Podłoże z pieczarkarni

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

A pod co najlepiej dać tą ziemie po pieczarkach,na pewno wszystkie warzywa jej nie lubią?Czy lepiej ją rozsypac po całym polu czy lepiej pod rozsadę?
krysia67
200p
200p
Posty: 265
Od: 22 sty 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko Biała /śląskie/

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

Dawno temu mój Ojciec już śp. woził takie podłoże z pieczarkarni samochodem ciężarowym.
Dużo, wręcz bardzo dużo trafiało go na grządki m. innymi z warzywami.

Pamiętam dwie rzeczy:
1/ wszystko rosło jak na drożdżach, a rzodkiewki to urosły to wielkości gigantów /b,duże i soczyste podobne do mniejszych buraków czerwonych/,
2/ ziemia stała się lekka i "puszysta" co spowodowało pojawienie się plagi nornic w drugim roku upraw.

pozdrawiam
Krystyna
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

Moja działka była intensywnie nawieziona podłożem po pieczarkach przez poprzedniego właściciela, zwłaszcza szklarnia. Jedno co pamiętam to bardzo lekka, puszysta ziemia, która jak przeschła zbyt mocno, miała konsystencję popiołu i masa pieczarek wszędzie. Pieczarki rosły mi w kwiatach, warzywach, a w szklarni miałam pieczarkarnię ;:306 Tylko te pieczarki były brzydkie: brązowe i od razu się otwierały im kapelusze. Nie nadawały się do spożycia. Po 8 latach po pieczarkach nie ma śladu, a ziemię doprowadziłam do użyteczności dużą ilością kompostu i kilkoma tonami czarnej ziemi. :) Zaznaczę, że ziemia na mojej działce była raczej lekka i piaszczysta i to podłoże zdecydowanie pogorszyło jej i tak wątpliwą jakość.
Może jeśli podłoże jest cięższe to ma sens.
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

Ja dałem na jesień obornik i zaorałem,gdy dodam jeszcze ziemie z pieczarek na wiosnę to nie przesadzę z tym wszystkim na raz?
zielonaplaneta
200p
200p
Posty: 389
Od: 7 gru 2014, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

Żeby być pewny to musisz zrobić analizę gleby na wiosnę. Koszt około 50zł.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Podłoże pieczarkowe pod warzywa

Post »

Kilkanascie lat temu, a moze z 25 a moze wczesniej, moja siostra pytala o ziemie popierczarkowa w "Dzialkowcu". Odpowiedzieli, ze jest jak najbardziej przydatna w ogrodzie warzywnym, podali mnostwo szczegolow ale juz nie pamietam. Wtedy z takiej ziemi wyrastalo mnostwo pieczarek (bialych), koszyczkami zbieralismy. Teraz juz ich nie ma, podobno to podloze poddawane jest obrobce termicznej i to niszczy resztki grzybni. Wtedy dawalismy na zmiane co roku albo obornik bydlecy ( z PGR-u) albo podloze pieczarkowe. Tam byl wczesniej czysty piasek, pastwisko gminne, teraz jest piekna ciemna, pulchna ziemia. Trzeba jednak pamietac, ze stosowane sa opryski na muszki grzybiarki, czy w kazdym przypadku to tego nie wiem.
Sorry, nie mam na tym kompie polskich liter.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Witajcie.
Czy stosujecie ziemie z pieczarkarni pod pomidory?Myślę o podsypaniu pod każdy krzaczek do ziemi ogrodowej.
Przejrzałam wątek i już nie wiem .
Macie jakieś doświadczenia .Będę wdzięczna za opinie.
Pozdrawiam Małgosia
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

MalgosiaR
Ja dawałem pod kapustę akurat i ogórki i jedno co mogę powiedzieć, to fakt, że rosły lepiej pod tym względem, chyba że ziemia po pieczarkach lepiej chłonęła wodę. Chorować nie chorowały, a plon był zadowalający.
zizitop901
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 kwie 2019, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

W tym roku zamówiłem 10ton tego nawozu na teren 300m2 w cenie 20zł/1m3 naokoło 6-7metrów3 przypada 10ton. Ziemia mieszana trochę uprawna trochę gliniasta. Niby jest za późno na takie zabiegi ale mi to nie przeszkadza. Część nawozu dam do foliaka i poza nim pod warzywa i pod inne rośliny np. kwiaty. A reszta zostanie przemielona z obecnym gruntem na którym jest niby trawnik bo na glinie to nic nie rośnie i zasiana zostanie trawa uniwersalna samo zagęszczająca substral. i w tym roku na tyle działań ogrodniczych. Na 100% będę regularnie dokupywał tej ziemi z pod pieczarek i dodawał do rodzimego gruntu uprawnego jak i jesienią np. listopad rozsypywał jedynie symbolicznie na obszar gdzie jest trawnik. Mam orzech włoski na działce a on lubi jeść i myślę że mu dobrze zrobi gruby wieniec z tej ziemi nasypany wokół pnia ale bez styczności z pniem. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Ja chwalę sobie ziemię pieczarkową. W ubiegłym roku dawałem wczesną wiosną, w porównaniu do wcześniejszego roku plony dużo lepsze.
Przekopałem kawałek trawnika by powiększyć warzywniak. Czy lepiej ziemię pieczarkową nawieźć już teraz, bez przekopywania?
Czy lepiej na wiosnę i przekopać?
Katarzyna74
50p
50p
Posty: 64
Od: 18 lis 2020, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Używałam ziemi pieczarkowej w dużych ilościach i faktycznie ziemia po tym puszysta .Po deszczach pieczarki rozłaziły się po całym gospodarstwie przez dwa lata.Były bardziej pachnące niż te ze sklepu .Dawałam ją również pod pomidory i nowalijki -super i dosypywałam do gnojówki z pokrzyw .
Jedyny minus to to ,że po podlaniu i ciepłej nocy w foliaku można było nogi połamać tyle się tego mnożyło .Ciężko było przejść ,bo się noga ślizgała .Pieczarki w folii przetrwały 3 lata .Z czasem znikły .Zauważyłam ,że w folii nie były tak apetyczne jak z gruntu .
Gdybym miała możliwość zakupiłam bym jeszcze tego dobra,ale niestety mój dostawca upadł :cry:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Katarzyno, to musiało być dawno, też niegdyś mieliśmy zatrzęsienie pieczarek na działce po zastosowaniu podłoża. Teraz takie podłoże musi być poddane obróbce termicznej by zniszczyć resztki grzybni, takie są przepisy. Na pieczarki też stosują opryski na muszki grzybiarki, mało kto o tym wie, spotkaliście robaczywe pieczarki???!
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16025
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Genia ma rację. Ja też od kilku lat stosuję ziemię popieczarkową i ani jednej pieczarki w ogrodzie nie miałam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”