Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Kolejna porcja zdjęć z inspektu.

Rebucja po przekwitnięciu jest dwa razy mniejsza:
Obrazek

Obrazek

Urocze frailee zakopane po uszy w ziemi - w drugiej doniczce są 4 rośliny, w tym jedna kwitnąca:
Obrazek

Obrazek

Kwiatki na islaii, gymnokalycium i pyrrokaktusie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Echinocereusy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uebelmannia nabierająca kolorów:
Obrazek

Nowe ciernie na stenokaktusie:
Obrazek

Copiapoa coquimbana v. wagenknechtii - nieraz ją już pokazywałem i pokazywać będę, bo kolory i formy cierni obłędne :)
Obrazek

Obrazek

A na koniec raz jeszcze mamilaria, którą Marek z dalekiego wschodu zidentyfikował jako centricirrihę
Obrazek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

W takim przybliżeniu ciernie każdej rośliny wyglądają niesamowicie, nawet siewek. Coraz więcej plackowatych gymnocalycium u Ciebie widzę, to dobrze bo zdecydowanie coś w sobie mają ! ;:108
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

tom_ek pisze: A ja się nie patyczkuję, wszystko na pełnym słońcu. No chyba że przez dwa sezony coś w ogóle nie przyrasta, to idzie w lekko zacienione miejsce.
Tomek w wątku Agi napisałeś, że wszystko na pełne słońce a niektóre rośliny mają (jak dla mnie) zbyt brązowy kolor , taki na granicy życia i śmierci , nie obawiasz się o nie ? Nie lepiej byłoby stworzyć "strefę cienia" w inspekcie i tam przestawiać te brązowe ?
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

jandom1 pisze:Coraz więcej plackowatych gymnocalycium u Ciebie widzę
Ja w zasadzie antygymnolowy byłem, ale jakoś tak wychodzi, że wśród wysiewanych przeze mnie rodzajów gymnokalicja stanowią jedną z większych grup :)

Jacku, pozory mylą :wink: Do śmierci tym brązowym (także żółtawym, czerwonawym, oliwkowym) daleko. Te kolory, występujące głównie u chilijczyków, to (tak przypuszczam) reakcja na promieniowanie UV. Im więcej słońca i im dłużej stoją bez wody, tym mniej zielone się stają, ale wystarczy je podlać i trochę kolorów odzyskują. Wszystkie one pobierają wodę, przyrastają, tworzą nowe ciernie, w większości kwitną. A skoro kwitną, to chyba dobrze im, bo rośliny chore, osłabione nie tracą sił na kwiatki, lecz na regenerację (ale mogę się mylić). Najważniejsze, że one co sezon tak się na inspekcie zachowują, ale żyją, kwitną, rozwijają się. Do tego kolorowo jest :)
Oczywiście, niektóre nie maja tam na początku łatwego życia. Ale dotyczy to na ogół roślin, które były chore, osłabione lub całe dotychczasowe życie spędziły pod jakimiś osłonami. Ale i te po sezonie lub dwóch odnajdują się w nowych warunkach. Np. Turbinicarpus polaskii 'la Bonita', który z mocno cieniowanej szklarni trafił na mój inspekt w ubiegłym roku, wyglądał po ostatnich upałach "blado", po podlaniu odżył i wziął się do kwitnienia:

Obrazek


Inny przykład - Islaya, która wymagała ukorzenienia, zimą dwa lata temu zaatakowana przez grzyb - w trzecim sezonie zaczyna odżywać (tak sądzę po nowych cierniach):

Obrazek


Młode gymnocalycia (roczne i dwuletnie) w ubiegłym roku na inspekcie jakoś przetrwały, ale w zasadzie nie rosły: jakie wiosną wyniosłem, takie jesienią na zimowisko zniosłem. Ale w tym roku wszystkie właściwie ruszyły ze wzrostem; poniżej kilka z nich:

Obrazek


Z fraileii bardziej podobać się będą pewnie te, które trzymam na regale pod folią (mają też ze 2-3 godziny słońca mniej):

Obrazek

Obrazek


Natomiast te z inspektu przykurczone, czerwone i brązowe, zakopane niekiedy po uszy w ziemię, ale o wiele chętniej i wcześniej kwitną (już roczne siewki zawiązują owoce):

Obrazek


Są i takie frailee, którym takie stanowisko bardzo odpowiada:

Obrazek



Faktem jest, że na inspekcie rośliny kwitną później, mają wolniejsze przyrosty, wyglądają na zabiedzone (ale tylko wyglądają) - mnie to pasuje, lecz wiem, że nie każdemu ten typ uprawy i wygląd kaktusów odpowiada; ale krzywda się im raczej nie dzieje. Do tej pory (3 lata inspektowe) straciłem w trakcie sezonu góra dziesięć roślin, za każdy razem były to kaktusy czymś osłabione, chore, zbyt młode.

Inna rzecz, że w tym roku chcę dorobić dolną półkę, którą będę lekko cieniować, ale to będzie stanowisko dla rocznych i dwuletnich siewek oraz dla roślin po przejściach i adaptujących się; reszta ląduje na górnej, otwartej półce ;:3
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

I parę świeżych zdjęć z inspektu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Dziś zakwitły u mnie lobiwie i akantokalycia, było głównie żółto z odrobiną czerwieni, ale że byłem u nich po południu, to większość była półprzymknięta; pokazać warto może dwa kwiatki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ale najładniejszy kwiatek wypatrzyłem w klombiku teściowej :wink:

Obrazek


Jutro też coś zakwitnie, m.in.:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I to, co w kaktusach najlepsze:

Obrazek
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Zarost Twoje kaktusy mają jak zwykle przedni. Masa pąków, dziś sobota - można kwiaty podglądać osobiście :D
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Fajne klimaty u Ciebie, cierniuchy niesamowicie piękne ;:215 .
Ale najładniejszy kwiatek wypatrzyłem w klombiku teściowej
- teściową zawsze chwalić trzeba, jak nie za pierogi, to za gazanię :D .
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Uch, ja myślałem, że to jakiś gerber :) A pierogi teściowej - pierwsza klasa :)

Cieszę się, że podobają Wam się cierniuchy, bo to na nich głównie mi zależy. Choć mam wrażenie, że mogłoby być jeszcze lepiej. W tym roku wszystkie rośliny trafią do nowego, uboższego podłoża, mam nadzieje, że w przyszłości da to zamierzony efekt. Za chwilę jadę do kaktusów, powinno być parę nowych kwiatów, więc jakieś zdjęcia wieczorem pewnie wstawię.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

Na początek dzisiejsze kwitnienia lobiwii i akantokalyciów, a więc w zasadzie jajecznica. Jako pierwsza L. ferox - szkoda, że nie udało mi się przyłapać jej otwartej; teściowa mówi, że kwiat był bardzo duży. Tym bardziej żałuję, że mam ją pięć lat, a zakwitła po raz pierwszy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

No proszę jak ładnie. ;:333

Tym razem można u Ciebie podziwiać nie tylko śliczne ciernie ale też super kwiaty. Podobają mi się. ;:138
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Balkonowce, parapetowce i ogrodowce - tom_ek

Post »

A w/w L.ferox w jakiej doniczce rośnie, jaka jest duża?
No i chciałam zauważyć piękną uebelmannię w tle. Brazylijczyki też tak suszysz jak resztę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”