytkownika
Gosiek11
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 kwie 2011, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Chomik europejski a warzywa

Post »

Jak na razie widzę że wyłazi z norki i wędruje do sąsiadki gdzie jest mnóstwo marchewek, sałaty itp

A jeśli uda mi się go złapać i wypuszczę go 2km dalej w pole to coś się mu stanie czy będzie ok???
elizu
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 13 mar 2011, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Chomik europejski a warzywa

Post »

Pewnie wróci, zwierzaki to cwaniury ;) znalazł sobie dogodne miejsce do życia, chyba, że na polu zboże :D Ale spróbować można choć widziałam filmik na którym wydawał się być niebezpieczny, więc nie wiem jak z tym łapaniem ;) http://www.youtube.com/watch?v=jd-BeDQWjXs
Awatar użytkownika
Gosiek11
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 kwie 2011, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Chomik europejski a warzywa

Post »

Też go widziałam... byłam przerażona tym. mi po działce dziecko biega, jakby się naciął na tego chomika to biada ;:223 :shock:
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5828
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Chomik europejski a warzywa

Post »

:wit Komu biada,chomikowi?Mysle ,że nie zrobił by nic dziecku,po porstu uciekł by do norki. Dzikie zwierzeta maja to do siebie ,że są płochliwe i nie atakuja ,tylko uciekaja przed ludźmi. A swoją drogą śliczne zwierzątko...słodkie.Myslę ,że własnie takie urządzenia ,które odstraszają gryzonie pomogło by ;:3
Asia
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chomik europejski a warzywa

Post »

No nie radzę łapać :) To bojowe zachowanie jest dość typowe.
Kiedyś i u mnie na działce pomieszkiwał. Staraliśmy się nie wchodzić sobie w drogę... ba, ja chyba bardziej się starałem :lol:
Słodkie.... tia, akurat.
martka123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 mar 2019, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chomik europejski a warzywa

Post »

Można go jakoś w miarę łagodnie odstraszyć. Chomik to gryzoń, więc może zadziałają odstraszacze, te które emitują dźwięki?

Link usunięto.
bab...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”