początkujący, zielony w ogrodnictwie ogrodnik. Proszę o pomoc!

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
zyzia123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2019, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

początkujący, zielony w ogrodnictwie ogrodnik. Proszę o pomoc!

Post »

Witam! Mam kilka pytań a jestem jeszcze zielona w kwestiach dzialkowych/ogrodowych więc proszę się nie śmiać . Zasadzilam ostatnio wzdłuż płotu kilka roślin ogrodowych (wszystkie wg instrukcji, które znalazłam w internecie) minowici są to Pecgerzyca, ognik, berberys, Wierzba Iwo i jeden Rododendron. Moje pytanie jest może dziwne ale widziałam, że dużo osób między roślinami kładzie agrowłóknine i to podsypuje kora albo zwirem, kamieniami. Czytałam jednak, że nie wszystkie krzewy można podsypywać tym samym. Chciałbym zrobić coś podobnego ale nie wiem czym co mogę podsypac.Czytałam, że oczywiście ma to znaczenie nie tylko w kwestii wizuanej ale i zdrowotnej roślin. Wiem, że rododendron na pewno mogę podsypać korą ale resztę? Sprawdzałam jakie pH lubi która roślina ale nie chce zaliczyć wtopy. Proszę o pomoc! Wiem, pytanie może dla Was może być zcyklu ''zabawnych'' ale liczę na to, że ltoś się zlituje i odpowie. ;:167 Jeszcze proszę o kilka rad dotyczących dbania o rododendron.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: początkujący, zielony w ogrodnictwie ogrodnik. Proszę o pomoc!

Post »

Odnośnie Rhododendrona polecam dział poświęcony tym roślinom a zwłaszcza rady asprokola
Dodalam link/Karo viewtopic.php?f=43&t=27208


Co do pierwszego pytania. Napisz najpierw nieco więcej o warunkach panujących u Ciebie. Jaka gleba, jakie stanowisko (słońce, półcień czy cień?), jaki rejon kraju?
Ja bym od razu na wstępie odradziła włókninę pod ściółkę. Chwasty i tak wyrosną a dla korzeni Twoich krzewów nie jest ona zbyt dobra. Co do ściółki. Wymienione przez Ciebie gatunki (poza Rhododendronem) powinny dać sobie radę wyściółkowane kamieniem o ile stanowisko nie jest bardzo słoneczne a kamień biały. Kora zakwasza w niewielkim stopniu. Poza tym świeża kora zabiera z gleby azot. Też będzie dobra dla Twoich roślin ale jeśli nie zastosujesz kory przekompostowanej to Daj nieco więcej nawozu azotowego żeby skompensować straty.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”