Zagospodarowanie działki/Planowanie/Poproszę o Wasze porady

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
agaavik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 wrz 2013, o 07:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zagospodarowanie działki/Planowanie/Poproszę o Wasze porady

Post »

Witam
Zakupiłam działkę rekreacyjną,jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o ogrodnictwo,proszę o wasze porady .spostrzeżenia odnośnie roślin ozdobnych jakie mogę posadzić i kiedy,chodzi mi o krzewy,kwiaty,drzewa owocowe,jakie środki ochorny stosowac kiedy.
Dzięki
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Poproszę o Wasze porady

Post »

Poczytaj forum trochę... jest wszystko podane na tacy.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Poproszę o Wasze porady

Post »

Taaak,zapraszamy do poznania forum :wit
Proszę spojrzeć np na ten temat Pierwsze kroki na działce
i do zadawania konkretnych pytań.
Zapraszamy :wit
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Poproszę o Wasze porady

Post »

Jeśli rekreacyjna - to po co się truć? Tylko naturalne środki ochrony.
Waleria
Awatar użytkownika
Bartek2K
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 31 sty 2018, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolskie

Zagospodarowanie działki/Planowanie

Post »

Witam wszystkich Państwa.
Z góry chciałbym zaznaczyć, że jestem nowym członkiem tego forum i nie wiem czy jest to akurat dobry dział dla mojego wątku lub też odpowiednie do tego forum.

Posiadam działeczkę o powierzchni ~75 arów, jest to działeczka znajdująca obok stosunkowo młodego lasu i pól uprawnych.
naokoło połowie owej działeczki posiał się już stosunkowo spory las, a drugą połowę porastają trawy i inne pojedyńcze samosieje.
Działka ma niestety glebe kategorii VI ale mimo wszytko rośnie tam dużo różnych roślinek.

Chciałbym zagospodarować te wolną przestrzeń w jakiś pożyteczny sposób, żeby nie leżała odłogiem tylko przynosiła mniejsze lub większe zadowolenie ;)

W zeszłym roku zacząłem przerzedzać posiany się las, ucinając niepotrzebne i uschnięte gałęzie, żeby drzewa nie rozrastały się na boki.
Dodatkowo miałem wtedy ogromną ( zresztą do dzisiaj ) chęć posiadania własnej, małej pasieki pszczelej. Dlatego postanowiłem na początku małymi kroczkami posadzić tam kilka drzewek.
Zdecydowałęm się zakupić Korkowiec Amurski i Perłowiec Japoński, chciałem sprawdzić jak owe roślinki się przyjmą i jakie mają tempo wzrostu.
Dodatkowo dla swojego {widzimisię} postanowiłem kupić i posadzić Orzech Włoski JACEK. Z całej euforii tym zakupem posadziłem te rosliny bezmyślnię na środku działki bez żadnego planu zagospodarowania ( Planuje w tym roku na wiosnę jak pogoda pozwoli przesadzić je w bardziej dogodne miejsca )

Szczerze mówiąc nie jest ze mnie wybitny ogrodnik, dopiero wchodzę w tematy. Do zasadzenia tych roślin zakupiłem odkwaszony torf i dodatkowo jakąś ziemię do roślin. Całość zmieszałem w miarę po równo z dodatkiem ziemi z wykopu.

Planuje również ogrodzenie całej działki siatką leśną, ale wiąże sie to ze sporymi kosztami jak i dodatkowo jeszcze nie wiem jak to zrobić ;)

Chciałbym oczywiście w tym roku posadzić dużo więcej roślin kwitnących, pożytecznych pszczołom i nie tylko.
Dodatkowo planuje stworzenie małego koncika dla roślin typu agrest, porzeczka itd. ( Do dużych drzew potrzebne są dobre warunki i odpowiednia pielengnacja , a wiadomo że krzew zawsze poradzi sobie lepiej ).

Chciałbym prosić państwa o wyrażenie swojej opini o tym co napisałem i udzieleniem mi odpowiednio porad, by nie zniechęcić się do ogrodnictwa i nie wyrzucać pieniędzy w błoto.
Chciałbym również prowadzić tem temat odpowiednio przez całe lato i w miarę jeśli to możliwe, pisać swoje plany zakupu i zagospodarowania terenu w ciągu całego tego roku.
Dodatkowo chciałbym podziękować wszystkim którzy dotrwali do samego końca :D
+ kilka zdjęć dla poglądu sytuacji.. (zdjęcia z lata)
Obrazek

Obrazek


Obrazek


Zdjęcia zmniejszone ,linki do allegro usunięte./Adm.
Awatar użytkownika
Duende
100p
100p
Posty: 147
Od: 29 sty 2018, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Prószków
Kontakt:

Re: Zagospodarowanie działki/Planowanie

Post »

Witaj, ładny teren. Chcesz bardziej ozdobny ogród czy wolisz mieć warzywnik czy sad? Ziemia leśna jest specyficzna, sporo w niej piasku. Pod warzywa się nie nadaje ale podwyższone grządki dadzą radę wszędzie. Napisz jakie ma być przeznaczenie terenu, łatwiej będzie o wskazówki.
Powodzenia!
Serdeczności,
Duende

Moja walka na ugorze
Awatar użytkownika
Bartek2K
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 31 sty 2018, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Zagospodarowanie działki/Planowanie

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź ;)
Warzywniak mam u siebie. Pomiodorki marchewka/pietruszka i różne zioła, na razie wystarcza :)
Do owej działki mam +/- 550m. tak więc wolałbym urządzić ten teren bardziej zróżnicowanie.
Na pewno interesują mnie drzewa liściaste ładne kwitnące ( fajnie też gdyby w przyszłości w jakiś stopniu się rozsiewały )
Co do krzewów również jestem bardzo przychylny, lubie zróżnicowanie.
No i jak już wspominałem chciałbym zrobić jakiś koncik pod krzewy owocowe :)
Chciałbym też posadzić kilka gaunków wierzby, m.in wierzbe energertczną gdyż bardzo mnie zainteresowała, ale to gdzies w wolnym mijescu pomiędzy lasem :)
Uogólniając, ten teren stał odłogiem długie lata i chciałbym powolutku coś na niego wprowadzać, małymi kroczkami żeby osiągnąć jakąś przestrzeń dla siebie i żeby było czym się pochwalić :)
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zagospodarowanie działki/Planowanie

Post »

Bardzo przyjemny teren.
Plany masz bardzo fajne,myślę że warto je realizować.
Skoro są pola uprawne obok może by się dało np poprosić jakiegoś rolnika kt?ry tam pracuje żeby przy okazji robienia terenu sobie też wjechał do Ciebie maszyną?
Zawsze fragment poletka się przydaje na jakieś warzywka,a nawet na nowe roślinki kiedy działka jeszcze nie jest do końca ogarnięta. Jeśli planujesz pszczoły to może warto pomyśleć o ukwieceniu działki jakimiś korzystnymi dla pszcz?ł roślinami.
Ciekawie się zaczyna ten wątek,a sam zakątek kt?ry pokazujesz jest mega przytulny, będę śledzić jak to wykorzystasz ,bo jestem ciekawa.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zagospodarowanie działki/Planowanie

Post »

Gleba jest piaszczysta,czyli sucha i uboga w składniki pokarmowe, i kwaśna. Większość roślin uprawnych - drzewa owocowe i warzywa nie toleruje takiego środowiska. Dodatkowo drzewa o płytkim systemie korzeniowym - brzozy i sosny, jeszcze bardziej wyjaławiają i wysuszają glebę. Jeśli chcesz przekształcić teren pod uprawę, to musisz wykarczować teren, przeorać, zasilić obornikiem i wysiać rośliny na nawóz zielony, np. facelię, która dostarcza dużo zielonej masy i ma małe wymagania glebowe, a dodatkowo jest cenną rośliną miododajną. Facelia wysiana na początku kwietnia, przyorana po kwitnieniu wysieje się ponownie i będzie można ją przyorać jeszcze raz jesienią. Potem jeszcze raz obornik.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Bartek2K
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 31 sty 2018, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Zagospodarowanie działki/Planowanie

Post »

Dzięki za zainteresowanie tematem i przydatne porady ;:138

"corazonbianco" Nie planuje mieć tam żadnego sadu, gleba jest zbyt słaba żeby dało to fajny efekt. Warzywniak też raczej nie, chociaż może przeznacze kawałeczek terenu na posianie kukurydzy dla królików, zobaczymy co z tego będzie. A co do facylii zainteresowałeś mnie tym. Zamierzam na wiosnę przekopać kawałek terenu ( może ten na którym jest ta sucha trawa ) i ją posieję.

Dodatkowo wrzucam kilka zdjęc z wczoraj do poglądu.


Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek







Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Bartek2K
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 31 sty 2018, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Zagospodarowanie działki/Planowanie

Post »

Czy ktoś obeznany mógłby mi powiedzieć, czy moge o tej porze roku i w takich warunkach pogodowych ( ujemna temeratura ) Iść z piłą do lasu i dokończyć przerzedzanie? Głównie Sosna i nieliczne brzozy :)

Dodatkowo będąc w sklepie napastował mnie ten kwiatek.. Jestem ciekaw jak się rozrośnie :D
Obrazek
myselfreliance
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 sie 2018, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tu na razie jest ściernisko ale będzie San Francisco !

Post »

Witam wszystkich ogrodowych pasjonatów. Nazywam się Dawid i jestem tutaj nowy :) Proszę was o pomoc. Zakupiłem piękną działkę tuż przy zalewie. Same chaszcze, trawy i krzewy. Nie ma tam nic.. Działka jest utwardzona, było nawiezione ziemi i gruzu. Mniej więcej jest równa ale raczej pod uprawę ciężko z glebą dlatego trzeba będzie nawieźć czarnoziemu.

Chce się uczyć i dowiedzieć się co i jak zrobić ale niestety nie wiem od czego nawet zacząć i tutaj proszę was o pomoc.

1. Jakie czynności wykonać w pierwszej kolejności ?
2. Chaszcze, trawy wypalić round upem ? Wyciąć ? Koparką poobracać ?
3. Na jaką głębokość kopać doły i przygotować działkę pod zasypanie czarnoziemem ? ( będą jabłonki, gruszka, warzywniak, trawa i wiele innych ciekawych roślin)
4. Szambo betonowe czy plastikowe ? I czy warto szambo umiejscowić pod betonową wylewką pod domek ? Słyszałem, że to dobre rozwiązanie ponieważ pod wpływem wody szambo potrafi wyskoczyć z ziemi ?
5. Jakieś wskazówki co do przygotowania gleby pod działkę ?
6. Może macie kogoś godnego polecenia co wykonuje domy drewniane na terenie całej Polski ?


Jak coś mi się przypomni to dodam pytanie do wątku


Dziękuje i życzę miłego dnia
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tu na razie jest ściernisko ale będzie San Francisco !

Post »

W pierwszej kolejności narysuj plan działki w skali 1:100. Północ u góry. Zaznacz gdzie jest droga dojazdowa, furtka. Zaznacz gdzie będzie dom, szambo, trawnik, wiata na samochód, warzywnik, sad, ogród kwiatowym, część rekreacyjna . W głębi działki przeznacz 6 m2 na grube gałęzie, 6 m2 na drobne gałęzie, 6 m2 na trawę , 6 m2 na perz, 6 m2 na cegły całe, połówki, ćwiartki, 6 m2 na gruz drobny.
Chaszcze, trawy, gruz wykop i daj na wyżej wymienione miejsca. W żadnym wypadku nie stosuj chemii.
Chaszcze, trawy (nie perz) przekompostuj. Cegły i gruz wykorzystasz do prac budowlanych.
W sadzie, warzywniku, trawniku, ogrodzie gruz wybierz do głębokości pół metra, ziemię przesiej przez sito budowlane. Szambo jak najdalej od domu. Działkę nawieź czarnoziemem tak aby była o 20 cm wyższa niż sąsiedni teren.
Sprawdź jaki jest poziom wody gruntowej ? zrób odkrywkę 1x1 m aż się dokopiesz do wody. Drzewka i krzewy posadzisz za rok jak się ziemia ustabilizuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”