Basia w krainie kaktusów

Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

Czego to ludzie nie wymyślą... ;:219

Nie mam pojęcia czy długo uda się utrzymać ekosystem w takiej formie ale póki co wygląda to doskonale. ;:333
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

Akurat wczoraj czytałem wywiad z panią tworzącą coś w tym stylu. Określa się mianem artystki rzeźbiarki tworzącej żywe rzeżby. Twierdzi, że roślina zamknięta w słoju tu cytuję: "potrafi przeżyć długo. Bardzo długo. Nawet wiele lat"
Ale czy wiele lat to znaczy 4 czy 20 lat to nie wiadomo. :) Na pewno zależy to od opieki nad taką "rzeźbą". Niby roślina jest bezobsługowa bo zamknięta szczelnie w szkle, ale też trzeba zapewnić odpowiednią temperaturę i światło. Raczej nie pożyje długo na nasłonecznionym parapecie, czy w ciemnym kącie pokoju.
Do poczytania tutaj: https://holistic.news/art/zroacuteb-sob ... 9.html#top
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

Nie wiem jak z długowiecznością takich kompozycji, ale wizualnie to jest coś pięknego! Stworzyłaś prześliczne ogródki w miniaturze. Mam nadzieję, że będą łatwe w utrzymaniu i będą cieszyć oko niejedną zimę, bo są cudne.
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

Cieszę się że i wam spodobały się moje lasy Nie ukrywam cieszą się dużym powodzeniem
Jak z tą długowiecznością to sama nie wiem Moje są ze mną ( właściwie były bo szybko znalazły nowych opiekunów) od marca Naprawdę nie wymagają wielkiej uwagi Wystarczy się nimi cieszyć Czasem zrosić
oczywiście trzeba im stworzyć optymalne warunki Co wcale nie jest takie trudne

Obrazek Obrazek

;:167 Kaktusy moja miłość ;:167
Darku przeczytałam ten artykuł Dziękuję wszak człowiek się uczy cle życie :wink:
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

Kaktusowe wersje są równie ciekawe! Ależ super pomysł. :)
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

:wit witam! Czy ktoś wie kiedy w tym roku jest kiermasz kaktusów w Krakowie w ogrodzie botanicznym?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

Harvi pisze:Niby roślina jest bezobsługowa bo zamknięta szczelnie w szkle, ale też trzeba zapewnić odpowiednią temperaturę i światło. Raczej nie pożyje długo na nasłonecznionym parapecie, czy w ciemnym kącie pokoju.
A co z dwutlenkiem węgla? Bez tego roślina padnie bardzo szybko a w szczelnym pojemniku ten składnik powietrza bardzo szybko się wyczerpie, bo jest to bardzo niewiele, zdaje się poniżej 1%. Bez tego gazu nie ma przecież procesu fotosyntezy, roślina nie może produkować cukrów i umiera. Kiedyś widziałem program o takich szczelnych ekosystemach ale tam dodawało się jeszcze jakieś zwierzęta, by one mogły właśnie ten dwutlenek węgla wytwarzać. Np. były to rośliny wodne + krewetka.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

Witaj Tomku Z tą samoobsluga to nie jest zupełnie tak W pierwszych miesiącach trzeba stworzyć im odpowiednie warunki /jak wszystkim roślinom /wietrzyć w razie potrzeby zraszac
Na słoneczny parapet się nie nadają bo lubią światło rozproszone Moje najstarsze słoiki mają rok są zamknięte nie podlewane i mają się świetnie
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

Obrazek
A oto kilka z moich ekosystemów

:heja
Obrazek
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

blabla pisze:
Harvi pisze:Niby roślina jest bezobsługowa bo zamknięta szczelnie w szkle, ale też trzeba zapewnić odpowiednią temperaturę i światło. Raczej nie pożyje długo na nasłonecznionym parapecie, czy w ciemnym kącie pokoju.
A co z dwutlenkiem węgla? Bez tego roślina padnie bardzo szybko a w szczelnym pojemniku ten składnik powietrza bardzo szybko się wyczerpie, bo jest to bardzo niewiele, zdaje się poniżej 1%. Bez tego gazu nie ma przecież procesu fotosyntezy, roślina nie może produkować cukrów i umiera. Kiedyś widziałem program o takich szczelnych ekosystemach ale tam dodawało się jeszcze jakieś zwierzęta, by one mogły właśnie ten dwutlenek węgla wytwarzać. Np. były to rośliny wodne + krewetka.
Bakterie zyjace w glebie pochłaniają wytwarzany przez rośliny tlen i wydzielają co2
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

Sęk w tym ile tych bakterii jest w tym skąpym podłożu i jaką ilość wytwarzają CO2. Sądząc z wpisów nie wiadomo jednak co z długowiecznością w tak ekstremalnych warunkach. Myślę, że taka kompozycja jest na krótki okres czasu, nawet jeśli niektóre roślinom udaje się Tobie przetrwać w nieco dłuższym okresie czasu. Jednak czy można postawić na mocniejsze egzemplarze?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

norbert76 pisze:

Myślę, że taka kompozycja jest na krótki okres czasu,
Jeśli ktoś kupi bukiet kwiatow a one przezyja 1-2 tyg to myślę ,że jest to jakaś alternatywa Moje słoiki to nie przypadkowe rosliny To kompozycje z dobrze dobranym podłożem i roslinami o podobnych warunkach rozwoju Jeśli kogos to interesuje wiecej informacji na moim Facebooku Las w słoiku Leśne Licho :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Basia w krainie kaktusów

Post »

Uprawiam rośliny od kilkunastu lat i mi zależy na tym, żeby jak najdłużej żyły, a nie jak bukiet kwiatów. :wink: Tutaj nawet jeśli piszesz, że dobierasz rośliny to ciężko na razie stwierdzić że będą one rosły w dobrej kondycji przez dłuższy okres czasu, zwłaszcza że te słoje duże nie są. W dodatku przecież istnieje ryzyko rozwoju pleśni, a jakieś choroby rozprzestrzeniają się bardzo szybko.
Chciałbym porównać więc w takiej sytuacji dwie rośliny, jednej uprawianej w słoju, drugiej w normalnej uprawie i jaka będzie różnica we wzroście po pewnym czasie.
Sądząc z tego co znalazłem na FB, to chyba robisz te kompozycje na handel - nie mylę się? :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”