Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Dziękuję Wam za odwiedziny i wpisy :). No tak, zimowisko mi sie chyba trafiło dobre. W zimowe dni, do jakich w ostatnich latach przywykliśmy, a więc parę stopni nad lub pod zerem, za dnia jest tam poniżej dziesięciu stopni, w najmroźniejsze noce być może schodzi nieco poniżej zera, nic wielkiego.
Orszulko, dzięki za porady. Ja gdzieś czytałem, że A. utahensis wytrzymuje niższe temperatury, może to od stanowiska zależy?
Jokaer, niestety, górka do ogrodu nie należy, wznosi się parę kilometrów dalej. Pozyskuję z niej kamień do podłoża. W przyszłym roku posadzę jeszcze na skarpie Echinocereusy.
Kobylak
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 26 gru 2013, o 01:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Piękne stanowisko. Orientujesz się co za skały tam są? Wydaje mi się, że widzę tam margiel, który jest nieco zasadowy i nie wszystkie kaktusy w nim sobie radzą.
Zebrałem trochę podobnych łupków z Wojkówki jak i z Bratkówki, posadziłem w tym kilka kaktusów nie wiedząc co to jest i praktycznie nie rosną. Zgłębiając temat okazało się, że to najprawdopodobniej margiel (test kwasowy pozytywny). Teraz czeka mnie przesadzanie, łupek użyję do turbiniakow i lofek.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Przede wszystkim witam krajana :D
To jest jakiś łupek / margiel (chyba mieszam tu pojęcia geologiczne, bo pierwsze dotyczy właściwości mechanicznych, drugie chemicznych, tak sądzę), ściślej to Góra Rogowska tuż przy szosie w Rogach, na trasie z Równego do Miejsca. Ciekawa rzecz, spodziewałem się, że kamień będzie osadowy, tymczasem kwaśny jak zajzajer: 4,5-5, może to zasługa tego, że górkę porastają głównie sosny. Dlatego nie daję go do podłoża zbyt wiele i z chęcią dorzuciłbym do niego łupków zasadowych. Zdradzisz, gdzie w Wojkówce i Bratkówce szukać tych stanowisk? I jeszcze - wiesz może gdzie u nas szukać piaskowca? Niby wszędzie go pełno (także roponośnego), całe Podkarpacie na piaskowcu stoi, ale albo znajduję odpowiednio twardy lecz zasadowy, albo kwaśny lecz sypki (taki jest w pobliżu muzeum w Bóbrce).
A poza tym to warto by się spotkać, zawsze z wielką przyjemnością goszczę kaktusiarzy przy inspekcie w ogródku u teściów, przy okazji można by odwiedzić pewnego Marka z Woli Komborskiej, który ma parę razy większą od mojej kolekcję. Co Ty na to, gdzieś na wiosnę, latem?
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

tom_ek pisze: Ciekawa rzecz, spodziewałem się, że kamień będzie osadowy, tymczasem kwaśny jak zajzajer: 4,5-5, może to zasługa tego, że górkę porastają głównie sosny.
Tomku - łupki to skały metamorficzne czyli przekształcone - te które mają wykwity na powierzchni ziemi to zazwyczaj zmienione skały magmowe czyli zazwyczaj
kwaśne. Te zasadowe często są głębiej. pH 4,5 do 5 to nie jest tak źle a drzew bym w to nie mieszał bo one występują tam gdzie im odpowiada - sona i świerk będzie tam gdzie kwaśno i bardzo kwaśno (na torfach sona może rosnąć na 3,5 pH) a gdzie na łupkach rośnie buczyna to pewnikiem jest 6,0 i więcej pH
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Marku, dzięki wielkie za wyjaśnienia, sporo mi rozjaśniły w głowie.
Kobylak
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 26 gru 2013, o 01:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Witam, witam.
Tak, wg mojej skromnej wiedzy z tymi łupkami/marglami jest tak jak piszesz, łupek się łupie, a margiel to skala o charakterystycznym składzie mineralnym, głównie węglanowym, czyli o odczynie zasadowym.
Swoją drogą to ta cała geologia jest ciekawą nauką, niestety słabo ją ogarniam a geologiczny slang jest dla mnie często niezrozumiały. Spójrz na mapkę z linka, fajna sprawa, można wyszukać stanowiska i dowiedzieć się co gdzie można znaleźć (o ile się ogarnia te często dziwaczne terminy np. dajka neptuniczna :roll: )
https://cbdgportal.pgi.gov.pl/geostanowiska/
Kamieniołomu u w Bratkowce szukaj pod symbolem skrzyżowanych młotów na północ od wsi, w Wojkowce szukaj pod symbolem czerwonego rombu przy drodze na Łęki.
Zastanawia mnie w jaki sposób mierzysz pH skał. Jeśli kruszysz na pył, zalewasz wodą demineralizowaną i po czasie mierzysz kropelkami czy miernikiem, to te 4,5-5 wydaje się optymalnym pH dla kaktusów, o ile skała jest twarda, nie rozpadająca się z czasem. Zapewne w substracie o granulacji kilku/nastu mm zakwaszanie postępuje znacznie wolniej i być może optymalnie dla większości gatunków.
Piaskowiec jest w Kobylu, bywa taki rozsypujący się w rękach, ale większość jest bardzo twarda w wielkich głazach nad którymi trzeba popracować mocno młotem. Są w minimalnych ilościach także pośrednie, które ze względu na łatwość obróbki wydają się najlepsze. Niestety nie mierzyłem pH.

Oczywiście bardzo chętnie się spotkam, najlepiej w sezonie, a jakbyś chciał sprawdzić kamole w Kobylu to nawet wcześniej, mieszkam niedaleko kamieniołomu.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Świetnie, więc jesteśmy umówieni, dokooptuję jeszcze Marka z Komborni, on też ma fioła na punkcie podłoży (i solidny młotek kamieniarski) :wink:
No tak, jak się nie jest geologiem, to terminologia jest kłopotliwa, ale gdyby nie kaktusy, to bym jeszcze mniej o niej wiedział, czyli tyle co nic. Wielkie dzięki za informacje o kamieniołomach, przydadzą się. Przede wszystkim zaś za link do mapki, świetna jest, szukałem czegoś takiego.
Łupek z Góry Rogowskiej zbieram w postaci gotowej do użycia, mam tam takie miejsce, gdzie jest już rozdrobniony, o niemal idealnej frakcji (odsiewam tylko większe kawałki); i pewnie dlatego, że jest na samy wierzchu i mocno "zwietrzały" (ale nie za bardzo kruchy), jak pisał Marek, ma niskie pH. Odnośnie do pomiarów, to robię je chyba najprostszą (nie wiem na ile pewną) metodą, czyli kwasomierzem z płyn Helliga.
Na składach kamieni czasem znajduję kwaśny piaskowiec, ale uwierz mi, dość mam tłuczenia młotkiem, natłuc kamienia na pół wanny, to nie takie łatwe. Drobniejszy mógłbym załatwić z kamieniołomów w Trzcianie (koło Dukli) i z Komańczy (mają tam piaskowiec o gęstości wyższej niż granit) - ale mocno zasadowe.
W sprawie kamieni w Kobylu odezwę się pewnie jeszcze przed sezonem, zmówimy się.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Zajrzałem dziś do kaktusów zimowanych na polu, po ostatnich mrozach całkiem nieźle się trzymają.

Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1808
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Moje na tarasie zalała woda z topniejącego śniegu, w panice przeniosłam je w cieplejsze miejsce żeby wyschły i chyba się ugotowały... na miękko ;:202
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Nieźle się trzymają... ;:202
No, póki co za dobrze nie wyglądają. Wiem jednak że będzie lepiej. ;:173

Podglądam Twoje hardkorowe podejście do roślin i zazdroszczę rezultatów. Rośliny bowiem mają wspaniałe ciernie bliskie naturze. Brawo! ;:138
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Aga, może trzeba było je zostawić na zewnątrz, wówczas tej wilgoci dostawałyby stopniowo (bo przymrozki i mrozy). Czytałem tu kiedyś o takiej metodzie wybudzania pediokaktusów i innych mrozaków, polegającej na tym, że w lutym sypie się na podłoże trochę śniegu.
Heniu, dzięki, mimo że twardą ręką traktowane - odwdzięczają się.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Aga, wg mnie one po prostu Ci przemarzły.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Ja bym jednak doniczki zabezpieczała. Jak tak stoją to jakby na golasa na mrozie... A w korzeń powinni być cieplej może ;:131
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”