Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.II (2018-2020)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
RudySzczur
100p
100p
Posty: 163
Od: 17 lut 2020, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Pierwsza partia połowa czerwca a druga połowa lipca. Wszędzie po 3 sadzonki, jedynie mam w tym roku garść zrobiona na jeden kwiat po 8 sadzonek, zobaczymy co z tego wyjdzie. Z pierwszej partii mają po 20-30 kwiatów, z drugiej 15-20. Pąki mam nieco za małe ale też robiłem przerwy w zaciemnianiu na opryski.
Florysta1114
50p
50p
Posty: 72
Od: 22 sie 2019, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Przerwy w cieniowaniu opóźniają kwitnie, ja pryskalem po 18 i cieniowalem po 19 a jak było za ciepło to pryskalem później ale za to trzymałem je dłużej zacienione, tak mi się bynaniej wydawało że tak trzeba
RudySzczur
100p
100p
Posty: 163
Od: 17 lut 2020, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Przyjmuje się że jeden raz w tygodniu można zrobić przerwę na oprysk ale to że pryskasz a potem zaciemniasz to jestem zaskoczony. Nie wiem czym pryskasz ale w taki sposób można nawet uszkodzić rośliny jeśli temperatura pod folią będzie za wysoka a wilgotność jest tam kosmiczna no chyba że bardzo wcześnie sciągasz folię ale to też wilgotność jest mega duża, nie polecam czegoś takiego bo można się ładnie załatwić. Ogólnie zasada jest taka że jak zaciemniasz to rośliny powinny być jak najsuchsze. Folia nie powinna dotykać rośliny, im wyżej tym lepiej no i jeśli nie ma warunków żeby folia wyschła na następny raz to ją odwracamy na suchą stronę.

Co do samego zaciemniania to przyjmuje się że najbardziej optymalny czas dla wielkokwiatowej to 12h nocy i 12h dnia ale w praktyce to wszystko zależy od warunków jakie się ma.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Bardzo wiele zależy od regionu, w niektórych nie sterują w ogóle... może mają jakieś inne odmiany. Robię od 08.08 10.5 godziny dnia i są niezłe :) Jak słyszę na giełdzie to wielkokwiatówki będzie bardzo mało, więc możemy mieć nadzieję na dobre ceny :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:uszy :uszy :uszy
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Witam wszystkich :wit
Mam takie pytanko, przerabiał ktoś już z Was kiedyś białą rdzę i ma sprawdzony oprysk ?

Bo używałem już Amistar,Score,difo ale nic nie działa...
słyszał może ktoś o Punch czy jest skuteczne, bo nie wiem czym działać :/
Pozdrawiam-Dawid
RudySzczur
100p
100p
Posty: 163
Od: 17 lut 2020, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Zibi, nie sterują jeśli odpowiednio wcześniej sadzą a i też kwiat z takiej uprawy jest dużo ładniejszy, bo normalnie to region może mieć wpływ kilku dni w Polsce.

Ładne pąki i liście, fajne zdrowe chryzantemki :)

Dawidek, prześlij zdjęcie w jakim stopniu porażone są rosliny, dodatkowo jeszcze jedno na którym widać górę i dół liścia oraz jakimi opryskami robiłeś, w jakim stężeniu i ile razy. Pomogę :)
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Pryskałem pierwszy raz Amistar 0,1% , po tygodniu drugi raz ale dawka 0,2% później Difo 0,05% i kilka dni temu Domark
Już nie mam pojęcia czym zadziałać
URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/54a89673321559da]Obrazek[/URL]


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam-Dawid
RudySzczur
100p
100p
Posty: 163
Od: 17 lut 2020, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Tak wygląda poszczególna roślina najbardziej porażona czy wszystkie tak wyglądają? Jeśli masz w szklarni/tunelu tylko część porażonych tak bardzo jak na zdjęciu to sugeruję się ich pozbyć ( jeśli zarażonych jest do ok 5% całej uprawy ) jeśli jest więcej to nie ma sensu wywalać bo i tak wszystkie już to mają nawet te których liście nie mają krop.

Zaczynasz na szybko od Acanto 0.1% na suche rośliny w pełnym turgorze, oprysk ma być intensywny tak żeby cała roślina była pokryta, wewnętrzna strona, dolne liście itd jak nie masz takiego opryskiwacza to podłącz pompę i zwykłym wężem lej przez dropnokropliste sito, masz zużyć ok 100l - 150l roztworu na 200m2 powierzchni. Robisz rano w dzień który ma być słoneczny żeby zdążyło wyschnąć. Acanto jest bardzo skuteczne, po 2 dniach powinienes zauważyć zamieranie na dolnej stronie liścia ( lekkie brązowanie ale jak nie widziałeś tego wcześniej to można pomylić z fazą rozwojową rdzy w pylącą, najpierw grudka brązowieje a potem jest biała poduszeczka )

Następny oprysk za 3 dni ( będziesz co 3 dni pryskał każdym środkiem ) score 0.1% taka sama zasada jak wyżej

Potem lecisz indofilem, dithanem lub podobnym ale przed opryskiem tym środkiem obejrz dokładnie chryzantemy żeby oberwać najbardziej porażone liście, tam gdzie będą białe poduszeczki koniecznie to trzeba oberwać. Indofil brudzi liście na biało więc zrób wcześniej próbę czy ci to nie będzie przeszkadzało, to jest też sposób przed sprzedażą żeby zamaskować białą rdzę, mnniej się wtedy rzuca w oczy.

Potem wracasz do Acanto, i dalej kolejność już dowolna. możesz dodać inne środki do listy jak sarfun, punch lata temu był również bardzo skuteczny teraz nie wiem.

Zasada jest też taka że pryskasz wszystkie chryzantemy nawet te które nie mają objawów rdzy. One na pewno już mają rdze tylko nie pokazują krop więc trzeba walić chemią po całej uprawie, grzyb bardzo się przenosi, na ubraniu, rękach, powietrze. Pracownicy jeśli nie muszą niech nie wchodzą do porażonych miejsc, ogranicz roznoszenie do minimum.

Masz rdze w zaawansowanym stadium dlatego rwanie liści niestety jest konieczne bo znacząco to przyspieszy likwidację choroby, rwij tak żeby chryzantemę sprzedać, na drobnych jej prawie nie będzie widać a wielko i średnio kwiatowe są bardzo łatwe do oberwania z racji budowy.

Codziennie sprawdzaj uprawę, wkładaj rękę do srodka rośliny, rdza lubi młode listki, nawet przy pączkach. Po takiej serii zabiegów powinienieś mieć wszystko zahamowane.
dawidek1771
200p
200p
Posty: 215
Od: 25 lis 2011, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Ta jest akurat jedna z bardziej, ale jest ich dużo.

Słyszałem o tym Acanto już wcześniej ale on już jest niedostępny bo został wycofany. Nie ma już go na żadnej z hurtowni a znajomi tez już nie mają.

Przejechałem dzisiaj score, za 3dni zrobię dithanem a później tym punch..
zobaczymy co z tego będzie bo te środki co były skuteczne to już są wycofane
Ponoć jeszcze dobry jest Boogie xpro400

Mam spalinowy opryskiwacz to dokładnie są opryskane
Pozdrawiam-Dawid
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Zbliżoną substancję czynną do Acanta ma Signum, można by sprawdzić, czy nie jest dla chryzantem toksyczny i zwalcza chorobę.
RudySzczur
100p
100p
Posty: 163
Od: 17 lut 2020, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Acanto jak i inne środki "wycofane" są dostępne tylko musisz popytać, nikt Ci tego nie sprzeda jak nie jesteś już klientem.

Signum ma boskalid z grupy anilidów a acanto pikoksystrobina z grupy strobiluryn. To są zbliżone substancje? Signum 33 nie jest toksyczne, stosuje od dłuższego czasu.

A i jeszcze odnośnie rdzy to bardzo dużo osób ma w tym roku. Niektórzy mieli już w czerwcu przed zaviemniania wiec każdy wie w jaki sposób się to przyniosło.
RudySzczur
100p
100p
Posty: 163
Od: 17 lut 2020, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Robi ktoś odmianę wrzosa agneta? W tym roku jakoś nie chce mi kwitnąć, ładna gęsta ale kwitnienie tragiczne a juz zaraz będzie koniec września.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Jadnak Signum ma także substancję piraklostrobinę z tej samej grupy strobiluryn, a boskalid rozszerza spektrum działania :
Zawartość substancji czynnych:
boskalid (związek z grupy anilidów) - 267 g/kg (26,7%)
piraklostrobina (związek z grupy strobiluryn) - 67 g/kg (6,7%)
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”