Mediolobivia i Aylostera - czarny

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

Powiem to samo co Henryk, jednak... jeśli Ty, wyspecjalizowany w konkretnej dziedzinie masz wątpliwości, to z pewnością słuszne. I to dobry objaw. Ja też często zastanawiam się nad klasyfikacją/krzyżówkami/odmianami swoich endemitów i dochodzę do wniosku, że klasyfikacja klasyfikacją, a ja i tak myślę swoje. Zapisuję pod nazwą jaką kupuję, dopóki jednak nie zakwitnie i nie potwierdzę inaczej, zaznaczam sobie "swoją nazwę" ze znakiem zapytania.
Czekam na Twoje kwitnienia, bo Ty jako pierwszy zaczniesz sypać kwiatami, więc to już tak niedługo ;:215
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

jednak mam spore wątpliwości czy zasługuje na odrębność gatunkową.
Nie wiem czy warto sobie tym głowę zaprzątać bo systematyka to nie tylko wśród kaktusów odwieczny problem . Szczególnie gdy w grę wchodzą kwestie marketingowe ( gdy nie wiadomo o co chodzi i dlaczego tak jest to wiadomo o co chodzi :wink: ) tak jak napisałeś
Fakt faktem, że malochii jako nowość to zdecydowanie coś ciekawszego niż kolejna 'nowa' pigmejka różniąca się trochę odcieniem kwiatu
Nowy odkryty gatunek zawsze lepiej się sprzedaje.

A mi najprościej się one podobają no i przede wszystkim ładnie kwitną :!:
Awatar użytkownika
brombiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3007
Od: 22 cze 2014, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

Znawca ze mnie żaden więc jedyne co mogę powiedzieć to, że kwiaty są bardzo ładne, podobają mi się więc...czekam na tegoroczne kwitnienia z zapartym tchem ;:oj a w trakcie oczekiwania chętnie pooglądam kwiaty z zeszłego roku :D
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

Szufladkowanie natury to rzecz całkiem niemożliwe do zrealizowania. I nikt nie dyskutuje, że malochii czy też odehnalii czy też albidula czy też jakakolwiek inna nowość to nie coś 'innego'. Ale nie przesadzajmy na siłę z wrąbywaniem od razu nowego gatunku.

Po 3 tygodniach od wysiewu w zasadzie więcej już nie będzie, może parę kiełków. Generalnie w tym sezonie wysiewy poszły kiepawo, ale bez tragedii. W niektórych rodzajach taka kiełkowalność to katastrofa - tutaj nic niezwykłego :)

Obrazek
Kuweta z nasiona z Kaktus Klub Hralove, jak mniemam od Fischera. Połowa poletek skiełkowała z czego tylko połowa połowy w ilości 3+ kiełków. Czyli licząc nasiona do kiełków to i 30% nie będzie.

Obrazek
A w drugiej kuwecie pierwsze 3 i pół poziomych rzędów od góry z nasion od Matsa i muszę powiedzieć, że niestety wyjątkowo słabo w tym roku od niego. Z 23 pozycji tylko 2 nie skiełkowały, acz w większości tylko 3-5 kiełków. Poniżej moje, które jak już skiełkowały to super. Z moich nasion na całej linii zawiodła ajlosterka RH 2273b, która poszła też w świat i mediolobiwka MN 211 którą naprawdę bardzo solidnie pyliłem. Po za tym pojedyncze, słabe kiełki w pozycjach rarytasowanych, z których udało się zebrać po 3-5 nasion :) No i jeszcze ostatnie poletko Homalocephala gratisowa z Czech (darowany koń, jak człowiek same medio i ajlo zamawiał ;P). Poniżej parę bąbelków, niestety poletka z rarytasami tak ładnie nie wyglądają ;)

Obrazek
Mediolobivia steinmannii var. iridescens RH 1118 (własne)

Obrazek
Mediolobivia haagei var. nova TB 19.2 (własne)

Obrazek
Aylostera sp. MN 351 (własne)

Obrazek
Mediolobivia pygmaea var. mixta RW 425 (KKH)

Obrazek
Mediolobivia pygmaea LF 219 (KKH)

Obrazek
Aylostera sp. MN 148 (Mats)
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
Korund
100p
100p
Posty: 173
Od: 23 kwie 2015, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

Nic tak nie cieszy oka jak nowy wysiew :) Czy jednak nie jest jeszcze trochę za wcześnie na sianie? Jak tam z temperaturą?
Korundowa kolekcja kaktusowa
Serdecznie pozdrawiam,
Konrad
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

Marku! Nic tak nie cieszy jak własny wysiew, a jeszcze kiedy widzisz, że Twoje nasionka kiełkują lepiej, to już radość stuprocentowa. I wydaje mi się, że nie jest ważne, jaki procent kiełkowalności, ważne jest - że są. Dla mnie to rewelacja ;:215
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

Bardzo lubię takie widoki - u Ciebie zaś dodatkowo są to roślinki mnie interesujące. Super! ;:333
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

Korund pisze:Nic tak nie cieszy oka jak nowy wysiew :) Czy jednak nie jest jeszcze trochę za wcześnie na sianie? Jak tam z temperaturą?
Na dworze chłodno, ale w domku cieplutko :) Zresztą medio/ajlo wolą niższe temperatury do kielkowania. Luty z moich doświadczeń to najlepszy czas na sianie. Siewki nie zdążą się już wyciągnąć z braku słońca, a zdążą przed zimą podrosnac do zimowania. Siane wcześniej niezależnie od źródła światła mi się ciągły. A siane później czyli np w kwietniu więcej problemów sprawiały zimą.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
Andrew Be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 803
Od: 19 lut 2013, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

No takie widoki to ja lubię.
U mnie poszły do piasku w czwartek twoje nasiona. Za kilkanaście dni zobaczymy wyniki :)
Pozdrawiam Andrzej.
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

Tutaj już sezon się rozpoczyna ;:138
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

BigDonn pisze:U mnie poszły do piasku w czwartek twoje nasiona. Za kilkanaście dni zobaczymy wyniki :)
Czekam z niecierpliwością. 100% to się nie da, ale mam nadzieję, że całkiem plamy nie dadzą. Bo jak będzie za dużo reklamacji to już więcej nie zbieram. Bo choć pretensji nie mam odnośnie tych fischerowych nasion, to jednak jakbym sprzedawał nasiona o takiej kiełkowalności to by mnie przynajmniej było jednak wstyd.

Pierwsze będą te pojedyncze einstejniakowate, tylko przez nie potem trzeba szybciej wietrzyć, bo za długo pod przykryciem zaczynają padać jak muchy.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
brombiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3007
Od: 22 cze 2014, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

Oj chyba i ja wreszcie wysieję...może na przyszły tydzień :?: zobaczymy...
Awatar użytkownika
popiolek69
500p
500p
Posty: 802
Od: 22 paź 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Trawniki

Re: Mediolobivia i Aylostera - czarny

Post »

moje ulubione widoczki ;:138
czarny pisze: No i jeszcze ostatnie poletko Homalocephala gratisowa z Czech
widzę chyba każdy dostał od nich ten sam gratis ;:306
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”