Madagaskar i reszta świata - cz. 5

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

U mnie storczyki były dawno, w przerwie kaktusowej. :D Przypominam sobie, że poszukiwałaś! Super, że masz.
Storczyk bo rodzina - storczykowate, orchidea - nazwa potoczna wyjęta z łacińskiego słowa Orchidaceae. Dla mnie bez różnicy, co niektórzy przypisują nazwę orchidea storczykom o wielkich kwiatach - Vanda, Phalaenopsis, Cattleya lub :wink: jak chcą się wykazać, że znają nazwę łacińską... :;230
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

Meldunek w piątej części obowiązkowy ;:170 fajnie, że Twoja pasja jest tak egzotyczna, z pewnością bardzo rzadko spotykana, można zobaczyć różne twory natury o których pojęcia się nie miało :) Życzę wytrwałości i sukcesów w hodowli :) Choć nasza chyba też jest dość egzotyczna ? ;:209
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

Asiu - ja łacinę pamiętam tak pi razy drzwi, ale wszędzie po prostu opisuje się je jako orchidee, to stąd i ja tak je nazywam :;230 Ale tak prawdę mówiąc, rzeczywiście brzmi dostojniej: orchidea Phalaenopsis niż storczyk Phalaenopsis :;230 I ja sobie przypominam, że obiecałam sobie wtedy sprawdzić, jak się to ma, ale widzisz jak czas goni i człowiek najpierw ma rośliny, a potem wiedzę o nich ;:oj
Filip - no jasne, że jest! Kiedyś szłam do biedry z dziećmi i mężem. Patrzę na te chwasty przy chodnikach i mówię: - Popatrzcie. Takie coś podobne rośnie na Madagaskarze, a ja po świecie szukam, by ktoś mi kawałek takiego chwasta przysłał. A ktoś z Madagaskaru może chciałby, żebym ja mu takiego oto chwasta przysłała... - i tak doszliśmy do wniosku, że egzotyka to pojęcie względne. Dla nas pokrzywa to chwast, ale na Wyspie ktoś trzymałby ją w doniczkach... ;:oj
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

Jak ty pędzisz, już kolejna część, szybko się wpisuję, żeby się nie zgubić.
Cóż powiedzieć - poszalałaś! Nie tylko z gatunkami, ale i rozmiarami. Nie wiem, gdzie zamierzasz w przyszłości pomieścić potwora o metrowych liściach, ale znając ciebie na pewno dasz radę ;:306
Ja zupełnie nie storczykowa, więc każdą nazwę musiałam sprawdzić w google (choć myślę, że to tak oryginalne gatunki, że mało kto zna je wszystkie). Trzymam kciuki, żeby i ta grupa roślin się u ciebie sprawdziła i ładnie przyrastała ;:333
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

piasek pustyni pisze: Ale tak prawdę mówiąc, rzeczywiście brzmi dostojniej: orchidea Phalaenopsis niż storczyk Phalaenopsis :;23
Fakt - brzmi dostojniej, melodyjniej i bogato :wink:(kiedyś to dopiero kosztowały kupe kasy)
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

Dorotko - a niech rosną nawet i metr! A gdzie pomieszczę? A pamiętam, jak kiedyś Asia właśnie pokazała swoje orchidarium. Pamiętam, że wtedy właśnie zakiełkowała mi myśl o takiej gablocie. Nawilżacze już mam, lampę oświetleniową też, z gablotą gorzej ale i to da się załatwić. Ale najpierw niech rosną! I oczywiście dzięki, że jesteś!

A właśnie, Asiu, może pokażesz, masz jeszcze zdjęcie tej swojej gabloty? Tak dla zachęty ;:196 A co do cen, to nie mów...Nadal są straszne, ale przynajmniej takie maluchy jeszcze można rozsądnie wyrwać ;:202
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

I ja się melduję, bo też uważam, że to wątek obowiązkowy. Absolutnie nie czuję się zaskoczona nowymi roślinami :D , jak tutaj zaglądam , to jestem na wszystko przygotowana.
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

Basiu - bo padnę :;230 Dziękuję za wizytę i mam nadzieję, że będziesz i tutaj częstym gościem, za co z góry serdecznie dziękuję ;:180
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

piasek pustyni pisze:Kochani! Jakże mi miło zaprosić Was do piątej części, w której mam nadzieję będziecie ze mną tak, jak byliście do tej pory!
- będziemy, bo tak interesującego i bogatego w rośliny wątku i ciekawie przedstawianych - opisywanych ;:180 , niezbyt często można spotkać na Forach.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

jestem w nowej części ;:333
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

Mieciu, Marku - dziękuję i bardzo się cieszę! ;:138

To może... skoro na śniadanie był Madagaskar, to może teraz na deser coś "normalnego", ale też z Wyspy - choć tu bym dyskutowała ;:306
Jako pierwszą pokażę Wam... roślinkę o nazwie

Jatropha mahafalensis - nie udał się wysiew, zakupiłam sadzonkę. Żeby to! Jak przyszedł niemal 40 cm kij, to aż się sama zaskoczyłam. To jedyny gatunek jatrofy rosnący na Madagaskarze. To jest zdjęcie robione tuż po zakupie, ale już mi wytwarza bujną czuprynkę.

Obrazek

Commiphora guillauminii - endemiczna roślinka, rosnąca w klimacie suchym w prowincji Mahajanga. Niewielkie, suche dwupienne drzewo, z szorstką "papierową" korą. Blisko spokrewniona z mirtem. Cambridge University Press wraz z grupą studentów przeprowadził badania nad zapylaniem tego gatunku. Co się okazało: drzewa "damskie" produkują znacznie większe, ale w mniejszej ilości kwiatostany niż drzewa "męskie". Studenci obserwowali też 17 owadów i dwa gatunki ptaków odwiedzających kwiaty - tak przez... 270 godzin obserwacji. Co odnotowali? Średni kurs odwiedzin męskich kwiatów był 6,1 wyższy niż kwiatów żeńskich, co procentowało również w procencie owocowania. Wniosek: dwupienność może stanowić zagrożenie dla zbioru owoców i potencjalnie sukcesu reprodukcyjnego dla gatunków roślinnych występujących na takiej wyspie jak Madagaskar. Póki co, nie wiem ile ja ją obserwowałam, ale jak dla mnie jaka była przy zakupie, taka jest i teraz:

Obrazek


Euphorbia aff. retrospina - to kolejna miniaturkowa euforbia, rodem z Madagaskaru, okolice Ampanihy. Oczywiście prowincja Toliara, czyli południowy Madagaskar. Jako ciekawostkę dodam, że w tej chwili, w maju, temperatura tam nie różni się wiele od naszej - wszystko w okolicy 23-28, jedynie noc jest cieplejsza - około 18 stopni. W czerwcu już bucha jednak żar z nieba - 31 lekko...i w górę przez lipiec i sierpień. Ach, marzenie tam właśnie się znaleźć :-)

Obrazek

Euphorbia viguieri v. capuronii - pochodzi z Madagaskaru oczywiście, z rejonu Montagne des Français - to północny Madagaskar. Rejon ten słynie z charakterystycznych suchych lasów liściastych. Znaczna część lasu powstała na wapiennym masywie, i co ciekawe: powierzchnia zalesiona jest na wysokosci do 450 metrów n.p.m. Dlatego właśnie ten rejon otrzymuje znacznie więcej ilosci wody - opadów deszczu - niż okolice, co z kolei wyjaśnia bujną roślinność w tej bardzo suchej strefie klimatycznej. To tu właśnie znajdziemy np. Delonix regia i inne, adansonie - czyli baobaby, bardzo rzadki okaz Diegodendron humbertii (rodzaj ten zawiera tylko ten jeden gatunek) i Baudouina solleyformis, o którym to mgliście słyszałam, że używany jest do ochrony przed czarami. W tym otoczeniu wyodrębniono pięć rodzajów, które stanowią ponad 40% gatunków: Rubiaceae (marzanowate, czyli np. przytulia, kawowiec, gardenia, iksora, guzikowce), Fabaceae (bobowate, tych jest bardzo dużo: od grochu przez łubin, koniczyny,soję, po lukrecję, złotokap, stręczyniec, albicję czy glicynię, nie mówiąc o np. wysianym gatunku Senna), Malvaceae (czyli ślazowate, a więc malwy, hibiskusy, tespesja i inne), Euphorbiaceae (wymieniać nie trzeba, wszelkie wilczomlecze, jatrofy, euforbie) i Sapindaceae (Mydleńcowate, a więc na przykład: klon, Nephelium, kasztanowiec). Oczywiście nie wszystkie wymienione gatunki tam występują, wręcz przeciwnie - to tylko przykłady roślin należących do tej samej rodziny, a ich zestaw pokazuje różnorodność niesamowitą, jaką można w tym otoczeniu znaleźć. I taką małą moją euforbię:

Obrazek

Pachypodium makayense - a właściwie Pachypodium rosulatum subs. makayense - to nowość całkowita i w zasadzie za taką się ją uznaje: Lavranos opublikował dopiero w 2004 roku w "Cactus and Succulent Journal" artykuł pt. "Pachypodium makayense. A new species from Madagascar". Jest więc właściwie znany od niedawna. Jego występowanie to górski rejon Makay, który jest wyjątkowy na całym świecie. Zaliczono go do 11 priorytetów światowych w ochronie różnorodności biologicznej, ponieważ tutaj właśnie jest rekordowa liczba rodzimych gatunków: roślin, ptaków, gadów, ssaków i płazów, które nie występują nigdzie indziej na naszej planecie. Pierwsza prawdziwa ekspedycja przyrodników, która zbadała zasoby naturalne, przeprowadziła inwentaryzację różnorodności biologicznej, miała miejsce dopiero w styczniu 2010. Rejon ten leży tak niby na południu, ale nieco "bliżej" środkowej części Madagaskaru. Trudno się dziwić, że i o roślinach niewiele można znaleźć poza naukowymi publikacjami.

Obrazek

Z rejonu kanionu Makay pochodzi inne cudo: Xerosicyos perrierii. Szalenie trudna roślina, chyba nie utrzymam jej tak na dłużej, bo i wymagania ma zupełnie inne niż "zwykły" Xerosicyos. Pochodzi z rodziny Cucurbitaceae - dyniowatych, czyli poniekąd z tej samej co ogórki, niemniej gdybym je tak samo podlewała jak ogórki, byłby koszmar...W każdym razie ten gatunek to oczywiście pnącze również, wolno rośnie, lubi ciepło. Po raz pierwszy opisał ją Jean-Henri Humbert w 1939 roku. Może osiągnąć wysokość około 4 metrów - ale w tym tempie rośnięcia na późną starość będzie jak znalazł :-)

Obrazek

No, to sobie nadrobiłam zaległości tylko dlatego, że miałam dziś nadzwyczaj więcej niż zawsze wolniejszego czasu. Zbiegło się w czasie jak dla mnie super. Mam nadzieję, że ten niedzielny spacer wśród roślinek z Madagaskaru przyniósł Wam również troszkę wypoczynku. Dziękuję z góry za przemiłe wizyty! :wit
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

Jakoś dzisiaj podobają mi się bardziej smukłe kształty, Jatropha mahafalensis oraz Commiphora guillauminii wpasowują się w te gusta idealnie. ;:204

Sprawdziłem w necie - ładne i ciekawe. Jak wszystkie u Ciebie. Gratuluję nabytków! ;:333
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Madagaskar i reszta świata - cz. 5

Post »

piasek pustyni pisze: Jatropha mahafalensis - nie udał się wysiew, zakupiłam sadzonkę.
- ta "sadzonka" już oznajmia, żeby szykować sporą ilość miejsca, bo jak zacznie rosnąć, co pod Twoją opieką jest jej pisane, to będzie ;:oj sporych rozmiarów drzewkiem.[/quote]
piasek pustyni pisze:Commiphora guillauminii - endemiczna roślinka, rosnąca w klimacie suchym w prowincji Mahajanga.
- owoce tej rośliny, których "produkuje" w sporej ilości, są jadalne czy służą jedynie do "przedłużenia" żywotności gatunku.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”