Projekt ogrodu,propozycje czym i jak zagospodarować

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
dorota203
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 paź 2021, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Projekt ogrodu,propozycje czym i jak zagospodarować

Post »

Zanim kupisz rośliny, powinieneś przyjrzeć się swojej działce i zobaczyć, gdzie znajdują się miejsca najbardziej zacienione, a gdzie jest słonecznie przez większą część dnia. To właśnie do poziomu nasłonecznienia poszczególnych części podwórka należy dobierać rośliny :)
Zmoderowałam. Zapraszam do ponownego zapoznania się z regulaminem naszego forum /Karo
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Ogród na "nowo", pomoc w planowaniu.

Post »

dorota203 pisze:Mam podobny problem.
A ja też :lol:
I zniszczone kwietniki koło domu, bo trzeba go było styropianem ocieplić.

Działkę, jak już wspomnieli, należy sobie ocenić: gdzie jaka gleba, wilgotność, zacienienie; lecz jeszcze ważniejsze gdzie będzie się przesiadywać, a gdzie wieje i ziąb; gdzie przyda się duże drzewo - w cieniu pod gruszą :D - a gdzie warto warzywka sadzić. Takie rzeczy.

Narzędzia? Sztychówka, motyka, mała łopatka (taka szufelka w jedną rękę), grabie, widły amerykańskie (płaskie zęby). Jeśli potrzeba sekator i piłka sadownicza (lisiak). Warto takie narzędzia kupić w dobrej jakości, aluminiowe styliska, nierdzewne ostrza.

Jeśli co doradzać, polecę zacząć urządzanie od płota - posadzić żywopłot jaki, drzewka owocowe, co tam komu pasuje, pod płotem sadząc nie zagraci się terenu wewnątrz,kłopotu nie zrobi. Jeśli trzeba odgrodzić od silnego wiatru, śniegu, soli z ruchliwej ulicy czy gawiedzi ciekawskiej to, niestety, niestety - tuje i cyprysiki.
Nie sadżcie jałowców jeśli chcecie tego w cieniu pod gruszą!
A jeśli ma to być dla ozdoby tylko to sadzić krzewy kwitnące ładnie i smacznie owocujące do tego. Zapewniam że w przyszłości okażą się przydatne 8-)
Zadowolony jestem w tem użyciu ze świdośliw i oliwników (odmiany owocowe) pigwowców (silnych, pigwowiec okazały lub mieszańce owocowe, japoński jest za mały), aronii, i róż, miniaturowe z odkłądów rozrastające, stulistne (na konfiturę z płatków) i jabłkowe (na owoc); dosadzam jeszcze jarzęby, głogi, czeremchy - też odmianowe owocowe. To wszystko ładnie kwitnie, ma różnorodny, kontrastujący pokrój, a owoce nader zdrowe i w różnych porach. W żywopłot można też wsadzić josty i jagody kamczackie, a nawet jeżyny i maliny.
Takie krzewy potrzebują lat kilku by wyrosnąć zatem warto od nich zacząć , by czasu nie tracić.
Podobnie z drzewami, obmyślić i sadzić a czasu nie tracić.
Trawniczki, klomby, rabatki ozdobne to później, bo szybko zrobi, a najlepiej najpierw pomieszkać, pokręcić się, zobaczyć gdzie się chadza, gdzie wjeżdża, gdzie biesiaduje - gdzie co pasować będzie.
Kwiatki ozdobne nie są problemem i w każdej chwili można klombik zrobić jak i zlikwidować, gdyby co.
A poczytajcie ile tu wątków o przesadzaniu starszych drzew/krzewów gdy, okazało się, wadzą... :wit

P.S. :wink:
Jeszcze jeden krzew pod płot mam o którym nie wspomniałem - a właśnie zebrałem - pieprz syczuański, Żółtodrzew, Zanthoxylum. Kolczasty, mocno rośnie. Owocki dość ozdobne.
Doskonałe do pieczeni, gęsi czy kaczki zwłaszcza, a zebrany bo do baraninki :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”