Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Bardzo mi się to podoba. Porządne konstrukcja, folia, która jest lepsza od szkła i poliwęglanu jeśli chodzi o pochłanianie światła.
Gdzie kupiłeś te przezroczyste kuwetki? Jakie mają wymiary. Moje kuwetki bardzo mi wpasowały się wymiarami, ale są nieco za płytkie, a te twoje wyglądają tak w sam raz.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

DAK pisze:Gdzie kupiłeś te przezroczyste kuwetki? Jakie mają wymiary?
U p. Żurawińskiego na Alleg... Przeważnie wystawia podstawki brązowe, ale te przejrzyste też ma (nawet jak ich nie wystawia; trzeba mu wówczas napisać, które się chce). Podstawki są naprawdę "zacne" - grube, sztywne, dno gładkie, bez żeber i innych wzmocnień (bo niepotrzebne). Głębokość 2 cm, boki 20x20 cm lub 16x16 cm (te chyba wyłącznie brązowe).
Na duże półki lepsze są jednak moim zdaniem kuwety robione na wymiar z ocynkowanej blachy, solidne, ciężkie, praktyczne i poręczne; na lata. Również do kupienia m.in. na Alleg... (jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, wyślij mi mail lub PW)

Dołączam kilka nowych zdjęć:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Na koniec kwitnący badylek haworsji

Obrazek


DAK pisze: (...) folia, która jest lepsza od szkła i poliwęglanu jeśli chodzi o pochłanianie światła
No właśnie, jak to jest z folią, szkłem, poliwęglanem i pleksi? Wybrałem folię, bo mimo iż przepuszcza mniej światła niż szkło, to jednak zatrzymuje niewielki tylko procent promieni UV (?), podczas gdy szkło całkowicie blokuje UV. Po licznych wizytach w szklarni poliwęglanowej przekonuję się, że poliwęglan to praktyczne i stosunkowo tanie rozwiązanie, w dodatku to osłona na lata, ALE: przepuszcza stosunkowo mało światła, łatwo się brudzi, co dodatkowo zaciemnia rośliny. Pleksi przepuszcza dużo światła, ale nie wiem jak jest z UV - przepuszcza je jak folia, czy filtruje jak szkło??? Szukałem informacji o tych materiałach na FO, ale są one dość skąpe. Będę Wam bardzo wdzięczny za odpowiedzi, sugestie i podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

;:oj ;:215 profesjonalna "hodowla" roślin ;:138.
Przy okazji zapytam, gdzie można dostać - zakupić takie ażurowe kątowniki i jak one się "fachowo" nazywają. Potrzebuję zakupić do zmontowania letniego stanowiska dla moich Adenium na (podobnym) balkonie, bo teraz mam prowizorkę i rosnącym roślinom, jest zbyt niewygodnie.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Akwelan_2009 pisze:gdzie można dostać - zakupić takie ażurowe kątowniki i jak one się "fachowo" nazywają
Kto je tam wie, profile, kątowniki lub jakoś tak. Wpisz na Alleg... "regały na wymiar, zaprojektuj swoj regał". Tną na wymiar, doradzają, warto zadzwonić. Takie kątowniki są wg mnie naprawdę solidne i trwałe, po dwóch latach użytkowania nie widzę śladów zużycia.; solidne toto, ciężkie, dość tanie.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Dziękuję.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

tom_ek pisze:..... Pleksi przepuszcza dużo światła, ale nie wiem jak jest z UV - przepuszcza je jak folia, czy filtruje jak szkło??? Szukałem informacji o tych materiałach na FO, ale są one dość skąpe.
Ale rozmawiałam z Grzegorzem Matuszewskim, który zdecydowanie preferuje folię ze względu na mniejsze filtrowanie UV - wówczas ciernie miał zdecydowanie większe niż pod poliwęglanem, czy szkłem. Dlatego swoje poliwęglanowe osłony zdejmuję na czerwiec - wrzesień. Może ktoś ma doświadczenia z pleksą, jestem też ciekawa
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Dzięki DAK, właśnie dlatego wybrałem folię. Interesuje mnie jednak pleksi, bo folię co jakiś czas trzeba zmieniać. A pleksi byłoby trwalsze, przepuszcza też chyba więcej światła, nie wiem jednak jak z UV.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Pleksi łatwiej może popękać niż poliwęglan, nawet już w momencie przykręcania do regału. Tym bardziej że pleksa narażona będzie na drgania, ruch od uderzeń wiatrów.Fajnie że pokazałeś zbiorówki bo w większości kaktusy pokazywane są solo.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Tak Jacku, wiem, dlatego przed przykręceniem nawierciłbym je, a do skręcania użył jakichś elastycznych podkładek. A gdybym mocował na boki nie jeden wielki arkusz, lecz trzy mniejsze (dla poszczególnych pięterek), to może by wytrzymały drgania i naprężenia.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Tegoroczne przedszkole z parapetu:


Frailee 1)
Obrazek


Frailee 2)
Obrazek


Bartschella schumannii
Obrazek


cóś z Chile
Obrazek


ubiegłoroczne Islay'e
Obrazek

Dodam jeszcze, że sieję w żyzne, bo w takim podłożu lepiej mi rosną, i nie pikuję (jeśli nie muszę) przez dwa lata.



I nieco starszych roślin, na początek N. scopa
Obrazek


Parodia obtusa
Obrazek


Dwie Mammillarie
Obrazek


Setiechinopsis mirabilis
Obrazek


Obrazek


Obrazek


- szkoda, że nigdy nie będzie wyglądać jak te w naturze (http://www.cactusinhabitat.org/index.php?p=specie&id=249).
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Ostatnio w kilku wątkach widzę amatorów Fraili , czyżby nastawała na nie moda ?
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Niewykluczone, może przez to, że Popiołek zmienia trochę swoją kolekcję i wyprowadza z niej część Frailei :wink:
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Super sieweczki, potrzebuję wiedzieć co to za Parodia po prawej stronie od tej obtusy ? Mogę prosić o zdjęcie ? :) Chodzi mi o tą w prawym dolnym rogu zdjęcia, gdzie widać kilka cierni i nazwówkę, której nie mogę rozczytać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”