Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
ela151
 Tytuł: Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa
PostNapisane: 23 lis 2015, o 21:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Moja działka była intensywnie nawieziona podłożem po pieczarkach przez poprzedniego właściciela, zwłaszcza szklarnia. Jedno co pamiętam to bardzo lekka, puszysta ziemia, która jak przeschła zbyt mocno, miała konsystencję popiołu i masa pieczarek wszędzie. Pieczarki rosły mi w kwiatach, warzywach, a w szklarni miałam pieczarkarnię ;:306 Tylko te pieczarki były brzydkie: brązowe i od razu się otwierały im kapelusze. Nie nadawały się do spożycia. Po 8 latach po pieczarkach nie ma śladu, a ziemię doprowadziłam do użyteczności dużą ilością kompostu i kilkoma tonami czarnej ziemi. :) Zaznaczę, że ziemia na mojej działce była raczej lekka i piaszczysta i to podłoże zdecydowanie pogorszyło jej i tak wątpliwą jakość.
Może jeśli podłoże jest cięższe to ma sens.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

reglas23
PostNapisane: 24 lis 2015, o 15:17 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Ja dałem na jesień obornik i zaorałem,gdy dodam jeszcze ziemie z pieczarek na wiosnę to nie przesadzę z tym wszystkim na raz?

zielonaplaneta
PostNapisane: 24 lis 2015, o 20:44 
200p
200p

0 szt.
Żeby być pewny to musisz zrobić analizę gleby na wiosnę. Koszt około 50zł.

gienia1230
PostNapisane: 25 lis 2015, o 16:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Kilkanascie lat temu, a moze z 25 a moze wczesniej, moja siostra pytala o ziemie popierczarkowa w "Dzialkowcu". Odpowiedzieli, ze jest jak najbardziej przydatna w ogrodzie warzywnym, podali mnostwo szczegolow ale juz nie pamietam. Wtedy z takiej ziemi wyrastalo mnostwo pieczarek (bialych), koszyczkami zbieralismy. Teraz juz ich nie ma, podobno to podloze poddawane jest obrobce termicznej i to niszczy resztki grzybni. Wtedy dawalismy na zmiane co roku albo obornik bydlecy ( z PGR-u) albo podloze pieczarkowe. Tam byl wczesniej czysty piasek, pastwisko gminne, teraz jest piekna ciemna, pulchna ziemia. Trzeba jednak pamietac, ze stosowane sa opryski na muszki grzybiarki, czy w kazdym przypadku to tego nie wiem.
Sorry, nie mam na tym kompie polskich liter.

MalgosiaR
 Tytuł: Re: Podłoże z pieczarkarni
PostNapisane: 15 kwi 2019, o 21:43 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Witajcie.
Czy stosujecie ziemie z pieczarkarni pod pomidory?Myślę o podsypaniu pod każdy krzaczek do ziemi ogrodowej.
Przejrzałam wątek i już nie wiem .
Macie jakieś doświadczenia .Będę wdzięczna za opinie.
Pozdrawiam Małgosia

reglas23
PostNapisane: 16 kwi 2019, o 19:21 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
MalgosiaR
Ja dawałem pod kapustę akurat i ogórki i jedno co mogę powiedzieć, to fakt, że rosły lepiej pod tym względem, chyba że ziemia po pieczarkach lepiej chłonęła wodę. Chorować nie chorowały, a plon był zadowalający.

zizitop901
PostNapisane: 21 kwi 2019, o 21:28 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
W tym roku zamówiłem 10ton tego nawozu na teren 300m2 w cenie 20zł/1m3 na około 6-7metrów3 przypada 10ton. Ziemia mieszana trochę uprawna trochę gliniasta. Niby jest za późno na takie zabiegi ale mi to nie przeszkadza. Część nawozu dam do foliaka i poza nim pod warzywa i pod inne rośliny np. kwiaty. A reszta zostanie przemielona z obecnym gruntem na którym jest niby trawnik bo na glinie to nic nie rośnie i zasiana zostanie trawa uniwersalna samo zagęszczająca substral. i w tym roku na tyle działań ogrodniczych. Na 100% będę regularnie dokupywał tej ziemi z pod pieczarek i dodawał do rodzimego gruntu uprawnego jak i jesienią np. listopad rozsypywał jedynie symbolicznie na obszar gdzie jest trawnik. Mam orzech włoski na działce a on lubi jeść i myślę że mu dobrze zrobi gruby wieniec z tej ziemi nasypany wokół pnia ale bez styczności z pniem. Pozdrawiam.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 105 ]  Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: andzia458, giga45 i 46 gości