Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej cz.II (2018-2020)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
forestit
500p
500p
Posty: 542
Od: 25 mar 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Petrikov pochwal się co produkujesz :) 2 sprawa kto przeglądał już katalogi z chryzantema i zauważył ze nie ma letniej? tylko lasconil i conaco;/
Lukasz1910
200p
200p
Posty: 248
Od: 8 lut 2017, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Jeśli chodzi o skarlacz na liściach to raczej nie przetrwa, mam nawadnianie zraszaczami od góry dosyc mocnym ciśnieniem także jestem spokojny, pożyjemy zobavzymy wole zaryzykować niz na wiosne sprzedawac bratka w celafonach
Lppk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 sty 2020, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Witam :)
Ktoś z Was ma może odpowiedzi do testów na paszporty?
Interesuję mnie test nr 2, ewentualnie test nr 4.

Jakby ktoś był zainteresowany to mogę udostępnić odpowiedzi do testów nr 1 i 5.

Pozdrawiam
Monia33
50p
50p
Posty: 56
Od: 30 sty 2020, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Hej ja mam część - opracowane odpowiedzi do testu
Będę tez opracowywać inne odpowiedzi do testów PIORIN
Monia33
50p
50p
Posty: 56
Od: 30 sty 2020, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Hej Z tego co się również dowiedziałam to należy oprócz wystawiania paszportów - co w zasadzie jest najłatwiejsze w całej tej procedurze, która jest wprowadzona w związku z nowa ustawa z 14 grudnia 2019 jest jeszcze szereg innych wymogów i aktów prawnych dotyczących zdrowia roślin, które trzeba spełnić.
paszporty i egzamin to tylko wierzchołek góry lodowej.
inspekcja tymi przepisami przerzuca odpowiedzialność na podmioty
fumikko
100p
100p
Posty: 155
Od: 2 cze 2013, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Czytając przepisy i nawet same testy wnioskuję, że będzie cała masa zabawy z prowadzeniem rejestrów otrzymywanych i wydanych paszportów (szczegółowe zapisy od kogo i do kogo oraz jaka partia rośin), prowadzonych obserwacji /zabiegów itp. ;:oj ;:oj ;:oj Przyznam, że muszę się kiedyś osobiście wybrać do lokalnego inspektoratu żeby porozmawiać jak to faktycznie będę egzekwować w trakcie potencjalnej kontroli.
Myślę, że na tą chwilę cała masa ludzi nie zdaję sobie sprawy jakie mają obowiązki przy sprzedaży roślin :), wystarczy zaglądnąć na najpopularniejsze portale sprzedażowe żeby się przekonać jak dużo osób sprzedaje jeszcze tzw. nadwyżki ze swojego ogrodu czy parapetu :)

Jedyne co mnie wkurza,to to że potencjalni lokalni producenci sprzedający na bazarkach nie będą musieli nadal nic robić ...a co za tym idzie nie będą mieć dodatkowych kosztów. No bo przecież jest zapis, że niewielkie ilości będą mogli sprzedawać odbiorcom ostatecznym. A co oznaczają te niewielkie ilości???...jedna paletka ...jeden tunel ...dwa tunele a może do dziesięciu tuneli :):)
forestit
500p
500p
Posty: 542
Od: 25 mar 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

No tak teraz to producent odpowiada za zdrowie roślin. Jak dla mnie to ściema totalna z tym wszystkim. Najgorsza jest ta ewidencja paszportów. No i z każdym klientem trzeba mieć podpisaną klauzulę o Rodo.
forestit
500p
500p
Posty: 542
Od: 25 mar 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Przepis o wydawaniu paszportu można obejść w taki sposób że informuje się klienta że sprzedaż hurtowa jest prowadzona od kwoty np. 1000zł a do 1000zł jest detal który nie wymaga paszportowania. Na szkoleniu w Katowicach mówili również że paszporty można wypisywać ręcznie. Wystarczy mieć wydrukowane etykiety z logiem i szablonem.
Monia33
50p
50p
Posty: 56
Od: 30 sty 2020, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

forestit pisze:Najgorsza jest ta ewidencja paszportów. No i z każdym klientem trzeba mieć podpisaną klauzulę o Rodo.
RODO? Inspekcja nie może prosić o udostępnianie danych klienta.
Chyba, że klient to firma.

Ewidencja paszportów dotyczy osób kupujących duże hurtowe ilości a potem sprzedających duże ilości. Jeśli ktoś kupuje z paszportem duże ilości i sprzedaje na targu nie musi ewidencjonować sprzedaży indywidualnej.
tylko ewidencjuje się sprzedaż do i od podmiotów profesjonalnych.



forestit pisze:że informuje się klienta że sprzedaż hurtowa jest prowadzona od kwoty np. 1000zł a do 1000zł jest detal
Ja znowu mam inne informacje - detal to tylko wtedy gdy kupuje je ogrodnik amator stacjonarnie a jeśli idzie na inną działalność usługową, handlową czy do innego podmiotu lub ogrodnik amator przez internet to już jest wymagany paszport.
W przypadku, gdy amator ogrodnik czyt. osoba, która ma nadwyżki z ogrodu czy firma sprzedaje rośliny przez internet (Allegro, olx czyli każdą umowę na odległość) to musi do każdej rośliny wydawać paszport, zdać egzaminy, wpisać się do rejestru a co za tym idzie wprowadzić systemy do kontroli przez urząd i inne bzdety - co dla mnie jest jeszcze na razie czarną magią.

Paszporty i egzaminy to pikuś w porównaniu z tym co czeka po zarejestrowaniu się już w WIORIN i ich kontrolach

Ewentualnie jeśli się ma obawy to na razie można poprosić WRIORIN o wydawanie paszportów (około 30 grosy za SZTUKĘ) i poprosić o kontrole - płatną co jest dobrą alternatywą aby dowiedzieć się co Nas czeka :)

Oto cytat ze strony urzędu "Podmiot profesjonalny może być zwolniony z obowiązku rejestracji w przypadku, gdy wyłącznie i bezpośrednio dostarcza małe ilości ?roślin przeznaczonych do sadzenia? użytkownikom ostatecznym czyli amatorom kupującym na swoje niezarobkowe potrzeby (nienabywających takich roślin w celach produkcyjnych, gospodarczych lub handlowych). ?Bezpośrednio? wyklucza możliwość dostarczania/sprzedaży roślin do jakichkolwiek pośredników, np. sklepów detalicznych, hurtowni, centrów ogrodniczych itp. Wyłączenie nie dotyczy sprzedaży użytkownikom ostatecznym poprzez umowy zawierane na odległość, czyli przez Internet, pocztę kurierską (tzw. pocztę kwiatową) i tym podobne. Pojęcie ?małych ilości? nie jest na razie sprecyzowane, ale forma sprzedaży istotnie ogranicza wielkość takiej produkcji."

Czyli nawet 1 sztuka sprzedana przez internet - trzeba się rejestrować ,ale wiele sztuk sprzedanych stacjonarnie - nie trzeba :)
Zgadza się?
fumikko
100p
100p
Posty: 155
Od: 2 cze 2013, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

forestit tak w Katowicach mówili???, według nich wystarczy tylko określić, że powyżej określonej kwoty jest hurt a poniżej detal?...dobre :D :D to całkiem sprzeczne nawet tym o co pytają w swoich testach ;:oj

Za to w pełni zgadzam się z tym co napisała Monia33 ;:215

A tak przy okazji czy ktoś z Was ma już doświadczenia z WIORIN-em i może coś więcej napisać jak wyglądają te ich kontrole, czego się czepiają i co sprawdzają ?
forestit
500p
500p
Posty: 542
Od: 25 mar 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

W Katowicach mówili że paszport trzeba dać każdemu sprzedawcy profesjonalnemu. Jak odróżnić kupującego profesjonalnego od amatora? Ja wystawiam bardzo mało rachunków. Czyli ci co biorą rachunek to jest profesjonalista ten co nie bierze amator. To jest po prostu straszenie nas i nic więcej teraz miałem dostawę sadzonki około 8 pozycji gatunkowych i na wszystko był jeden paszport. Rodo obowiązuje nas przy pobieraniu danych do rachunku. Znajomy sprzedaje teraz fiolka i prymule to tylko Słowacy chcą paszport. I to tylko za 1 razem na kolejne zakupy już nie chcą.
Kwota za jaką uznajemy hurt a za jaką detal to tylko i wyłącznie NASZA sprawa i kupujący ma prawo wyboru czy u nas kupi. Ja mam kontrolę z wiorin i nic złego nie mogę powiedzieć zawsze się zapowiadają i mówią co potrzeba przygotowac
forestit
500p
500p
Posty: 542
Od: 25 mar 2014, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

Monia33 pisze:
forestit pisze:
Czyli nawet 1 sztuka sprzedana przez internet - trzeba się rejestrować ,ale wiele sztuk sprzedanych stacjonarnie - nie trzeba :)
Zgadza się?
Tak każda sztuka co się przemieszcza przy sprzedaży na odległość musi posiadać paszport. Jak sprzedasz Janowi Kowalskiemu 2 pelargonie, 3 surfinie, 1 truskawka to wystawiasz 1 paszport na te rośliny. A- Pelargonium zonale, Surfinia, fragaria annanasa. B Pl-<nr piorin>. C- Lokalizacja uprawy np. S1-szklarnia jeden F3-folia nr3. Parametr C ma ułatwić nam gdzie towar stał w momencie sprzedaży. D. PL

Rozdzielając ten towar na 2 paczki wystawiasz 2 paszporty odpowiednio do tego co znajduje się w opakowaniu.
Monia33
50p
50p
Posty: 56
Od: 30 sty 2020, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny ozdobne w uprawie producenckiej 2018,2019

Post »

fumikko pisze:czy ktoś z Was ma już doświadczenia z WIORIN-em i może coś więcej napisać ?
Ja słyszałam różne historie
- że się nie zapowiadają ale jak przyjeżdżają to - oglądają rośliny i w razie gdy wykryją jakąś chorobę to dopiero zaczynają się schody
- że przyjeżdżają i sobie chodzą proszą o faktury sprawdzają skąd są rośliny

Ciekawi mnie czy się zapowiadają bo co będzie jak przyjadą a mnie nie będzie? Sami będą chodzić po działce?
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”