Sadzonkowanie w czym,sposoby,metody,termin,zimowanie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzonki

Post »

Witaj siłownia125. Zamów sadzonki jesienią lub wiosną, a szukaj ich na allegro i najlepiej by było sadzonki odebrać samemu jak niedaleko. Jeśli mają to byś sadzonki jednoroczne to bym się bał wsadzić prosto do gruntu, mogą sobie nie poradzić, trawą zarosną, albo zwierzaki podepczą. Wsadź je do doniczek większych i podhoduj 2 lata.
A tymi świerkami będziesz obsadzał działkę na stałe, czy uprawiał je pod sprzedaż?
Ja właśnie jestem z Mazowsza i zacząłem małą produkcje świerków, mam takie dwuroczne do 35cm, ale wiosną przesadzę je do doniczek i z dwa lata jeszcze podhoduję
silownia125
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 lip 2012, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sadzonki

Post »

Witaj.Do jak dużych doniczek i jakiego podłoża je wsadzić?Mam zamiar kupić kilkanaście sztuk sadzonek iglaków i pochować je ze 2lata(jak mówisz),a potem to nie wiem jak wypali to może jakaś większa chodowla:).W razie czego mam duże podwórko do zagospodarowania wiec jak uprawa nie wyjdzie to trochę posadzę,trochę oddam:)
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzonki

Post »

Doniczki minimum 3L, a jakiej ziemi użyć to sam ekspertem nie jestem. Ja po prostu użyłem ziemi mocno czarnej, wziąłem ją z żyznej łąki, a dokładniej z miejsca gdzie rosły gęste pokrzywy, w takim miejscu nie ma korzeni trawy i wiele później pielić nie trzeba w dodatku corocznie rozkładające się pokrzywy dają składniki w glebę, tylko ziemię kopać gdy jeszcze pokrzywa nie rośnie po zimie. Sam jak będę przesadzał moje świerki do doniczek to mam zamiar ziemię trochę z korą sosnową przemieszać. Myślę że można kupić gotową ziemię, jakiś torf tylko czy to będzie opłacalne




Ja moje świerki od niedawna zacząłem nawozić nawozem płynnym naturalnym, jest to gnojówka z pokrzyw. Podam przepis jak ją zrobić. Potrzebne będzie plastikowe 10L wiaderko, wypełniasz je do połowy świeżo narwanymi, posiekanymi młodymi pokrzywami, pamiętaj żeby były bez nasion, upchać je trochę żeby miało sie co rozkładać, zalewasz do pełna zimną wodą, najlepiej ze studni bo miejska ma chlor i czekasz 2 tygodnie do rozłożenia się codziennie mieszając, postawić w cieniu i żeby deszcz nie padał bo nam zawartość wypłynie wiadomo. Rozcięczać jedna miarka gnojówki na 10 miarek wody, stosować co dwa tygodnie do końca sierpnia.
silownia125
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 lip 2012, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sadzonki

Post »

Dzięki za rady.:)A dlaczego sadzonki z allegro?Nie lepiej od firmy,która zajmuje się tym od długiego czasu?I nie wiem czy kupować mało rożnych iglaków a dużą ilość sztuk czy może odwrotnie?:/
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzonki

Post »

Nie musisz z allegro, ale niektóre firmy co sie zajmują tym od dłuższego czasu też sie ogłaszaja na allegro, źródło wybierz dowolne byle zdrowe sadzonki, a o ilości i gatunków iglaków sam zadecyduj, najlepiej tyle żebyś opanował. Sam nabieram doświadczenia i eksperymentuje
silownia125
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 lip 2012, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sadzonki

Post »

Poczekam jeszcze troche i pomyśle:)A Ty gdzie zimowałeś dzrzewka?W domu na strychu mam 2pomieszczenia(nie ogrzewane)i na dworzu starą szope.Nie wiem gdzie lepiej je zimować?A może na dworzu?Jak sadzisz/cie?:)
Marczi11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 cze 2012, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzonki

Post »

Witam wszystkich tez zaczynam przygodę z sadzonkami w doniczkach na działke w tamtym roku kupowałem na jesieni jałowce i sadziłem do 3 litrowych doniczek i zimowały na polu ,mimo dużych mrozów strat nie miałem co prawda miejsce zaciszne od wiatru ale tu u nas w górach mrozy duże,w tym roku tez sie zastanawiam czy zastosować jakieś dodatkowe okrycie np.trociny czy je zostawic ,prosze o rady ,pozdrawiam wszystkich
Piotrrr
50p
50p
Posty: 51
Od: 20 lip 2012, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzonki

Post »

Moje świerki wysiałem prosto do dużej skrzyni zrobionej z desek, oczywiście na dno skrzyni dałem płyty z tworzywa sztucznego żeby krecik nie podkopał, pierwszą zimę przezimowały bez problemu pod niebem. Teraz już moje siewki mają do 35cm, też pozostawie je do przezimowania w tej skrzyni, jak spadnie śnieg to co najwyżej śniegiem je podsypie, a wiosną będę doniczkował.
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Sadzonki

Post »

Śnieg zimą to dla roślin najlepsza kołderka
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
theblacklord
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 kwie 2013, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Sadzonkowanie takie jak w szkółkach

Post »

Witam :D , interesuje mnie sadzonkowanie iglaków tak jak robią to szkółkarze. Ostatnio widziałem zdjęcia ukorzenionych roślinek, miary rok i miały bardzo rozwinięty układ korzeniowy i przyrosty rzędu 2 cm. Istnieje pytanie jak oni to robią że owe roślinki tak szybko rosną. Chodzi o thuje Szmaragd, cyprysik lawsona, golden globe, brabant oraz inne podobne iglaki.
Mam wiedzę jak to robić, jednak ukorzenianie do takiej wielkości trwa u mnie 2 lata. :|
Mile widziana literatura zawierająca zabiegi które należy wykonywać.

Dziękuje za odpowiedz.
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Sadzonkowanie takie jak w szkółkach

Post »

Na to aby młode rośliny były zdrowe składa się wiele czynników:
- odpowiedni termin pobierania sadzonek i odpowiednie postępowanie z nimi,
-odpowiednia temperatura powietrza, wilgotność, temperatura podłoża, i zasobność gleby.
Wtedy sadzonki będą dobrze ukorzenione i będą przyrastały .
theblacklord
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 16 kwie 2013, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Sadzonkowanie takie jak w szkółkach

Post »

Dziękuję za odpowiedź, może polecicie jakieś książki aby istotną merytoryczna wiedzę zdobyć?
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Sadzonkowanie takie jak w szkółkach

Post »

Dla mnie podstawą są:
1. A Bartels, Rozmnażanie drzew i krzewów ozdobnych,
2. Steven Bradley, Rozmnażanie roślin, oraz
3. Denis Retournard, Rozmnażanie 250 roślin przez sadzonki

Ale najważniejsza jest wprawa, można mieć wiedzę książkową i nic, trzeba robić wiele sadzonek z różnych roślin i w różnym czasie i tak po kilku latach...
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”