Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Zablokowany
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Akwelan_2009 pisze:... jestem jeszcze na etapie uczenia się, czego potrzebują - jak się opiekować moimi roślinami w warunkach naszego klimatu, nie jest to nauka prosta, krótka
Mieczysławie, z wielką pokorą podchodzisz do swoich roślin. Mimo doskonałych już rezultatów, nadal szukasz lepszych rozwiązań i w miarę naszych klimatycznych warunków dążysz do coraz to doskonalszych metod uprawy adenium. Podziwiam ;:138 .
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Pogoda z dnia na dzień zostaje "przeprogramowywana" na bardziej zimową, rośliny w "letargu", brakuje im słońca, dłuższych dni i ciepła. Korzystając z tej "patowej" pogodowej sytuacji, przed planowanym na wiosnę przycięciem, jednemu z moich Adenium arabicum wstępnie poodciągałem od pionu gałązki, żeby układało je bardziej w pozycji poziomej. Zbyt mocno nie odciągałem od pionu w obawie uszkodzenia - nadłamania w miejscu wyrastania gałązek z kaudexu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- kolejna roślina poddana próbie formowania gałązek w jej koronie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- Co jakiś czas, będę sukcesywnie zwiększał odchylenie gałązek do pozycji bardziej poziomej chcę, żeby do nadejścia wiosny już w sposób możliwie najbardziej trwały, były ustabilizowane w pozycji bardziej poziomej.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

I tak przecież było ładnie... :roll: No i roślinka mniej miejsca zajmuje...
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

A już myślałam, że tylko mnie ten zabieg dziwi, bo się na tym nie znam :roll: Zrozumiałabym skubanie w ramach formowania, ale naciąganie?
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

aberracje pisze:/ ... / Zrozumiałabym skubanie w ramach formowania, ale naciąganie?
- chyba został mój wpis źle zrozumiany :( , ... gałązki Adenium odchyliłem, odciągnąłem (nie naciągałem) od pionu, żeby ustabilizowały pozycję bardziej poziomą, przed wiosennym ich przycięciem, ewentualnie niektóre gałązki będą miały tylko uskubane - usunięte stożki wzrostu, które to przycięcie, uskubanie będzie miało na celu pobudzenie rośliny do tworzenia większej ilości gałązek z uśpionych pąków. Drugim celem, który przez odchylanie gałązek do bardziej poziomego wzrostu, jest stymulowanie rośliny do rozbudowy - poszerzania rozmiarów kaudexu. Adenium arabicum, które poddałem "torturom" odginania - odciągania gałązek od pionu w początkowej fazie wzrostu, gdy było jeszcze małą sadzonką, zbyt "wyciągnęło" się, czym częściowo zdeformowało kształt kaudexu. Odgięciem i w przyszłości przycięciem gałązek, mam zamiar osiągnąć, bardziej przysadzistą formę kaudexu u tej rośliny, podobną do tych jaką uzyskują w naturze - czy mi się to uda (?) nie wiem, ale próbuję.
Odgięcie gałązek przy Adenium Thai socotranum, ma spowodować - sprowokować, podobnie jak u Adenium arabicum, tworzenie również rozgałęzień gałązek, chociaż to Adenium samoczynnie krzewi się, jak również "rozluźnienie" jego korony, żeby więcej światła docierało do jej wnętrza. Drugim powodem mojego działania przy tym Adenium, jest podobnie jak u poprzedniego, próba uzyskania grubszego kaudexu - pnia. Adenium Thai socotranum tworzy całkiem odmienny kształt kaudexu, niż Adenium arabicum. Adenium Thai socotranum, mam zamiar formować na kształt rozrośniętego "drzewa", coś na wzór naszego wiekowego dębu "Bartka". Kształt kaudexu i dotychczasowy rozrost jego gałązek, nasunął mi taki pomysł. Podobnie jak napisałem przy poprzednim Adenium, czy mi się to (?) uda, czas pokaże, ale również próbuję nie próbując, nie poznam czy uda się czy nie. Przy tym Adenium, nie chcę stosować i nie stosuję cięcia - przycinania gałązek, ponieważ ma tendencję do samo-krzewienia się i samo "decyduje" o gęstości - ilości gałązek. Moje działanie ma jedynie na celu, utrzymanie "minimalnego ładu", uniemożliwienie zbytniego zagęszczania, krzyżowania, wzajemnego cieniowania się gałązek.
hen_s pisze:/ ... /No i roślinka mniej miejsca zajmuje...
- oczywiście, przycięcie wiosną Adenium arabicum, taki cel będzie miało. Gałązki poprzycinam przed uśpionymi pąkami rosnącymi na górnej stronie gałązek z których młode gałązki będą rosły do góry..
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Sprytnie. Jestem ciekawa efektów.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Przepiękne rośliny. Jestem ogromnie ciekawa jak zareagują na to formowanie. Byle do wiosny. :)
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Po dwóch tygodniach od przesadzenia w nowe podłoże, mogę chyba już mieć nadzieję, że przesadzone sadzonki Adenium arabicum, akceptują podłoże i nowe warunki w jakich przyszło im rosnąć. Pierwsze trzy sadzonki, ładnie kształtują - powiększają i wybarwiają swoje kaudexy, czekam na pokazanie się pierwszych zwiastunów krzewienia się na tych sadzonkach:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

- wszystkie sadzonki stoją w identycznych warunkach pod względem ilości dostępnego światła, temperatury, jednak nie wszystkie identycznie wzrastają. Dwie sadzonki "trochę inaczej" rosną możliwe, że tak odreagowują na przesadzenie, małą ilość naturalnego światła lub taki mają "genowy przekaz" - jak mają wzrastać:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

- cierpliwie czekamy na dłuższe, słoneczne dni, ale póki co, jeszcze musimy poczekać prawie miesiąc, na stopniowe wydłużanie się ilości naturalnego słonecznego światła, dostępnego dla roślin.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Wspaniały widok! ;:138

Wygląda na to, że póki co roślinek młodych masz sporo - będzie więc zapewniona ciągłość kolekcji. ;:204
Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2505
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Myślałem, że już nie siejesz. Bardzo ładne maluchy ;:138
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Piękności. :) Jaki był powód przesadzania ich o tej porze? Myślałam, że lepiej poczekać do wiosny.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Farel pisze:Myślałem, że już nie siejesz. Bardzo ładne maluchy ;:138
Sebastian, ja już nie robię wysiewu nasion, :( drastyczny brak miejsca. To są sadzonki, które przywędrowały do mnie od "Dobrej Wróżki" z Forum o dobrym serduszku.
Pelidea pisze:Jaki był powód przesadzania ich o tej porze? Myślałam, że lepiej poczekać do wiosny.
- dotarły do mnie w mini doniczkach, do jakich zostały wysiane nasiona:

Obrazek

Otrzymane sadzonki przesadziłem w "moje" podłoże i do większych doniczek, żeby w miarę wzrostu sadzonek i rozrostu bryły korzeniowej, korzenie miały gdzie się rozrastać. Bardzo zależy mi na wykształceniu przez sadzonki ładnie ukształtowanej bryły korzeniowej. Jeżeli sadzonki będą w miarę dobrze rosnąć, to w połowie sezonu wegetacyjnego, ponownie będę je przesadzał, po uprzednim skróceniu im korzenia palowego i z poziomym rozłożeniem na podłożu bocznych korzonków. Mam kilka roślin Adenium arabicum z mojego wysiewu nasion, niestety coś poszło nie tak i w zasadzie tylko jedno (pokazane w poście: Śr 29 lis 2017 11:30) rośnie tak, a w zasadzie kształtuję kaudex i wyrastające z niego gałązki w taki sposób, jaki bym chciał, gorzej jest z kształtowaniem bryły korzeniowej, którą ta roślina jak na swoją wielkość, ma dość skromną. Pozostałe moje Adenium arabicum na skutek braku praktycznego doświadczenia w początkowej fazie wzrostu sadzonek, źle potraktowałem (pomogły jeszcze przędziorki) i teraz wspólnie z roślinami, próbujemy naprawić moje potknięcie w opiece nad nimi. Małymi kroczkami udaje się to robić, ale na dobrą "naprawę" potrzeba trochę czasu.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Ach tak, teraz wszystko jasne. :) Dobrze mieć taką Dobrą Wróżkę. :D
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”