Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Zablokowany
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Piękna Fockea! Okaz godny pozazdroszczenia ;:303
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Ja jestem w szoku :shock: Takie wysokie temperatury są tej jesieni, że można by pomyśleć, że lato nadal trwa :D
Roślinki pięknie się wygrzewają :wink:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Dzisiejszy dzień, zapamiętam jako rekordowy w tym sezonie pod względem temperatury, jaką zanotował mój termometr. W pełnym słońcu, przy otwartych wszystkich oknach w obudowie, temperatura wynosiła:

Obrazek

- niestety, taka temperatura bardzo zaszkodziła folii osłaniającej wyświetlacz, została bardzo przyciemniona, elektronika - działa poprawnie, dokładnie wskazuje temperaturę. Ta zewnętrzna sonda, raczej jest już do wymiany :( , szkoda bo bardzo dokładnie wskazywała temperatury zewnętrzne.

Przy takiej bardzo letniej temperaturze, postanowił wybudzić się ze snu " żółwik" - Dioscorea elephantipes:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- do letniego spoczynku rozpoczął układać się już w połowie maja, a w m-cu czerwcu, już smacznie spał:

Obrazek

- nie wiem na czym polega, na czym oparty jest, jego biologiczny zegar, że budzi się do wegetacji o tej porze roku możliwe, że w jego "ojczyźnie" rozpoczyna się pora z opadami, co ma zakodowane e genach.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

I mój "żółwik" się wybudził, ma już długi pęd i mnóstwo liści. Dawno temu, nie mając jeszcze swojej rośliny, czytałam gdzieś, że dla skorupy "żółwika" bardzo szkodliwe są bezpośrednie promienie słoneczne. Nie wiem, czy to prawda, ale na wszelki wypadek stawiam roślinę trochę w cieniu innych, albo oplatam liściasty pęd nad skorupą. Czy coś wiadomo Ci na ten temat?
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

barbra13 pisze:.Dawno temu, nie mając jeszcze swojej rośliny, czytałam gdzieś, że dla skorupy "żółwika" bardzo szkodliwe są bezpośrednie promienie słoneczne.
Barbaro - przepraszam, że tak długo nie odpisywałem, na Twoje pytanie. Tak, ja również na jakimś forum (?) czytałem, że "skorupka żółwika" nie lubi być oświetlana bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Mojego "żółwika" osłaniałem przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi, podstawką od doniczki - napiszę, że bardzo się sprawdza. Jak znajdę miejsce w którym czytałem o ochronie tej rośliny przed bezpośrednim słońcem, dam Tobie znać.

Bardzo miłe zaskoczyło mnie, jedno z moich Adenium. Początkowo nic nie zapowiadało sukcesu, a wręcz przeciwnie, zapowiadało tragedję.
Z kilku pąków kwiatowych, które miesiąc temu rosły:

Obrazek

- pozostał tylko ten jeden, największy, zdołał dorosnąć i rozkwitnąć. Pozostałe pąki kwiatowe, dostawały brązowych plam u podstawy szypułki, które bardzo szybko opanowywały całą jej długość i w przeciągu 2 - 3 dni obumierały i opadały.

Obrazek

Obrazek

Nie jest to jedyne Adenium, które o nietypowej porze (dla naszego klimatu), postanowiło wyprodukować pąki kwiatowe. Napiszę, chciałbym bardzo zobaczyć kwiaty szczególnie, że na części roślin, będą to pierwsze kwiaty po ich zakupie. Bardzo po cichu liczę, że może podobnie jak na Adenium pokazanym wyżej, część pąków kwiatowych dorośnie i rozkwitnie na pokazanych niżej roślinach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- przy obecnej porze roku i pogodzie jaka obecnie "zagościła", niezbyt liczę na prawidłowy rozwój i wzrost pąków kwiatowych. Czekam na żarówki led i świetlówki do doświetlania roślin i spróbuję wspomóc rośliny w prawidłowym "karmieniu" pąków kwiatowych.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Śliczny kwiatuszek, bardzo urokliwy. Podoba mi się! ;:138
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Adenium obesum "Tang Ake" to kolejna Twoja róża pustyni z bardzo ciekawym kolorem kwiatu ;:333
O tej porze taki kwiat to prawdziwy klejnot ;:138
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

barbra13 pisze:/ ... / Dawno temu, nie mając jeszcze swojej rośliny, czytałam gdzieś, że dla skorupy "żółwika" bardzo szkodliwe są bezpośrednie promienie słoneczne. / ... /
- Barbaro, odszukałem temat o którym dyskutujemy. Tutaj szczegóły cały artykół.
Akwelan_2009 pisze:/ ... / Tak, ja również na jakimś forum (?) czytałem, że "skorupka żółwika" nie lubi być oświetlana bezpośrednimi promieniami słonecznymi. / ... /
Osobiście trochę źle zinterpretowałem wyczytane jakiś czas temu wiadomości o opiece i "pobudzaniu" rośliny do powiększania swojego kaudexu, cytuję: "Pochrzyn to roślina ciepłolubna. Warto dać jej maksymalną ilość światła. Jest jednak pewna zasada. Bulwa najlepiej przyrasta kiedy jest zakopana w ziemi. Ponieważ przy tym sposobie na szybki przyrost bulw problemem robi się podlewanie, więc uprawiamy roślinę z bulwą na wierzchu lecz osłaniamy ją."
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Mieczysławie, bardzo dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia.

Adeniowy sezon jest u Ciebie bardzo długi, rośliny maksymalnie wykorzystały sloneczne ciepłe dni, a do tego masz zamiar doświetlać je. Z pewnością odwdzięczą się.
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Mieczysławie, dawno do Ciebie nie zaglądałam i dziś po prostu oniemiałam z wrażenia. Nadrobiłam ostatnie 10 stron wątku i brak mi słów, aby opisać mój zachwyt. Zbiorowe zdjęcia kwitnących Adenium to niesamowity widok. Chylę czoła nad tym, jak opiekujesz się swoimi podopiecznymi. Wyglądają spektakularnie.

I choć pokazałeś przecudne kwiaty o nietypowych barwach ('Lilac' podbił moje serce), to jednak największe oklaski z mojej strony kieruję do dwóch białych dam - 'Annaty' i 'Snow White'. Cudowne!
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Bardzo miłe zaskoczyło mnie, jedno z moich Adenium. Początkowo nic nie zapowiadało sukcesu, a wręcz przeciwnie, zapowiadało tragedję.
Takie niespodzianki są najlepsze, do tego kwiat nietuzinkowy, rzadko się spotyka taki kolor. Prognozy pogody wskazują że jeszcze być może nie koniec niespodzianek, po tym ochłodzeniu za około tydzień ma być ponowny wzrost temperatur, ciekawe co przyniesie ;:88
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Dziękuję za odwiedziny w wątku i miłe wpisy o moich podopiecznych ;:180 .

Pozostawiona jako jedna z dwóch, hoja nummularoides "na pamiątkę" po roślinach, które rosły na moim parapecie, to był przysłowiowy "strzał w dziesiątkę". Za pozostawienie i opiekę, odwdzięcza się, dobrym wzrostem - krzewieniem się i jak na pierwszy raz, obfitym kwitnieniem i bardzo przyjemnym zapachem kwiatów, którego nie podejmuję się określić:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- część kwiatów, ukrywa za swoimi "plecami" i pod listkami:

Obrazek

- kwiaty w "pojedynkę" nie są duże, ale zebrane w "bukieciki", już tworzą ładne wiązaneczki:

Obrazek

- bardzo trudny czas dla Adenium, rosnącym na wewnętrznych parapetach, jak i dla ich opiekuna. Temperatura na parapecie miedzy roślinami, utrzymuje się w granicach ~20 st C. Przy takiej temperaturze i przy braku czystych promieni słonecznych, bardzo trudno jest mi określić czas, kiedy już powinienem podlać rośliny. Wczoraj po dziewięciu dniach, bardzo delikatnie podlałem Adenium, reakcja była natychmiastowa. Kwiat, który był już częściowo ze "złożonymi" płatkami i pochylony do podłoża, przez noc rozchylił wszystkie płatki i "podniósł" się m/w o około 30 st. w porównaniu z pozycją przed podlaniem. Podejrzewałem, że to już koniec kwitnienia, ale myliłem się. Żałuję, że nie zrobiłem fotki z pozycją i wyglądem kwiatu, przed podlaniem - wyglądał nieciekawie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- trudny czas dla roślin z ilością naturalnego światła, jego intensywnością, długością dnia, panującymi temperaturami. Pąki na kilku Adenium nadal rosną, ale bardzo, bardzo powoli.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009 cz. IV.

Post »

Chociaż tak różne rośliny to mi się obie podobają. hoja nummularoides urokliwa a kwiat Adenium obesum Tong Ake zachwycający. ;:333
Śliczny koniec sezonu u Ciebie! ;:138
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”