Kaktusy Kocham_fizyke

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kocham_fizyke
100p
100p
Posty: 186
Od: 8 kwie 2015, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski

Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

Witam serdecznie wszystkich kaktusiarzy :)
Myślałam od dłuższego czasu nad tym, czy pokazać wam moją kolekcję. Nie byłam tego pewna, bo nie mam ich za wiele około 50 sztuk.
Dysponuje tylko parapetem wschodnim o długości 1,5 m, więc mają światło od 15 lub 16. Niektóre kaktusy są ze mną od 5, 6 lat. Popełniłam na początku wiele błędów. Począwszy od złej ziemi, a skończywszy na wełnowcach. Jednak poprawiłam się i mam swoją grupkę :) I cały czas uczę się, aby miały jak najlepiej.
Moje ulubione kaktusy? wszystkie z wyjątkiem opuncji. Lubię kupować kaktusy w różnego rodzaju sklepach. Dawać im dom, dobrą ziemie ( poznałam tajemniczy skład już jakieś dwa lata temu ;) ) i patrzeć jak ładnie rosną, kwitną. Widzę jak wiele z nich marnuje się w słynnych sklepach ogrodniczo-budowlanych. Jak stoją na półkach i gniją, albo jak ktoś ozdabia je w głupie ozdóbki gorącym klejem. Dlatego tak lubię je ratować ze sklepowych półek.
Zrobiłam zdjęcia każdego kaktusa i na niektórych zdjęciach mogą mieć na sobie biały nalot, a to dlatego, że w domu mam twardą wodę. Za co przepraszam, bo wiem, że to nie wygląda estetycznie.
Kolekcję będę powiększać i obecnie kombinuje z miejscem ;)

Oto one:

Ten uwielbia kwitnąć przez cały rok. Czy to lato, czy to zima nie ma różnicy. Zawsze w gotowości . Mam go kilka lat.

Obrazek
Obrazek

Dwa lata. Ma największą średnicę ze wszystkich.

Obrazek
Obrazek

Neocardenasia Herzogiana- śą ze mną najdłużej. Rosną w grupce :)

Obrazek

Żeby zyskać więcej miejsca posadziłam je w jednej doniczce:

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zdjęcia wilczomlecza i trzech haworsji. Jedna jest klonem drugiej ;) Ma jakiś roczek, wyrosła z boku doniczki koło osobnika macierzystego.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rośnie w oczach....
Obrazek

Był ładnie zaszczepiony, jednak gymnocalycium po kilku dniach zgnił. Została mi podstawka, która bardzo szybko rośnie w oczach. Kolejne człony podwiązuje.
Obrazek

Ulubieniec mamy....
Obrazek

Maleństwa ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Echinocactus i ferocactus. Jeden z nich zahaczył o firankę spadł i połamały mu się ciernie...
Ten ma 3 lata
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ma kilka lat. Ofiara ciemnej półki... Brzydko się wyciągnął . Ale puszcza pączki po tym jak chciałam go wyrzucić. Dostał nowe życie na parapecie. Ten drugi nosi znamię walki z wełnowcami. Stąd te plamy. Też dostał nowe życie na parapecie i wypuszcza swoją mini kopię na wierzchołku ;)

Obrazek
Obrazek

Kolejne ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Te dwa są najświeższe. Mają dopiero tydzień. Reszta ma rok, dwa lub więcej. Ten mały ma 1 cm średnicy i był bonusowo, przy gymnocalycium.
Obrazek
Obrazek

Staruszki :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Plus trzy opuncje (oczywiście klony)....

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Opuncji małych mam więcej. To tylko 3 przykładowe.
Grupowe:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To wszystko. Pozdrawiam :)
Fizyka jest królową nauk

Pozdrawiam Ola :-)
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

Witaj u nas :wit
Jeszcze jakbyś swoje imię podała, byłoby super.
50 szt to wcale nie jest mało. To już całkiem pokaźna kolekcja. Tym bardziej, że parapetowa.
kocham_fizyke pisze:Dysponuje tylko parapetem wschodnim o długości 1,5 m, więc mają światło od 15 lub 16.
To chyba zachodni :wink: Na wschodnim zakładam, że słońce miałabyś może do 13.

Pierwszy to Gymnocalycium baldianum, drugi - bardzo ładny, to Gymnocalycium eurypleurum. To tak, gdybyś nie znała nazw.
Sukulentowo - kaktusowa różnorodność. Cieszy, że ratujesz rośliny z marketów. Zawsze to chociaż parę sztuk dostanie nowe życie. A tam faktycznie czasami strach patrzeć.
kocham_fizyke pisze:Kolekcję będę powiększać i obecnie kombinuje z miejscem ;)
Półki w oknach, albo zagospodarowanie parapetów zewnętrznych :wink: Szczerze mówiąc, tam byłoby kaktusom lepiej.
Awatar użytkownika
kocham_fizyke
100p
100p
Posty: 186
Od: 8 kwie 2015, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

Na imię mam Ola .
Nazwy znam :) kiedyś jak kupowałam kaktusa w LM to były świeżo po podaniu to jeden był tak zalany wodą, że stał w niej cały. Pełna doniczka wody. Wzięłam go i tym samym nie zgnil. Dziwne jest to, że pracownicy w takich sklepach tak leją po kaktusach, że dosłownie toną. Albo dlaczego w sprzedaży są zgnile? Całe rozłożone przez pleśń. Też bardzo częsty widok.

Obecnie myślę nad półką nad parapetem. Na zewnątrz postawić ich nie mogę, bo zewnętrzny parapet jest wąski i pochylony do dołu :(

P.S dziękuję za miłe słowa :)
Fizyka jest królową nauk

Pozdrawiam Ola :-)
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

Cześć Olu (imię królów i królowych :D). Zaciekawił mnie twój nick to zawitałem (osobiście mam złe wspomnienia z fizyką ze studiów [w sensie tragiczny wykładowca, będę powtarzał przedmiot, choć fizykę nawet lubię]).

Spróbowałbym ukorzenić tę szczepioną mammillarkę. MOże akurat, po odcięciu trochę powyżej pozostawiona na podkładce część wypuściłaby trochę odrostów. Swoją drogą, roślina na grupowym zdjęciu z mammillarkami (nie znam się, to chyba 'Un Pico" są?) kwitła kiedykolwiek? Tak samo ciekawi mnie chamaelobivia.
Generalnie widzę, że królują u ciebie mammillarki :wink:.
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

kocham_fizyke pisze:Dziwne jest to, że pracownicy w takich sklepach tak leją po kaktusach, że dosłownie toną. Albo dlaczego w sprzedaży są zgnile? Całe rozłożone przez pleśń. Też bardzo częsty widok.
Bo am się nikt roślinami nie przejmuje. Ani pewnie na nich nie zna. Ma podlać, to podlewa i tyle.
Potem od nadmiaru wody, a niedoborze światła gniją i masz to, co widać. Czemu zgniłych nie wyrzucą? A kto to wie. Może liczą na to, że znajdzie się jakaś wrażliwa osoba, która kupi i postanowi odratować ;:306
A ta niby pleśń, to najpewniej zmasowana kolonia wełnowców, których tam jest pod dostatkiem.
kocham_fizyke pisze:Obecnie myślę nad półką nad parapetem. Na zewnątrz postawić ich nie mogę, bo zewnętrzny parapet jest wąski i pochylony do dołu
Moje parapety na zewnątrz miały szerokość niespełna 15cm. Mój mąż sam wszystkie poszerzył i porobił barierki, i teraz mam szerokość 30-35cm, co daje możliwość postawienia na jednym ok 70 doniczek :wink: Jednak na zewnątrz to zupełnie inna uprawa, rośliny lepiej wyglądają, lepiej kwitną.
Awatar użytkownika
emerald
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2797
Od: 29 lut 2012, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

:wit Będę zaglądać ;:108 Już wypatrzyłam śliczne Gymnocalycium eurypleurum ;:138 Wstaw zdjęcia kwiatków.
Pozdrawiam, Zuza
Awatar użytkownika
kocham_fizyke
100p
100p
Posty: 186
Od: 8 kwie 2015, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

Dziękuje za miłe słowa :) jestem obecnie na wyjeździe jutro wracam to jak będę w domu wrzucę więcej zdjeć . Obecnie czekam na 16 nowych kaktusów :) jak przyjdą to tez zamieszczę zdjęcia. Rozmawiałam z rodzicami i będę mieć polke nad parapetem :)
moritius który kaktus? Bo nie za bardzo wiem, o który ci chodzi. Un pico nie posiadam w swojej kolekcji. Dopiero będę mieć ( będzie w tej paczce) .
Mammilarek mam przewagę to fakt :) ta szczepionka ma własne korzonki, wystają z boku.
Pozdrawiam :)
Fizyka jest królową nauk

Pozdrawiam Ola :-)
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

Obecnie czekam na 16 nowych kaktusów
Trochę źle zaczęłaś :wink: , ale to w sumie każdy tak zaczynał , wpierw powinno być miejsce potem kaktusy.
Te kaktusy co masz na wewnętrznym parapecie będą miały za ciemno np mamilarie , ferokaktusy , echinokaktus bedą się wyciągać i to jest pewne. Dodatkowa półka nad roślinami jeszcze pogorszy sprawę. Może dałabyś radę jednak jakoś przystosować parapety zewnętrzne ? Jeśli wewnątrz to zdecydowanie inne sukulenty np haworcje . Przystosowanie parapetu na zewnątrz nawet jak jest ze spadem jest bardzo proste i nie wymaga wymyślnych konstrukcji , pooglądaj wątki , są np koszyczki metalowe itp Ja mam coś takiego

Obrazek

dwa płytkie koszyczki które wyszukałem z dostępnych w sklepach idealnie pod wymiar parapetu , jedynie wystają trochę poza parapet na zewnątrz . Istnieją w ten sposób przymocowane od kilku lat i nie zniszczyła tego , ani nie wywiała kaktusa dotychczas żadna wichura.
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

kocham_fizyke pisze:moritius który kaktus? Bo nie za bardzo wiem, o który ci chodzi. Un pico nie posiadam w swojej kolekcji.
Z mammillarek jestem noga, więc w sumie tak trochę strzeliłem, co to może być. W każdym razie, chodziło mi o roślinkę z tej fotki, czy kiedykolwiek kwitła: http://images67.fotosik.pl/1066/5fbf90273cef34eagen.jpg
Ta najniżej :wink:.
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
kocham_fizyke
100p
100p
Posty: 186
Od: 8 kwie 2015, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

Ten na dole? To echinopsis hystrichoides. Nie kwitł jeszcze ;) Na razie tylko rośnie.
ejacek spróbuję coś pokombinować, może się uda.
Fizyka jest królową nauk

Pozdrawiam Ola :-)
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

Mhm, E. mammillosa, myślałem, że to coś z kręgów L. pentlandii, dlatego pytałem o kwiat :wink:.
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
kocham_fizyke
100p
100p
Posty: 186
Od: 8 kwie 2015, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

Dowiemy się za rok ;)
Sama jestem ciekawa jaki kolor kwiatki będą miały. Dorwałam go w kwiaciarni jak stał w kąciku pólki ;)
Fizyka jest królową nauk

Pozdrawiam Ola :-)
Awatar użytkownika
kocham_fizyke
100p
100p
Posty: 186
Od: 8 kwie 2015, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski

Re: Kaktusy Kocham_fizyke

Post »

Wróciłam do domu i od razu poszłam zobaczyć moje kaktusy.
Gymnocalycium Baldianum ma już trzy rozwinięte pączki. Policzyłam, że będzie miał ich jeszcze 7.
Obrazek
Natomiast Gymnocalycium Eurypleurum ma problem z otworzeniem kwiatów. Kolce przeszkadzają, aby kwiat w pełni się otworzył:
Obrazek

Po za tym doszłam do wniosku, że kwadratowe doniczki, są u mnie obowiązkowym przedmiotem do zakupienia. Muszę wykorzystać swoją parapetową przestrzeń w 100% :D a teraz mając okrągłe nie jest to możliwe. Wręcz czasami jest to denerwujące, jak tyle miejsca się marnuje :P

Czasami czuję się jak Bob Budowniczy ustawiając doniczki :P
Fizyka jest królową nauk

Pozdrawiam Ola :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”