Dobór roślin do ogrodu

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dobór roślin do ogrodu

Post »

Witam.

Mam prośbę do forumowiczów jako osób bardziej doświadczonych.
Opracowałem bardzo prosty rysunek stanowiący załącznik zawierający plan części działki, którą chcielibyśmy w najbliższym czas jakoś zagospodarować.
Na szaro oznaczyłem części nie do ruszenia, natomiast na żółto są części, które chcielibyśmy zagospodarować roślinnie. W skrócie ponumerowane części:
1. słońce operuje z maksymalnym natężeniem do godziny ok. 17.00-18.00, część znajduje się przy betonowym nagrzewającym się ogrodzeniu,
2. część zaciemniona, znajdująca się za 2 metrowym ogrodzeniem betonowym, za działką znajdują się wysokie akacje i sosny
3. część znajdująca się przy domu(ściana z białych elementów murowych), nasłoneczniona intensywnie od rana do godz. 18.00-19.00
4. część nasłoneczniona do ok. 13.00-14.00, znajdująca się przy schodach.

Na murze z części 1 chcielibyśmy rozsadzić winobluszcz, aby ten nieprzyjemny mur zasłonić zielenią. Dodatkowo w tej części chcielibyśmy posadzić lawendę.
Muszę także wspomnieć, iż nasza ziemia jest IV lub nawet V klasy. Jest piaszczysta, a na głębokości ok. 70-90 cm jest warstwa gliny. Piasek, jak to piasek, jest przepuszczalny i trudno utrzymać wilgoć na nim.

W miejscu tawuły na rysunku jest tamaryszek, pomyliłem nazwy ;)
Dałem też kierunki geograficzne, aby lepiej można było rozeznać się w położeniu stref, które chcielibyśmy zagospodarować.

I do sedna. Bardzo proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich roślin do poszczególnych stref. Nie mam niestety dużego doświadczenia i w związku z tym nie chciałbym popełnić błędów przy doborze roślin.

Dziękuję bardzo za przeczytanie posta i ewentualną pomoc! :)

Pozdrawiam,
Mateusz.


Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21720
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc w doborze roślin do ogrodu.

Post »

Witaj :wit
Chciałabym ale sama nie wiem czy podołam :wink:
jednak spróbuję coś zaproponować byśmy przynajmniej mogli zacząć dyskusję.
Biorę pod uwagę Twoje sugestie o miejscówkach i oto co bym sugerowała

Cz.1 to płot betonowy to moim zdaniem mógłbyś - by go ukryć - obsadzić powojnikami.
Będą potrzebne stelaże czy jakies kratownice by powojniki mogły się po nich wspinac ale
i one będa maskowały beton nawet jak juz powojniki zgubią liście.
Zestaw może byc wielokolorowy ale nie polecam naćkania kilkunastu lecz raczej stonowany zestaw i po kilka w jednym kolorze obok siebie.
Oczywiście Wasz pomysł również jest dobry a nawet b. dobry dla początkujących 'ogrodników' a i pracy przy winobluszczu będzie dużo mniej niż przy proponowanych powojnikach .

Cz. 2 to idealne miejsce na rośliny cieniolubne. Najbardziej przekonują mnie hosty,można dodać dla kontrastu inne o ciekawych liściach np. żurawki ale są to rośliny absorbujące,wymagają częstego odmładzania czyli dzielenia wiosną a nie każdy dysponuje zamiłowaniem do grzebania w ziemi i zabawy w dzielenie roslin.
Dlatego polecam kompozycje z host, zawilec japoński,ciemierniki,turzyca ptasie łapki,miodunki, kopytnik i cebule tulipanów,krokusów,szafirków by wiosną zbyt długo nie było tam pusto w oczekiwaniu na pojawiające sie kły host
A może po prostu tylko różaneczniki....

Cz.3 to idealne miejsce na rożankę. Proponuję zestawienia w pastelowych odcieniach ,rożne gatunki od wysokich parkowych po nższe wielkokwiatowe i miniatury na samym przodzie. Oczywiściepolecam pachnące.Można tez posadzić wsród nich lawendę czy gipsówkę .
Można również na ścianie poprowadzić róże pnące....

Cz. 4 przy schodach uznałabym jako reprezentacyjną?
Tutaj posadziłabym więc rosliny ktore wyglądają atrakcyjnie lub ładnie przez cały rok a więc jakieś zimozielone ale niskie,,ja zdecydowałabym się na kwasolubne ale trzeba by przygotować odpowiednio dołki pod te rośliny zapewniająć im kwaśny odczyn ziemi i wtedy można posadzić wrzosy i wrzoście,andromedę,pierisy
Zakwasić zawsze można podlewając rośliny wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego ,to nie problem a piszczyste podłoże jakim tam dysponujesz będzie idealne dla nich.

Dokonując nasadzeń należy wykopywać nieco wieksze dołki niż bryła korzeniowa roślin i wsypywać w nie odpowiednie zakupione podłoże. To ,że pod piaskiem jest glina to plus,bo rośliny jak sie już zaaklimatyzują dotrą tam swoimi korzeniami i będzie to sprzyjać ich uprawie.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o pomoc w doborze roślin do ogrodu.

Post »

Przede wszystkim - dziękuje za zainteresowanie i odpowiedź! :)

Na próbę zamówiłem wczoraj zestaw roślin składający się z:
- dzwonek dalmatyński - 3 sztuki - posadzimy go pod orzechem
- funkia 'Stirfry' - 1 sztuka - posadzimy pod płotem w 2 strefie
- jeżówka Green Twister - 2 sztuki - posadzimy pod płotem w 2 strefie
- lebiodka 'Rosenkuppel' - 2 sztuki - posadzimy pod płotem w 2 strefie
- lawenda Dark Havanna - 5 sztuk - posadzimy w 1 strefie
- żurawka RED LIGHTNING - 1 sztuka - posadzimy pod płotem w 2 strefie

Widziałem także na forum oferty, więc zapewne odezwę się do kogoś celem zakupu ;)

Przejrzę Twoje propozycje i dam znać co jeszcze dokupimy ;)
Teraz planuję jeszcze zakup linii, która nawadniałaby nam rabaty. W związku z tym, że uwielbiam paprocie taka linia nawadniająca będzie niezbędna. Chciałbym zakupić paprotki do 2 strefy. Co do dostępu do światła to warunek jest spełniony. Miałyby ze 2-3 godziny światła po wschodzie i z 1 godzinę ok. 15.00.
Na dzwonek planujemy zrobić lekkie podwyższenie (6,5 cm) tak, aby przewieszał się przez cegłówki użyte do budowy tego podwyższenia. Planujemy zasypać tą pseudodonicę ziemią ogrodniczą z marketu przemieszaną z naszym piaskiem. Jeśli macie jakieś propozycje roślinne na taką rabatkę to proszę o podrzucenie pomysłu :) Ewentualnie może zrobić wyższą tą "donicę"? Planuję ją zrobić z cegły palonej, aby dodatkowo zwiększyć walory wizualne tego rozwiązania ;)
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dobór roślin do ogrodu.

Post »

Zaczęliśmy planowanie rabaty podwyższonej pod naszym orzechem. Chcielibyśmy zbudować ją z cegieł połączonych prętami zbrojeniowymi.
Na poniższym obrazku widać ustawienie "na sucho". Rabata będzie 30 cm ponad gruntem. Wypełnimy ją czarnoziemiem. Chcielibyśmy posadzić tam jakieś niewysokie rośliny i na pewno rośliny cieniolubne. Planujemy fiołki, bluszczyk kurdybanek(ma zwisać z cegieł), konwalie, naręcznicę pod konar orzecha, bletille.
Co o tym myślicie? Poniżej załączam zdjęcie poglądowe przyszłej rabaty. Wysokość ma wnosić 30 cm.

Obrazek
Obrazek

Będziemy musieli usunąć kilka dolnych gałęzi orzecha, aby dopuścić nieco więcej światła do rabaty.

Poniżej także chwalę się zakupem. Jeśli przez dwa tygodnie będzie działał bez zarzutu to zakupię kolejny :)
Obrazek

I jeszcze pierwszy mały sukces na moim koncie :)
Obrazek

Róża Louise Odier :) Mam nadzieję, że będzie więcej.

Pozdrawiam,
Mateusz :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dobór roślin do ogrodu.

Post »

Wpisz w gogla 'rośliny pod orzechem' i poczytaj, a dowiesz się dlaczego słabo, albo wcale nie chcą rosnąć.Rośliny utrudniają też sprzątanie liści.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Dobór roślin do ogrodu.

Post »

markus383 jak zasypiesz pień do wysokości 30 cm, to orzech raczej tego nie przeżyje. Tam chyba za mało miejsca na otoczenie pnia takim samym murkiem.
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dobór roślin do ogrodu.

Post »

Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Są mega pomocne.
Nie spodziewałbym się, że orzech wydziela substancje szkodliwe dla innych roślin. W takim razie posadzę pod niego paprocie. Z tego co wyczytałem powinny poradzić sobie.
Będę musiał tą rabatkę umiejscowić w innym miejscu. Może w 1 strefie, ale tam będę musiał zastosować inne rośliny. Ewentualnie w strefie 4, ale to muszę przemyśleć biorąc pod uwagę lekką przebudowę domu zaplanowaną z jakieś 3 lata :/ Bardzo pasowałaby mi koło schodów ze względu na to, iż promienie słoneczne nie operują tam przez ostatnie najcieplejsze godziny, co da bylinom trochę wytchnienia po południu i wieczorem. Może to będzie lepsze rozwiązanie? :)
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dobór roślin do ogrodu.

Post »

Mam do Was kolejne pytanie.
Czy umieszczenie na moim "piochu" pewnej warstwy mieszanki torfu, ziemi ogrodniczej i obornika przekompostowanego oraz przykrycie tej mieszanki czarną agrowłókniną na pół roku lub rok (na okres jesieni i zimy co najmniej) i pozwolenie na wnikanie składników tej mieszanki do gleby może być skuteczne? W przyszłym roku, podczas sadzenia, lekko przekopywałbym to lekko co skutkowałoby dostawaniem się tej mieszanki do ziemi.
Co myślicie o takiej metodzie? Coś podobnego widziałem w jednym z programów tv i pomyślałem o takiej metodzie u mnie na zacienionej rabacie.
Planuję, o ile to będzie dobra metoda, przykrycie pasa ziemi o wymiarach 1,6 x 10 metrów.
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dobór roślin do ogrodu.

Post »

Dziś dosadziłem rośliny od Clem3 :) Dziękuję bardzo! :) Piękne rośliny, masa gratisów :) Rewelacja :)

Kilka zdjęć poniżej. Część zdjęć jeszcze sprzed posadzenia, a część już po sadzeniu przy ogrodzeniu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam :)
Mateusz.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Dobór roślin do ogrodu.

Post »

Wtrącę się. :)

Lebiodka kocha słońce. Dopiero wtedy może wytworzyć w pełni olejki zapachowe.
U mnie rośnie w bardzo słonecznych i suchych miejscach i w tym roku rewelacyjnie pachnie.
Lebiodka ma delikatny zapach, przyciąga pszczoły, jest miododajna.

Orzech- wg mnie to mit, że nic nie chce pod nim rosnąć.
Natomiast problemem mogą być spadające liście.

Ja założyłam skalniak półcienisty pod orzechem i wszystko rosło wspaniale
/ większość to były hosty/ , dopóki nie wykończyły ich gryzonie :twisted:
Bo niestety tam gdzie orzech to orzechy, a orzechy to jedzenie dla gryzoni.

Podnosząc poziom ziemi wokół pnia trzeba to zrobić na raty.
Ja musiałam gdzieś wywozić ziemię z wykopów i nie zauważyłam,
żeby jakiekolwiek drzewo ucierpiało.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Dobór roślin do ogrodu.

Post »

Kiedyś podnosiłem poziom działki w jednym miejscu (musiałem zagospodarować ziemię po kopaniu szamba) i wypadło to akurat w miejscu, gdzie rosły dwie sosny. Zamiast zasypywać pnie, zrobiłem tak, że murowałem z polnych kamieni coś w rodzaju komina w wokół pnia i wtedy dosypywałem ziemię. Odstęp od pnia na tyle duży, żeby pień był suchy i żeby "oddychał". U podstawy tego "komina", miałem wlot rury drenarskiej, wylot też był otwarty - żeby nie stała tam woda, no i żeby drobne zwierzęta mogły się wydostać, jeśli tam wpadną. Sosny rosły bardzo dobrze przez kilka lat, potem zmieniłem układ działki i potrzebowałem tej ziemi gdzie indziej. Obecnie mam taki sam patent w przypadku 25 letniego jałowca pospolitego, który ma już z 5-6m wysokości i rośnie w kamiennym "kominie" dobre 10 lat, a wiadomo jak bardzo jałowce są wrażliwe na "zabawy" z korzeniami.

Co do ograniczania wzrostu innych roślin przez orzech włoski, to potwierdzam, że jest to mit. Pod moim mam od lat żywopłot z modrzewi, kępę funkii, jagody kamczackie, rośliny jednoroczne, cebulowe i inne. Podobno mit wziął się stąd, że orzechy włoskie czasem szczepi się na orzechu czarnym, a to właśnie jego korzenie hamują wzrost innych roślin. Mój orzech jest siewką.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1404
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Dobór roślin do ogrodu.

Post »

Odnośnie orzecha warto ten wątek przejrzeć: viewtopic.php?f=7&t=50266
Pozdrawiam,
Tomek
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dobór roślin do ogrodu.

Post »

W związku z nadchodzącą wiosna i kolejnymi planami mam do Was kolejne pytanie.
Na poniższej grafice białą grubą linią zaznaczyłem linię, na której chcielibyśmy zasadzić trawy ozdobne. Linia ma 10 m długości. Zależy nam na trawach dorastających do 1-1,2 metra szerokości. Co do wysokości to nie chcielibyśmy, aby przekraczała 2 metry. Chcielibyśmy także, aby miała pokrój zwarty, aby nie kładła się na ziemię przy większych wiatrach. Dobrze byłoby także, aby miała kolorowe kwiatostany.
Co do ziemi to chcę wykopać rów na głębokość 50-60 cm i szerokość 80 cm, a następnie wypełnić go czarną żyzną ziemią, gdyż w naszym piachu będzie im ciężko.
Moglibyście nam doradzić jaki gatunek wybrać? Jak dużo sadzonek można zakupić, aby prawidłowo rosła?

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”