Arzim - Kaktusowe początki

arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Przeglądam forum od kilku tygodni, najwyższa pora wyjść na światło dzienne i założyć swój wątek, tym bardziej że wiosna już blisko 8-)

Może zacznę od drobnego przedstawienia się. Artur, mieszkam pod Warszawą, jestem uczniem liceum. Kaktusami interesować zacząłem się kilka miesięcy temu, szukając odpowiedzi na to, co się z większością z nich dzieje. Poza tym posiadam kaktusy od dobrych kilku lat. Wysiałem je wtedy z mamą do zwykłej ziemi i nie dość że wykiełkowały to żyją do dziś i stanowią jakąś połowę mojej skromnej kolekcji (chociaż przyznam jak na swój wiek wyglądają na bardzo małe, mam nadzieję że to się zmieni jak dostały dobrą ziemię i wystawię je wiosną na taras)
Dodam jeszcze, że przez te 2 miesiąc moja kolekcja powiększyła się o 5 kaktusów i 2 paczki mixu nasion, czyli będzie co robić za kilka tygodni :)

No i żeby nie zanudzić samym wprowadzeniem to wrzucam zbiorowe zdjęcia większości kaktusów jakie mam w ich prowizorycznym zimowisku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
^ Tego grusona dostałem pomalowanego, nie kupiłem. Całe szczęście ma mniejszy odrost, który wiosną ukorzenie i w miarę jak urośnie będzie widać tylko ślady żółtego koloru. :wink:
Artur
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Witaj wśród kaktusów :wit

Kolekcja całkiem sympatyczna, na pewno w sezonie znacznie się powiększy :wink:
arzim pisze:(chociaż przyznam jak na swój wiek wyglądają na bardzo małe, mam nadzieję że to się zmieni jak dostały dobrą ziemię (...)
Co to znaczy 'dobrą ziemię'?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Substrat, nie ziemia, muszę się przyzwyczaić, ziemia = substrat ale substrat =! ziemia ;:14
Jeśli o skład chodzi to jest to przesiany torf (chyba torf, jest napisane ziemia kwiatowa czy coś takiego, choć wygląda jak torf, następnym razem jako podstawę użyję ziemi do kaktusów) i żwirek w proporcjach 1:2 oraz kamienie na wierzchu. Prawdopodobnie mieszanka jest za mało mineralna, ale zobaczę jak się przez ten sezon przyjmie. Całe życie rosły w zwykłej ziemi, nic im się nie stanie przez jeden sezon.
Artur
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Już się zorientowałeś, że tu się wszyscy czepiają :D ? To ja też spróbuję- czy to w doniczkach , to jest gres marmurowy?
Basia
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

barbra13 pisze:(..) czy to w doniczkach , to jest gres marmurowy?
Ehh kolejna rzecz o której zapomniałem ;:223

W sumie to nie wiem co to za kamienie. Spędziłem godzinę szukając jaki to może być grys, z czego jest zbudowany, jak wpływa na wodę etc i chyba doszedłem.
Najprawdopodobniej jest to grys dolomitowy, podobny do marmurowego, ale według wikipedii dolomit ma mniejszą rozpuszczalność w wodzie od kalcytu (główny składnik marmuru) więc powinno być ;:333
Znalazłem również łatwy sposób na sprawdzenie, czy będzie on reagował z wodą, który jutro wdrożę w życie. Trzeba zalać żwirek octem i obserwować czy pojawią się pęcherzyki.
Jeśli tak, to grys leci do kosza...
Dzięki za "czepianie się" :D Coś czuję, że przez kilka tygodnie sporo tego będzie, a czeka mnie jeszcze sianie i kilka operacji na kaktusach ;:224
Artur
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Cześć :wit Obiecujące widoki. Z tego, co widzę, większość tego, co zebrałeś możemy podziwiać ze względu na wygląd pędu, więc dodam, że na Twoim miejscu w tym sezonie zaopatrzyłabym się w parę egzemplarzy kwitnących, żebyś miał jeszcze większą radość z kaktusowania :D Ale oczywiście to tylko moja propozycja :wink:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Witam :wit
(...) na Twoim miejscu w tym sezonie zaopatrzyłabym się w parę egzemplarzy kwitnących (...)
Wszystkie kaktusy są kwitnące (chyba wszystkie), jedne szybciej kwitnące, łatwiej kwitnące i dłużej kwitnące :) Chyba, że chodzi Ci o już kwitnące, ale to nie to samo oglądać takie kwiaty :roll:
Właściwie to kupiłem niedawno już kwitnącą mammillarię i wstawię zdjęcia jak tylko się bardziej rozwinię ;:108

A co do porady, nawet jakbym powiedział, że żadnych więcej kaktusów, to skłamałbym bo kaktusowa choroba już się na tyle rozwinęła, że nie ma odwrotu :twisted:
Właściwie to przez całe ferie myślę, że jak będę wracał ze szkoły to pewnego dnia kupię sobie kolejnego kaktusa :wink:
Artur
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Miałam na myśli kaktusy łatwo kwitnące w naszych skromnych domowych warunkach (w sezonie, niekoniecznie w tej chwili) :wink: Bo na kwiaty takiego E. grussonii czy różnych kolumnowców możemy troszkę długo poczekać (albo nawet nie doczekać) ;:306 Mammillarie, rebucje i wszelkie inne stworzenia, do wyboru, do koloru - wierzę, że coś na pewno wpadnie Ci w oko :wink:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Ja osobiście nie jestem fanką wysypywania kamieni w doniczce. Owszem, ładnie to wygląda, ale utrudnia trochę odparowywanie wody i ocenę szybkości wysychania podłoża. Jedyny powód, dla którego warto je, według mnie, stosować, to ochrona szyjki.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Prawdę mówiąc, to głównie powody dla których wysypałem kamyki na wierzch to oczywiście, ładnie to wygląda, ale martwię się, że przesiana ziemia jaką użyłem do zrobienia mieszanki jest bardzo lekka i jak woda nie rozprowadziłaby się bardziej równomiernie po kamieniach to ta ziemia albo wypłynęłaby na powierzchnie, albo została spłukana z miejsca gdzie bym podlewał.
Mammillarie, rebucje i wszelkie inne stworzenia, do wyboru, do koloru - wierzę, że coś na pewno wpadnie Ci w oko :wink:
Tak coś w tym stylu mam zamiar iść (dodałbym do tego Gymnocalycium, Parodie i inne ciekawe gatunki), choć to wszystko zależy od tego co akurat jest w markecie, który jak na razie jest głównym źródłem pozyskiwania kaktusów u mnie.
Na pewno unikam już kolumnowców od kiedy zobaczyłem, że nawet w "domowych" warunkach sięgają z półtora metra :shock: , a trzeciego E. grussonii nie potrzebuje :)
Artur
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

Będę obserwowała, w jakim kierunku uda Ci się podążyć w tym sezonie. Powodzenia!
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

arzm,bardzo fajno,że zaraziłeś się kaktusami ,bo to bardzo fajny konik,no i jak tak dale pójdzie to parapet
bardzo szybko Ci się zapełni,teraz masz taki misz-masz,lepiej złap jakiś kierunek w odmianie,bo jak będziesz kupował
co Ci się po rękę nawinie,to później zabraknie miejsca a druga sprawa podpisuj wątki,to będziemy wiedzieli jak się zwracać
do Ciebie ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Arzim - Kaktusowe początki

Post »

arzim pisze:to wrzucam zbiorowe zdjęcia większości kaktusów jakie mam
Witaj na Forum :wit
Tylko szybko szykuj parapety, szklarenki, itp, DLACZEGO ?
Szykuj duuuuużo miejsca na inne kaktusy , które będziesz chciał mieć.
BOŻENA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”