Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

aga_zgaga pisze: Mieczysławie a masz adenia o czarnych kwiatach?
- niestety, Adenium o czarnym kolorze kwiatów jest raczej jeszcze trudne do zdobycia i nie wiem jaka byłaby cena, szczególnie gdy kwiat miałby być pełny - z dużą ilością płatków kwiatowych. Upłynie zapewne jeszcze troche czasu, zanim Adenium o takim kolorze kwiatów, trafi do kogoś w Polsce, chociaż mogę się mylić.

Dzisiaj padł tegoroczny rekord temperatury, jaka panowała wśród moich Adenium, mimo pootwieranych wszystkich okien w obudowie balkonu:

Obrazek

- tak wysokiej temperatury, jeszcze nie było w tym sezonie - to jest rekord sezonu ;:oj i nie przypominam sobie, żeby w poprzednich sezonach, temperatura zbliżała się do takiej wartości. Obawiałem się, że część roślin, która stoi na najbardziej nasłonecznionych miejscach, może mieć poparzony kaudex - prowizorycznie poosłaniałem kaudexy podstawkami od doniczek. Osobiście mogłem na balkonie przebywać jedynie kilka chwil. Jak na razie, nie zauważyłem niepożądanych zmian - oparzeń liści, gałązek, kaudexów. Prawdopodobnie rośliny w tym sezonie są zahartowane do egzystowania w takich temperaturach, przypominających im klimat skąd pochodzą.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Toż to istna afrykańska temperatura :shock:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

W przeciągu kilkunastu godzin, pogada "odwróciła" się o 180 stopni. Brak słońca, duży spadek temperatury, zbyt szybkie zmiany, rośliny przyzwyczajone do innych warunków i jak na razie zachowują się tak, jakby to była jeszcze wczorajsza pogoda:

- ten kwiat trzyma dobrą formę i świeżość:

Obrazek

- pierwszy najwcześniej rozkwitnięty kwiat już opadł, jego wolne miejsce uzupełnił rozkwitający ostatni pąk kwiatowy. Kwiaty na tym Adenium, są największymi pod względem średnicy w moim mini zbiorku Adenium:

Obrazek

- na pełne rozłożenie płatków kwiatowych na tym Adenium bardzo czekam. Ta roślina wymaga trochę innego "traktowania", żeby pokazała jak faktycznie wyglądają jej w pełni prawidłowo wykształcone kwiaty. Oczekuję, że w pełni rozkwitnięty kwiat, będzie miał cechy kwiatu, jaki widnieje przy moim nicku, na Forum:

Obrazek

- kolejne pąki kwiatowe "ustawiają" się w kolejce do pokazu kwiatów czy zdążą w pełni rozkwitnąć ?

Obrazek

- kolejne w tym roku pąki kwiatowe na tym Adenium, powinny dać radę i pokazać czy powtórzą kolorystykę kwiatu, jaki wcześniej na tym Adenium rozkwitł:

Obrazek

- ta roślina zapewne będzie miała kłopot z doprowadzeniem do pełnego rozkwitu, tej rosnącej wiązanki pąków kwiatowych, chociaż zapowiadają jeszcze słoneczną, ciepłą pogodę, może da radę:

Obrazek

- mała zbiorówka:

Obrazek

Strąki z nasionami pomaleńku, ale z dnia na dzień są coraz większe. Nie wiem do jakiej wielkości dorastają, ale z tego co dotychczas widzę, mogą być sporych rozmiarów:

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Kolejny doskonały pokaz - ze zbiorówką na czele! Takich widoków więcej proszę. ;:138
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Tyle kwitnących adenium w połowie września to naprawdę wspaniały widok :D
Super, że pokazujesz nam również jak dojrzewają strąki z nasionami ;:108
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Może pora nie jest najodpowiedniejsza do przesadzania Adenium, ale zaryzykowałem i jedno z moich Adenium, znalazło nowy bardziej przestronny domek i "pokazało" większe odcinki swoich "nóżek":

- przed przesadzeniem:

Obrazek

Przesadzając Adenium wyciągnąłem nad podłożę m/w 3 - 5 centymetrowe odcinki korzeni, które ukryte były w podłożu. Chciałem wyciągnąć większe odcinki, ale obawiałem się, że przy wyciąganiu i rozkładaniu korzeni na nowym podłożu, mogę je uszkodzić - są bardzo opite, chociaż podłoże prawie suche. Adenium dostało świeże podłoże oraz większą rozmiarowo doniczkę. Teraz rośnie w doniczce o średnicy - 22 cm.
Po przesadzeniu tak się prezentuje:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Śliczne adenium! ;:oj

Jako żywo przypomina mi drzewa namorzynowe, identycznie rośnie tyle że nie w wodzie a doniczce. Potrafisz prowadzić te rośliny! ;:138
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Przy otwartych oknach w obudowie balkonu, temperatura wśród stojących na balkonie Adenium, typowa dla pełni lata:

Obrazek

- przed wieczorem, przy braku chmur, ciepło szybko ucieka w wyższe partie atmosfery. Ciekawe, do jakiej wartości spadnie w dzisiejszą noc. Powolutku, trzeba myśleć o przeprowadzce roślin na wewnętrzny parapet - szkoda, że lato tak szybko przemija.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Jest przecież już połowa wrześnie a na Twoich Adenium jeszcze tyle kwiatów.
Tak właściwie to nie powinienem się dziwić,bo temperatury na balkonach iście letnie.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Akurat jeszcze kilka dni napływu ciepłego powietrza więc przeprowadzka może zaczekać, ale fakt, teraz trzeba uważniej obserwować prognozy.
Awatar użytkownika
emerald
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 29 lut 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Świetnie się prezentuje przesadzone Adenium ;:333
Pozdrawiam, Zuza
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Bardzo szkoda, że tak gwałtownie nastąpią bardzo duże zmiany w pogodzie. Ja jeszcze oczekuję, że zobaczę kwiaty na moich Adenium, ale jeżeli nastąpi tak gwałtowna zmiana pogody jak zapowiadają, to moje oczekiwania spełzną na niczym, będą tylko oczekiwaniami. Możliwe, że rozkwitnie pąk kwiatowy na Adenium obesum 'Lilac', już częściowo rozchyla płatki kwiatowe na najbardziej wykształconym pąku kwiatowym, pozostałe, nie wiem czy zdołają dorosnąć i rozkwitnąć:

Obrazek

- obawiam się również czy na Adenium obesum Vasana, rozkwitną pąki kwiatowe, które są również już bardzo wykształcone:

Obrazek

- mam nadzieję, że mimo zmian pogodowych i bardzo duży spadek ilości promieni słonecznych, pąk kwiatowy na tym Adenium rozkwitnie, już mu dużo nie brakuje:

Obrazek

- zapewne również paki kwiatowe na Adenium 'Tang Ake', nie będą miały dużych szans, przy tak drastycznej zmianie pogody, na wyrośnięcie i rozkwitnięcie:

Obrazek

- dorośnięcie i wykształcenie prawidłowych nasion w tym nasienniku, "staje" pod bardzo dużym znakiem zapytanie. Do tej pory dość szybko rósł, a jak będzie nadal, czas pokaże:

Obrazek

- dzisiejsza temperatura, tylko o jeden stopień jest niższa, od dotychczas zanotowanej wśród moich roślin, stojących na obudowanym balkonie, przy wszystkich otwartych oknach w obudowie, porządnie prażyło:

Obrazek

Dwa Adenium "zdążyły" przed nadciągającą zmianą aury, pokazać swoje kwiaty, jeszcze nie w pełni z rozłożonymi płatkami, dokończą pełny rozkwit przez dzisiejszą noc i jutrzejszy dzień.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- i już w pełnym rozkwicie:

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

"Lilac" to kolejny bajeczny kwiat ;:138 Co za kolor ;:oj
Szkoda, że idzie jesień bo takie cuda tu kwitną, że aż dech zapiera ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”