Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

hen_s pisze:/.../ a tymczasem lubisz czasem pomarudzić. :wink:
- Henryku, ja jestem cały czas bardzo, bardzo pozytywnie usposobiony do moich podopiecznych, inaczej by u mnie nie rosły, a to jak byłeś uprzejmy napisać: "lubisz czasem pomarudzić. :wink:" - nie jest marudzeniem, tylko chęcią dojścia i wyeliminowania tego, co mimo starań, nie udało się uniknąć - "jakiegoś" błędu. Gdybym chociaż wiedział co zrobiłem nie tak, że roślina która "wyprodukowała" tak duży, "napakowany" płatkami pąk kwiatowy, nie jest w stanie go "otworzyć", a ja nie jestem w stanie jej pomóc :( . Henryku, gdyby ten pąk rozkwitł, byłby zapewne największym rozkwitniętym dotychczas kwiatem na moich Adenium. Na fotce dwuwymiarowej, trudno "wyrazić" wszystkie parametry kwiatu.
Jeszcze nie tracę nadziei, może rosnący obok tego pąka kwiatowego jego "braciszek" rozkwitnie, chociaż nie jest takim wyjątkowym olbrzymem. Na tym drugim pąku kwiatowym, nie widać żadnych przebarwień, "zacieków" - może będzie wszystko w porządku.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Teraz słonko je popędzi do kwitnienia. Piękne są te Twoje roślinki. :)
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Kwitną na potęgę ;:138 a kolejne pąki w drodze :) Z niecierpliwością również będę czekać na rozwój pąków na nowościach ;:108
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Gdy oglądam takie prezentacje to mam ochotę sobie jakieś adenium zaadoptować. :) ;:333
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Zapewniam, na 100% Adenium nie będzie konkurować z Twoimi kaktusami o Twoje "względy". Natomiast będzie bardzo dobrym i ;:215 trafionym uzupełnieniem Twojej kolekcji, a opieka nad Adenium, nie sprawia żadnych problemów i w pewnym stopniu jest zbliżona do tej, którą otaczacie swoje uciernione "rarytasiki". :wit roślin, kwitnących ładnymi kwiatami, nigdy nie jest zbyt dużo, na naszych parapetach.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Ja właśnie z myślą o pokojowym parapecie. Półtora metra na południowej wystawie i stoi tam tylko jedno epiphillum, aloes i dwie tace z rocznymi siewkami. Tak więc miejsce jest. W sumie jeśli adenium wytrzyma patelniane warunki w parzeniszczu to i tam by się znalazło miejsce w tym sezonie, bo je rozbudowałem.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Nie wiem jakie warunki pod względem temperatury panują na tzw. "parzeniszczu", ale jeżeli nie będą to bardzo młode rośliny, a będą to Adenium stopniowo aklimatyzowane - przyzwyczajane do "ekstremalnych" warunków, bez żadnego problemu powinna dać radę. Jakiś naturalny ruch powietrza w obrębie takiego stanowiska zapewne istnieje. Moje Adenium, które egzystują na obudowanym balkonie, zmagają się nawet już teraz w dni słoneczne z temperaturami powyżej +50 st, które występują mimo otwartych wszystkich okien w obudowie. Staram się trochę "pomóc" moim Adenium w znoszeniu takich temperatur - sztucznie wymuszam ruch powietrza wentylatorem w najbardziej gorącej porze dnia. Dodatkowo, kaudexy roślin najbardziej wyeksponowane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, prowizorycznie osłaniam przed ich poparzeniem. W miarę przyzwyczajania się roślin do naszych "upałów", osłony z kaudexów zdejmuję - rośliny bez żadnych problemów znoszą nawet te najwyższe temperatury w bezchmurne dni.
W Brazylii, Indiach, Tajlandii, Adenium uprawiają na "świeżym powietrzu" przez cały rok, temperatury tam panujące są zapewne dużo wyższe niż u nas, a rośliny świetnie dają sobie radę, wspaniale rosną i bardzo obficie kwitną.
------
- czwartek, 19.04.2018 r.

-dzisiaj przy dość intensywnym wiaterku i włączonym wentylatorze, temperatura wśród Adenium w miarę umiarkowana:

Obrazek

Obrazek

Następne Adenium o pełnych kwiatach, jeszcze niezbyt śmiało, ale już widocznie zapowiada, żebędą kwiaty:

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Hahaha, umiarkowana. 48 stopni to chyba tylko Adenium lubi. ;:306

Piękne te Twoje rośliny Mieczysławie, napatrzeć się nie mogę. :)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

U mnie w budce maksymalnie 45 było, ale ze względu na chłodne jeszcze noce adenium nadal mam w domu.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Joanna - dziękuję, jeszcze nie wyglądają tak jak powinny, tz. jeszcze nie wszystkie odbudowały zielone "czuprynki", ale mają jeszcze trochę czasu, lato się zbliża.
Lucy - Twoje Adenium po wystawieniu na zewnątrz, stoją na otwartej przestrzeni, bez żadnej osłony ?

U mnie dzisiaj rano, po bardzo chłodnej nocy, na obudowanym balkonie było +13 st. C, fakt, temperatura przy ścianach budynków nie spada tak drastycznie, jak na otwartym terenie. W dzisiejszy dzień, Adenium wygrzewały się w różnych temperaturach:

Obrazek

Obrazek

- na dużo czystych promieni słonecznych i niezbyt niskich temperatur czekają dorastające:

Obrazek

Obrazek

- ze sporą dozą niecierpliwości, osobiście wyczekuję na dorośnięcie i rozkwitnięcie tych pąków kwiatowych - oczekuję, że spełnią moje oczekiwania pod względem kształtu i koloru kwiatów (oby). Na kilku innych Adenium, również dorastają, nowe pąki kwiatowe.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Tak jak wcześniej napisała Barbara, mury buforują spadek temperatury, myślę więc, że taki zabudowany balkon jest pewniejszy dla Adenium, wielu kaudeksów, stapeliowatych i ogólnie roślin nietolerancyjnych na nocne spadki temperatur niż szklarnia albo foliak.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Czy Adenium obesum "Dangchoklarp" pierwszy raz Ci zakwitnienie :?:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Tak, dlatego z taką niecierpliwością wypatruję kwiatów. Chcę zobaczyć czy kwiaty będą zgodne z tymi, co prezentował Sprzedawca w ofercie.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”