Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68  
Autor Wiadomość
reglas23
 Tytuł: Re: Kompost
PostNapisane: 10 mar 2018, o 13:52 
200p
200p

więcej niż 1
Z tego co widziałem to termokompostowniki i te zwykłe mają drzwiczki do opróżniania.
Moim zdaniem termokompostowniki powstały aby szybciej przygotowywać kompost.Ktoś powie szybciej nie znaczy lepiej ale skoro ma się dużo masy do przerobienia a nie ma się na to miejsca to czas jest tu potrzebny.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

doc_kr
PostNapisane: 13 mar 2018, o 15:29 
100p
100p

---
Proszę o poradę. Mam kompostownik na 1,5 m3 w postaci drewnianej konstrukcji o bokach z listew i siatki drucianej. Przewiew jest zapewniony, napowietrzam pryzmę własnoręcznie (nakłuwam metrowym prętem), stosuję biologiczny starter z Bioponu, staram się nie dopuszczać do przesuszenia, pod pryzmą mam "ruszt" z gałęzi, całość raz w roku przerzucam z góry na dół i z dołu do góry itp, itd. Pryzma jest w cieniu i nie mam na nią innego miejsca.

Kompostuję odpadki kuchenne (poza mięsnymi i rybnymi), szary/biały papier i szary karton, wszelkie odpady ogrodowe, popiół z kominka, liście i trawę (podsuszoną).
Mimo tego kompostowanie idzie u mnie potwornie wolno - po 2 latach mam kompost nie do końca rozłożony, który trzeba przesiewać.
Jest to uciążliwe, bo pod koniec sezonu zaczyna mi brakować miejsca. Czy da się coś poradzić, żeby przyspieszyć nieco cały proces?

leszeg
PostNapisane: 13 mar 2018, o 16:06 
200p
200p

więcej niż 1
Niestety część materiału w kompoście (np. patyki, kora itp) będzie się rozkładała dłużej niż inne, więc chyba nie ma na to jakiegoś uniwersalnego rozwiązania.

Ja też przerzucam kompost raz na rok (z kompostownik nr 1 do kompostownika nr 2), ale za każdym razem gdy dodaję kolejne warstwy do kompostownika nr 1 to lekko mieszam materiał w górnej warstwie. Przerzucony kompost w kompostowniku nr 2 również od czas do czasu mieszam od góry i podlewam gdy jest za suchy. Gdy nadchodzi potrzeba (czytaj maj/czerwiec) przesiewam cały materiał, ale to przede wszystkim po to by pozbyć się pędraków, które znajduję co roku w kompoście. Nieprzerobione części kompostu wracają do kompostownika nr 1, a przesianym kompostem ściółkuję warzywniak. Dodam jeszcze, że przesiewanie to bajka gdy się zrobi swój rotacyjny przesiewacz, bo gdyby nie to to pewnie dałbym sobie z tym spokój i po prostu rozrzucał kompost na jesień a potem go przekopał.

Tutaj zdjęcie jeszcze fajniejszego systemu na 3 kompostowniki, w którym można by produkować kompost 2 letni i który na pewno byłby lepiej przerobiony i tym samym byłoby mniej roboty z przesiewaniem:
Obrazek

doc_kr
PostNapisane: 13 mar 2018, o 19:01 
100p
100p

---
leszeg napisał(a):
Niestety część materiału w kompoście (np. patyki, kora itp) będzie się rozkładała dłużej niż inne, więc chyba nie ma na to jakiegoś uniwersalnego rozwiązania.

Ja patyków ani kory nie kompostuję - używam tylko w roli przekładki w pryzmie. Resztę przerabiam na wióry i używam do ściółkowania kwiatów.
Najwolniej chyba rozkłada mi się skoszona trawa (a raczej mieszanka trawy z koniczyną, mniszkiem i babką :) ) oraz liście (brzoza, topola, wierzba).

O szukaniu pędraków nie pomyślałem. Muszę się przyjrzeć.

leszeg
PostNapisane: 14 mar 2018, o 08:57 
200p
200p

więcej niż 1
Ja trawy nie dodaję do kompostu, bo przeważnie mulczuję trawnik, ale jak mam jakiś pokost to sciółkuję nim warzywniak lub wokół drzew.

doc_kr
PostNapisane: 14 mar 2018, o 23:02 
100p
100p

---
U mnie niestety trawy jest sporo, a uparłem się, żeby ją wykorzystać, a nie palić - kompost z trawy, jak już się zrobi, jest bardzo dobry, a ja mam lichą ziemię.

magos13
PostNapisane: 15 mar 2018, o 00:26 
500p
500p

więcej niż 1
Ściółkuj, ściółkuj i jeszcze raz ściółkuj trawą. Mnie ciągle trawy brakuje do ściółkowania, oczywiście trawy bez nasion.

dziadek22
PostNapisane: 15 mar 2018, o 09:41 
1000p
1000p

---
Jak mi brakuje trawy to pozyskują ją od sąsiadów, którzy mają ze skoszoną trawa kłopot bo nie mają kompostownika.
Trawa położona w międzyrzędziach warzyw ogranicza parowanie gleby i zatrzymuje wodę opadową. Sąsiedzi codziennie coś podlewają, a ja raz na miesiąc jak są upały i jest susza.

bietka1964
PostNapisane: 15 mar 2018, o 14:13 
200p
200p

1 szt.
CZyli np na rabacie kwiatowej /wziąc z kosza kosiarki / trawę i rozsypać miedzy sadzonkami?Jak grubo?Co potem się z nią dzieje?

doc_kr
PostNapisane: 15 mar 2018, o 15:20 
100p
100p

---
Ściółkuję co się da tym trawskiem, ale i tak mam nadwyżki.

leszeg
PostNapisane: 15 mar 2018, o 22:08 
200p
200p

więcej niż 1
Najlepiej dodawać bardzo cienkie warstwy trawy do kompostownika to wtedy trawa się trochę szybciej rozłoży, ale masz jeszcze dwa inne rozwiązania:
- zmniejszyć ilość trawnika (np. rabaty z krzewami albo obsiać jakąś rośliną zadarniającą np. barwinek itp)
- mulczować cały lub część trawnika

dziadek22
PostNapisane: 15 mar 2018, o 22:23 
1000p
1000p

---
bietka1964 napisał(a):
CZyli np na rabacie kwiatowej /wziąc z kosza kosiarki / trawę i rozsypać miedzy sadzonkami?Jak grubo?Co potem się z nią dzieje?

Świeżo skoszoną trawą przykryć glebę na grubość 5 - 10 cm. Po uklepaniu ma być 3 - 5 cm warstwa. Tak ułożona trawa trzyma się podłoża. Przechodzą przez nią opady atmosferyczne i woda z sitka konewki. Wierzchnia warstwa trawy jest sucha, a spodnia wilgotna. Z upływem czasu ubywa trawy z warstwy wierzchniej i spodniej. Od góry kruszy ją słońce i wiatr, a od spodu konsumują owady, grzyby, bakterie. Z trawy położonej wczesną wiosną, do zimy ubędzie jej połowa. Jej resztkami można zabezpieczyć zimujące rośliny przed mrozem. Przykrywam nimi marchew, rzodkiew jesienną i zimową, pietruszkę, skorzenerę, seler, por, topinambur aby łatwo można je wykopać gdy goła ziemia jest już zamarznięta. Taką trawą okrywam też na zimę zagony z brukselką, jarmużem.
Jak mi przez taką warstwę trawy przebijają się chwasty (najczęściej trawa) to zdejmuję wierzchnią warstwę trawy i strzemiączkiem ścinam skiełkowane chwasty. Potem na stare miejsce daję warstwę trawy.

Jolek
PostNapisane: 16 mar 2018, o 07:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja jednak nadwyżki trawy daję na kompost. Zasiedlają ją wtedy mrówki i podnoszą w niej temperaturę, hodują jakąś grzybnię i swe potomstwo. Ani się obejrzę jak ona żółknie i się osiądzie w małej ilości.
Nie rozkładam trawy pod drzewami owocowymi aby mi się w niej mrówki nie zadomowiły bo jak zauważyłam to choroby na drzewie przenoszą właśnie mrówki.

doc_kr
PostNapisane: 16 mar 2018, o 07:44 
100p
100p

---
Ja ściółkuję trawą głównie warzywa i jedna kilkucentymetrowa warstwa starsza mi praktycznie na cały sezon. Czasami tylko uzupełniam.
Na kompoście z trawy robi mi się mazista masa, która rozkłada się baaaardzo powoli.

Kilka dni temu zrobiłem eksperyment, mianowicie azotowy "poganiacz" kompostowania rozpuściłem w gorącej wodzie i potraktowałem tym zamarzniętą wewnątrz pryzmę. Ciekaw jestem, czy to starczy, żeby gdzieś w zaizolowanym środku ruszyły na powrót procesy rozkładu, zanim przyjdzie wiosna.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 941 ]  Idź do strony nr...        1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Papciak i 24 gości