Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.II (2018-2020)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Witam,
"Najlepiej jak wszystko się sadzi w gotowy substrat kupiony od jakiejś dużej firmy. W tedy tylko FV za substrat i gotowe."-u mnie takie podłoża zawsze badali,chyba że masz papier na badanie w kierunku Globodera i Synchytrium end.Jedna próba na 85m3-piszesz że 85m3 starcza ci na dwa lata i tyle.
Co do samej kontroli to zawsze dzwonili i pytali o dogodny termin kontroli,kontrola trzy razy w roku,dwa razy lustracja raz papiery.
Raz w roku zabierali sadzonkę Azalie jap.na badanie w kierunku Phytophthora ramorum,oczywiście za wszystko płacisz.
Problemów nigdy nie robili.
Co do hurtu-powiedzieli że każda roślina(jednostka)dostarczana podmiotowi profesjonalnemu musi posiadać paszport.
Paszport możesz wydawać na Rodzaj,dlatego może być jeden paszport na wiele gatunków.
forestit
500p
500p
Posty: 542
Od: 25 mar 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Jednostka handlowa może być sztuka,paczka,karton/kuweta,wózek cc jak i cały samochód. Nie ma obowiązku paszportowania każdej sztuki.
Co do substratu u mnie wystarcza aktualna faktura. co roku przerabiam jednego tira/28palet.
Kontrola tylko raz do roku ew. 2 raz na chryzantemie i wrzosie ale to w sumie miałem osobiście raz.
Co region to inny obyczaj jak widać
monsheutos
100p
100p
Posty: 150
Od: 21 kwie 2012, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Ja miałem badania gleby i roślin,ponieważ produkowałem rośliny podlegające paszportowaniu,teraz wszystko do hurtu ma mieć paszport,żeby wydawać paszporty musisz mieć badania gleby i roślin.
forestit
500p
500p
Posty: 542
Od: 25 mar 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

No to tak jak mowie. Co miasto to inne obyczaje u nas jest jak było. Kupuję kekkile mam fv z tego roku to nie muszę robić badań. Producent substratu ma obowiązek badać swoje produkty
Teo44
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 10 sty 2020, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Drodzy, jedna z osób, która przeczytała mój temat w jednym z działów https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 5#p6217355 (nadal nie rozumiem tego zablokowania-regulamin forum się klania/Karo), wskazała mi, że tu trochę rozmawiacie o tym nowym prawie. A ja w sprawie tego prawa zrobiłem bardzo wiele i nie zamierzam się poddać. Poza kilkoma wizytami w WIORIN Łódź i mailami i do EU i do PIORIN (wciąż czekam na odpowiedzi, 30 dni jeszcze nie minęło, ale jak minie, będzie skarga z kpa), zainteresowałem sprawą media. Sprawa trafiła do naprawdę poważnych dziennikarzy wraz z całą analizą prawną, którzy to teraz rozpatrują, ale cytuję ostatni kontakt z wczoraj: "sprawa jest piekielnie ciekawa".

Jeśli ich analiza prawna będzie podobna do mojej, a była baaardzo wnikliwa, to zastanawiam się nad zakupem kontrolowanym wraz z jakimś dziennikarzem, a następnie na auto-donosie. I niech PIORIN próbuje mi nakładać karę. Będzie wtedy WSA. Skoro nie potrafią się odnieść do sprawy (póki co nieoficjalnie usłyszałem tylko w PIORIN "rozumiemy pana tok rozumowania, ale my stoimy przy swoim"), to niech sąd rozstrzygnie.
forestit
500p
500p
Posty: 542
Od: 25 mar 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Nie bardzo rozumiem w czym jest problem?
Teo44
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 10 sty 2020, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

O:
1. definicję umowy zawartej na odległość,
2. definicję podmiotu profesjonalnego.

Pomiędzy rzeczywistością prawną, a wytycznymi/interpretacjami PIORIN jest, zdawałoby się, dośc duża przepaść. Więcej pisałem tutaj, https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 5#p6217355

Pod kątem producenckim ważny jest pkt. 1 - jeśli PIORIN ma rację, to każdy, nawet stosunkowo drobny producent musi wystawiać paszport przy sprzedaży przez internet. Jeśli ja mam rację - nie musi.
Monia33
50p
50p
Posty: 56
Od: 30 sty 2020, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Piorin upiera się, że każda sztuka sprzedawana przez internet musi mieć paszport i że wynika to z art. 65 punkt 3a
i artykuł 81 i moim zdaniem tak jest
Teo44
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 10 sty 2020, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

No więc właśnie nie wynika, w tym rzecz, że PIORIN nie przeczytał ustaw, bo w polskim prawie jest definicja "umowy zawartej na odległość", o ktorej mowi art.81. I ta definicja jest sprzeczna z wytycznymi PIORIN. Oczywiscie prawo unijne jest wazniejsze od polskiego, tyle ze w prawie unijnym definicji umowy zaw. na odległość brak, więc stosuje się polską definicję.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

hmm. ale jest
Artykuł 79
Rośliny, produkty roślinne lub inne przedmioty, których przemieszczanie na terytorium Unii wymaga paszportu roślin
1. Do przemieszczania określonych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów na terytorium Unii wymagane są paszporty roślin. Komisja, w drodze aktów wykonawczych, ustanawia wykaz tych roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, których przemieszczanie na terytorium Unii wymaga paszportu roślin.
Wykaz ten obejmuje:
a) wszystkie rośliny przeznaczone do sadzenia, inne niż nasiona;
b) w pierwszym z tych aktów wykonawczych, rośliny, produkty roślinne i inne przedmioty wymienione w załączniku V część A pkt I do dyrektywy 2000/29/WE, o ile nie są już objęte lit. a) niniejszego akapitu;
...
Teo44
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 10 sty 2020, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Ale dowodem na co jest Art.79 ? :)
Są obowiązki, opisane w całym Rozporządzeniu, po czym Art.81 mówi, że paszportów nie trzeba pod pewnymi warunkami, CHYBA ŻE to umowa zawarta na odległość. Problem w interpretacji PIORIN czym jest dla nich umowa zawarta na odległość.
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Nie wiem o jaki dowód pytasz, załącznik jest aktem wykonawczym i przedstawiony jest w nim 'przedmiot' wymagający posiadania paszportu (wynikającym z rozporządzenia) . Ja go sobie przejrzałam z ciekawości, choć mnie to akurat nie dotyczy.
Teo44
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 10 sty 2020, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Napisalas, ze ale jest jest Art.79. Jest tez Kodeks Karny, rzeka Wisła i motyle. Spytałem na co dowód przytaczasz, bo fakt istnienia czegoś nie musi mieć zwiazku z naszą dyskusją - art.79 nie ma.
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”