Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Zablokowany
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

No i będą nasiona! :) To robota owadów czy też przykładałeś do tego rękę? A może adenia są samopylne? Myślisz może nad tym by robić jakieś krzyżówki, bo już masz sporo różnie kwitnących.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Harvi pisze:To robota owadów czy też przykładałeś do tego rękę?
- prawdopodobnie jest to sprawka jakiegoś owada, bo dość dużo kręci - fruwa wśród roślin. Ręki do powstania nasienników nie przykładałem, proces sztucznego zapylania jest dość skomplikowany i wiąże się z mechanicznym (uszkodzeniem kwiatu), żeby dostaniem się do zalążni, która znajduje się głęboko w kielichu kwiatu.
Harvi pisze: / ... / Myślisz może nad tym by robić jakieś krzyżówki, bo już masz sporo różnie kwitnących.

- nie biorę się za "zapylanie" kwiatów i niestety nawet o tym nie myślę, jest to dla mnie zbyt skomplikowany proces.
- mam zbyt prymitywne warunki do uprawy tych roślin, zbyt mało miejsca i dodatkowo jeszcze zbyt mało doświadczenia w uprawie tych roślin w naszym, niezbyt odpowiednim dla Adenium klimacie.
- Adenium z roku na rok przybierają na rozmiarach, już teraz mam kłopot z ustawianiem moich roślin, a z czasem będą to naprawdę sporych rozmiarów rośliny ale póki co, cieszę się nimi, szczególnie moimi z własnego wysiewu nasion, gdy zakwitną.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Czy Adenium też tak póżno kwitnie,czy to jest tylko wybryk w tym nietypowym roku.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Marian - dziękuję za odwiedziny w wątku.
Odnośnie Twojego pytania - w ojczyźnie gdzie Adenium rosną w stanie dzikim, jest teraz pełnia lata. Wydaje się, że rośliny uprawiane u nas, jeszcze w 100% nie przestawiły swojego zegara biologicznego na nasz klimat.
Druga sprawa, od niedługiego czasu uczymy się uprawiać te rośliny w naszym klimacie. Staram się wypracować najmniej stresujące dla roślin warunki ich spoczynku na czas naszej zimy, gdy dni są bardzo krótkie, niskie temperatury i skąpa ilość naturalnego słonecznego światła, które jest podstawowym elementem do egzystencji tych roślin.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Każdy kwiat bardzo cieszy ale te wysiane przez nas samych cieszą podwójnie :D
Tym bardziej gratuluję pięknego widoku ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Chwilowo brak rozkwitniętych nowych pąków kwiatowych, rozkwitną za kilka, kilkanaście dni. Przeważnie pokazujemy kwiaty naszych podopiecznych, które są kolorowe o zróżnicowanym kształcie i ilości płatków, cieszą swoim widokiem, jednak są to tylko chwilowe "ozdobniki" roślin, które dość szybko przemijają, a przez cały okrągły rok o urodzie naszych Adenium stanowią ich kaudexy i wyeksponowane nad podłoże korzenie. Rośliny, podobnie jak ludzie, jednakowo karmione, a różnie rosną, różnie budują swoje brzuszki i korzenie, my staramy się im tylko w jakimś stopniu pomóc, żeby wyglądały tak, jak sobie to wyobrażamy, chociaż nie zawsze się to udaje. Oprócz Adenium, pokazanych na ostatnich dwóch fotkach, wszystkie pozostałe są z mojego wysiewu nasion w 2010 i 2012 r: :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Bardzo podobają mi się pnie takie jak na ostatnim zdjęciu, proste, cała roślina wygląda jak zwyczajne drzewo ;:303
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Piękne wszystkie ;:oj . Tak szczerze mówiąc, to bardziej rajcują mnie kaudeksy, niż kwiaty. Kwiaty też są ważne, ale dla mnie to tylko bardzo miły dodatek. Piękne roślinki wyhodowałeś ;:215 .
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

I mnie wszystkie tu pokazane się podobają. Jak dla mnie bomba - takie rośliny po prostu muszą się podobać! ;:138
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

One przypominają mi ludzi a konkretniej ich nogi ;:oj przy czym najbardziej odpowiada mi ten w relaksacyjnej pozycji na pierwszej fotce , pozostałe w wysublimowanych pozycjach jogi :D
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Ten pierwszy to niezła sztuka, taka "Maja naga" :) nawet pępek ma :) Na serio- są rzeczywiście piękne.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

aga_zgaga pisze:Ten pierwszy to niezła sztuka, taka "Maja naga" :) nawet pępek ma :)
- pozwolę nie zgodzić się z tą opinią, bo prócz "pępka", nic nie wskazuje, że to "Maja naga" raczej "bezwstydnik Gucio", pozwolił sobie na zbyt niestosownie roznegliżowanie:

Obrazek

Obrazek
wisnia897 pisze:Bardzo podobają mi się pnie takie jak na ostatnim zdjęciu, proste, cała roślina wygląda jak zwyczajne drzewo ;:303
- Adenium Thai socotranum samoczynnie tworzą proste pnie, korzenie "chowają" w podłożu, samoczynnie bardzo obficie krzewią gałązki, tworząc coś na kształt drzew rosnących w naturalnym środowisku. Natomiast Adenium obesum i Adenium arabicum, mają zakodowany inny styl kształtowania swojego wyglądu. Opiekując się Adenium w warunkach parapetowych, sztucznie i na siłę prowokujemy Adenium obesum i arabicum do niezbyt naturalnego "plątania" korzeni. Tak "poplątane" korzenie i wyeksponowane nad podłoże w warunkach pokojowych ułatwia opiekę nad tymi roślinami. Gromadząc w kaudexie i korzeniach większe ilości wody i substancji odżywczych, pozwala nam na "zapomnienie" o podlaniu, zasileniu roślin, nawet na dość długi czas (tak też mają w środowisku naturalnym, gdzie rosną).

Dzisiaj moje Adenium rosną i wygrzewają się w takiej temperaturze, przy otwartych wszystkich oknach w obudowie balkonu:

Obrazek

Obrazek

- temperatura może jeszcze wzrosnąć, jest bardzo słonecznie i bardzo gorąco.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Akwelan_2009 pisze:
aga_zgaga pisze:Ten pierwszy to niezła sztuka, taka "Maja naga" :) nawet pępek ma :)
- pozwolę nie zgodzić się z tą opinią, bo prócz "pępka", nic nie wskazuje, że to "Maja naga" raczej "bezwstydnik Gucio"
:;230
A kaudeksy super ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”