Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Mnie również się podoba, choć pewnie za dwie takie to by było dużo mediolobiwek i ajlosterek ;) Ja zaczynałem z jeszcze mniejszą miniszklarenką i choć obecnie już zdecydowanie nie wystarcza na potrzeby, to zdaje świetny rezultat, jako mieszkanko dla siewek na wschodnim tarasiku. Z moich doświadczeń to wynika, że w zasadzie tylko na lipiec trzeba bok odsłonić jakiś, a tak to uchylony daszek wystarczy. No i wczesną wiosną bardzo cieniować.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Tomku,szklarenka ładna ;:215 ,ale Ja też zaczynałem od małej folijki a teraz jest już inspekt i też już za mały ;:108 ,ale Ja mam większe możliwości
bo mam działkę,więc na pewno Tomku,znając zboczonych kaktusiarzy,bo tak na nas mówią to dokupisz jeszcze jedną :;230
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Podoba mi się bardzo! Wiosna i jesienią drzwi to spoko, ale latem koniecznie będziesz musiał demontować, ale to nie problem.
Jeszcze przydałyby się namiary na tą szklarnię, bo czuję, że są zainteresowani. :lol: Już widzę ją u siebie na balkonie, niekoniecznie dla kaktusów. :wink:
A jak szklarenki się szybko zapełnią, to będziesz kombinował dalej - jak my wszyscy... ;:306
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Czarny - no w równowartości tych dwóch szklarenek pewnie bym kupił kilka rebucjowatych - szczególnie w Czechach ;) Ale teraz przynajmniej będę miał gdzie ustawiać te mediolobivie, ajlostery, rebutie i sulki ;-) - a niżej w bardziej zacienionych obszarach zlokalizuję mammilarki - taki plan ;) Wcześniej stały w kuwetach na posadzce balkonu - co było średnie. Musiałem ustawiać je w głębi bo przy samej balustradzie w razie deszczu byłaby powódź... Poza tym żeby nos wsadzić między kaktusy i sobie pooglądać który wypuszcza nowe ciernie albo pąki - ślęczałem na kolanach wypięty centralnie w okna bloku z naprzeciwka :) Teraz te szklarenki mnie nieco odgradzają od sąsiedzkiej gawiedzi :)

Leszku - Jeśli chodzi o kaktusiarskie zboczenie, to ja odrazu kupiłem dwie takie szklarenki, żeby za jakiś czas nie mieć problemu ze znalezieniem drugiej takiej samej - ta druga leży w pudle pod łóżkiem i czeka na wiosnę ;-) W zasadzie obecnie moje kaktusowe możliwości określają właśnie takie dwie szklarenki. Zastanawiam się jeszcze nad optymalizacją wykorzystania półek. Obecnie wykorzystywane kuwety nie zajmują 100% powierzchni, poza tym musiałem im trochę przyciąć ranty przy węższych bokach, żeby zamknąć drzwiczki... Upatrzyłem sobie takie tace z cienkiej blachy ocynkowanej - robią je na wymiar z przeznaczeniem jako osadnik nawozowy do klatek dla nutrii ;-) Nie wiem czy ktoś z kaktusiarzy ma jakieś lepsze opatentowane rozwiązanie? Te tace tak wyglądają:
Obrazek

Leszku, Tobie zazdroszczę możliwości - widziałem Twój inspekt - nie mam działki, ani ogrodu przydomowego, który jest moim marzeniem.
Ponadto nie mam w mieszkaniu parapetów (okna od podłogi), które mógłbym również obstawić doniczkami...
Okaże się jeszcze jak sobie poradzę z zimowaniem, bo to drugi temat, którego rozpracowanie mnie czeka w niedalekiej przyszłości...

Joanna - Namiary na szklarenkę mogę podać w PW - nie chcę się uprawiać reklamy tego sklepu. Powiem Ci tylko, że w Twojej okolicy najbliżej, jest taki w Gliwicach ;-) Oni zwykle mają rozłożoną jedną sztukę, więc można sobie zobaczyć na żywo. Jednakże te w sklepie są mało dokładnie skręcone i mogą sprawiać wrażenie chybotliwych - tak było w moim przypadku, ale jak ja ją skręciłem i lekko stuningowałem (podkładki pod śruby, uszczelki) jest zdecydowanie dobrze :)
Jak mi się szklarenki zapełnią, będę musiał się wyprowadzić do większego mieszkania albo domu - bo tu już raczej nic sensownego nie wykombinuję... Jeszcze ewentualnie mogę obstawić balkony rodziców i babci ;-)

Miłego dzionka! Wreszcie pokazało się słońce! :)
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

No aczkolwiek trzeba pamiętać, że górale uwielbiają świeże powietrze, a meksyk jednak woli jak jest ciepło. Co do tacek ocynkowanych to ta firma co upatrzyłeś droga? Bo ja myślę o takich, bo to drogie, ale inwestycja na zawsze. A plastik na słońcu zawsze pójdzie w chorerę.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Dlatego górali i góralki przewiduję na najwyższym poziomie, pod uchylonym daszkiem, niższe piętro może być dla lubiących się wygrzewać szklarniowo. Jeszcze tego dobrze nie rozplanowałem, ale wszystko przede mną ;-)
Tacki znalazłem dopiero w internecie, nie kontaktowałem się z tą firmą - bo szczegółową wycenę robią dopiero na podstawie wymiarów i ilości. Na PW wysłałem Ci linka do ich strony.
Awatar użytkownika
ROBERTOBORO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 13 lis 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stryków
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

to ja też poproszę linka :wink:
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Robert, dziś znalazłem jeszcze parę firm, które produkują takie tace z przeznaczeniem do klatek hodowlanych dla szynszyli ;-) Zamierzam rozesłać RFI dot. Cen, możliwości dostawy i możliwości zamówienia konkretnych wymiarów. Jak dostanę odpowiedzi chętnie się z Wami podzielę tymi informacjami.
Swoją drogą jakoś technicznie zrobiło się w tym moim wątku, ale na razie nie mam do pokazania ani ciekawych roślin ani pięknych kwiatów - jak w Waszych wątkach :-(
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

No dobrze, w ramach ciekawostki - pokażę Wam kwiat ;-)
To Frailea schilinzkyana, którą rozpakowałem z przesyłki w czwartek i dopiero dziś będę sadził. Widać nie mogła się już doczekać i mimo, że taka bez doniczki i ziemi wypuściła się z pąkiem (bo taki duży to on nie był, jak odwijałem ją z paczuszki).
Ciekawe czy jutro, już w doniczce, się rozłoży? ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Dużo słońca i otworzy się na pewno. :)
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

widzę rozwój następuje szybko, zapewne w następnym sezonie już zabraknie miejsca w szklarenkach.
TomekTe pisze:Dlatego górali i góralki przewiduję na najwyższym poziomie, pod uchylonym daszkiem, niższe piętro może być dla lubiących się wygrzewać szklarniowo. Jeszcze tego dobrze nie rozplanowałem, ale wszystko przede mną ;-)
Przez większą część lata można ich w ogóle nie osłaniać przed deszczem, właściwie to te szklarenki przydają się tak koło września, kiedy już temp spada, więc latem najlepiej mieć wszystko otwarte na oścież
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

Acz z np. mediolobiwkami trzeba uważać, bo jeśli są zalane na maks i jest upał powyżej 30 stopni to rzepka może się zagotować. No i chcąc nie chcąc, zawsze warto kontrolować ilość nawadniania. A deszczówkę, jako lepszą od kranówki można sobie zgromadzić w zbiornikach ;)
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
TomekTe
100p
100p
Posty: 100
Od: 23 lip 2014, o 23:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kaktusy na Ursynowie - TomekTe

Post »

banditoo pisze:widzę rozwój następuje szybko, zapewne w następnym sezonie już zabraknie miejsca w szklarenkach.
Bandito dzięki za słowa pocieszenia ;-) No ale jakie mam inne wyjście? Oczywiście poza kupnem domu z ogrodem? ;-)
Ewentualnie, idąc nieco abstrakcyjnym wątkiem, mógłbym wybudować inspekty a może nawet szklarnię w pracy, jest tu całkiem dużo wolnego terenu (lotnisko), może w ramach świadczenia pracowniczego zgodziliby się podpiąć mnie pod lokalne CO? :)))))

Póki co są szklarenki na balkonie, o nie najlepszej wystawie, muszą mi wystarczyć. Okaże się z czasem co będzie chciało u mnie rosnąć i mam nadzieję że nie upiekę kolekcji zapominając o zamkniętych drzwiczkach w upalny dzień....
Czarny - magazynowanie deszczówki musiał bym już chyba prowadzić w mieszkaniu ;-) Przypuszczam też, że deszcze w Warszawie nie byłyby ulubionym napitkiem kaktusów? Na razie podlewałem rośliny tylko raz i używałem do tego celu wody przefiltrowanej za pomocą dzbanka Brita.

Miłego dnia Wszystkim! - dziś wreszcie są szanse na przebłyski słońca! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”