Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
tasiu
 Tytuł: Ogród na "nowo", pomoc w planowaniu.
PostNapisane: 28 lip 2019, o 20:06 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Cześć. W moim rodzinnym domu zawsze lubiłem grzebać w ziemi, ale tutaj po prostu nie wiem od czego zacząć.

Przeprowadziłem się jakieś 1.5 roku temu. Ogród (a właściwie brak ogrodu) był zaniedbany, nie było żadnej strefy w której moglibyśmy siąść z żoną i napić się kawy czy herbaty, nie było np. tarasu. Mam w głowie sporo pomysłów i jeszcze większy chaos. Poniżej zdjęcia robione na przełomie marca i kwietnia tego roku.

Teren "za" domem, rośnie tam kilka starych (bardzo starych) jabłoni, które zdążyłem trochę przyciąć:

Obrazek

Nr 2 to był "wybieg" dla kur, w tle trochę pozostałości z epoki które muszę uprzątnąć. Docelowo chciałbym usunąć ten płot i posiać tam trawnik.

Obrazek

Nr 3 to teren na którym jest tylko trawa i zasadzony z początkiem maja żywopłot z buku- zamówiłem wczoraj Mospilan bo już atakuje go mszyca.

Obrazek

Nr 4 i 5- teren za domem z innej perspektywy.

Obrazek

Obrazek

Ostatnie zdjęcie przedstawia miejsce z którego robione był pozostałe zdjęcia

Obrazek

Te gałęzie zostały już przerobione na ściółkę, aktualnie wszystko jest wysypane pod sadzonkami buka.

W tym roku udało się "pozbyć" kur, zrobić w końcu taras (jakieś 14m2), zasadzić trochę roślin pod orzechem włoskim, przekopać ziemię i zasadzić żywopłot. Aktualny stan:

Obrazek

Pod orzechem posadziłem dąbrówkę rozłogową, paproć piuropusznik strusi, trzcinnik ostrokwiatowy Karl Forester, tawułkę japońską, bergenie sercolistną i winobluszcz.

Obrazek

Obrazek

Tutaj w ziemię poszła jagoda kamczacka wojtek i zojka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mapa poniżej, dla poglądu:

Obrazek

Docelowo drzew nie chcę usuwać, bo po co. Może jedynie ta jabłoń która będzie przeszkadzać przy dalszej części żywopłotu. Działka w sumie ma około 4000m2, na drugiej połowie mam teściów. Zrobiłem wiosną kompostownik, muszę zbić drugi, albo nawet i trzeci, i wszystko to poprzerzucać. Stodoła którą widać na zdjęciach ma chyba ponad 100 lat. Urządziłem z jej lewej strony małą rabatę z hostami i jeżówką.

Macie jakieś plany co do rozplanowania roślin? Chciałbym uporządkowany zielony busz wkomponowany w te drzewa. Jakieś plany? ;)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

selli7
 Tytuł: Re: Ogród na "nowo", pomoc w planowaniu.
PostNapisane: 30 lip 2019, o 09:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Nie ogarniesz wszystkiego na raz.Skup się na uporządkowaniu i wybraniu miejsca wypoczynkowego i wokół niego, lub w zasięgu wzroku zrób na początek jedną, czy dwie rabaty.Trzeba trochę się podszkolić co z czym sadzić, bo np. hosty z jeżówkami to moim zdaniem niewłaściwe połączenie.Hosty gdy się rozrosną, ich liście działają jak parasol utrudniając dostęp wody do korzeni jeżówek.Najlepiej sadzić je samodzielnie, podsadzać drzewa, sadzić pod ścianą, albo z boku rabaty.Jeżówki natomiast dobrze czuja się i komponują z trawami, liliowcami, astrami jesiennymi, hortensjami bukietowymi.
Zostaw drzewa, oceń w najbliższych latach które owocują, zdobią,a inne może trzeba będzie usunąć by 'uporządkować' przestrzeń.Zadbaj o trawnik, regularnie koś i ogólnie nie spiesz się, zadbaj w pierwszej kolejności o najbliższe otoczenie domu.Czytałam kiedyś filozofię znanego ogrodnika Karla Foerstera, że ogród woli kogoś, kto wstał z hamaka by coś zrobić, niż takiego, który od rana do wieczora pracuje w pocie czoła bez zastanowienia :wink:
Musisz poznać warunki glebowe, nasłonecznienie, tempo i sposób wzrostu poszczególnych gatunków, bez tego ani rusz.Busz bez ładu i składu, kiedy rośliny nawzajem sobie przeszkadzają, a przesadzić już się po pewnym czasie bez uszczerbku nie da moim zdaniem jest bezcelowy.Pod drzewami rośliny dobrze rosną tylko w programach komputerowych i wizualizacjach, w praktyce już niekoniecznie :)

janek65
PostNapisane: 13 sie 2019, o 10:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Czy ogród można samodzielnie zaprojektować?

Igala
PostNapisane: 13 sie 2019, o 15:31 
1000p
1000p

0 szt.
Jak najbardziej ale potrzebna do tego jest dobra wiedza; przede wszystkim jaką masz glebę, jakie nasłonecznienie i wody gruntowe. Dalej co właściwie chciałbyś mieć w ogrodzie; ale tutaj już zaczynają się schody aby to wszystko tak zgrać aby miało sens. Dla laika to kwestia kilku lat dojścia do stanu o który mu chodzi. Ale jeżeli to się lubi robić jako hobby i jest formą relaksu (jak u mnie :) to jest super sprawa ;:333
Równiez gdzieś widziałam w necie gotowe schematy oraz tzw maty nasadzeniowe ale nie pamiętam gdzie,niestety.

Karo
PostNapisane: 14 sie 2019, o 16:23 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Po co szukać w necie skoro nasze forum jest skarbicą wiedzy ? :D

-Urządzamy ogród. O czym pamiętać -https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=6
-PROJEKTY:
Ogrodu
Rabaty
Sadu
Skalniaka
i wiele innych zagadnień popartych doświadczeniem naszych użytkowników
np. w tym dziale viewtopic.php?f=7&t=81971

❤ KaRolinki

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości