Moja kolekcja - Ice-T90

Awatar użytkownika
Ice-T90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 cze 2014, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

Witam od dawna czytam forum poświęcone kaktusom. Mam już małą kolekcję, i przez kilka lat zebrałem sporo doświadczenia (czesto odkrywałem rzeczy oczywiste które tutaj wyczytałem długo później, więc generalnie wszystkie tematy tutaj są przydatne)

Kilka miesięcy temu kupiłem na allegro około 30 małych kaktusów po 3 miesiącach (przesadzałem je bo nie miały ziemi) podlewałem je co dwa tygodnie i czasem opryskiwałem gdy na kilku pojawił się wełnowiec. Niestety około 15 już padło niektóre zgniły a niektóre się obkurczyły i pomarszczyły. Nie mam pojęcia co zrobiłem źle.
Po przesadzeniu nie były w mocno oświetlonym miejscu (południowy parapet pełne naświetlenie około 8h) gdy zrobiło sie ciepło wystawiałem je na balkon tam moga się cieszyć pełnym słońcem.
W takich samych warunkach hodowałem odszczepki kaktusa któremu zaserwowałem dekapitacje i odrastały w miejscu odciecia głowy nowe, odszczepki po 2 latach zaczęły pięknie kwitnąc i rosną bardzo szybko. Tak wiec tym bardziej nie rozumiem czemu tamte powoli padają a te odszczepione i hodowane samemu rosną jak na drożdżach.

Chciałem dodatkowo zapytać o kilka rzeczy które mnie trapią. Ostatnio zgniło mi kilka kaktusów pewnie dla tego że padało ostatnio a potem przygrzało słońce, a ja myślałem że jak trochę po nich pokropi to się im nic nie stanie. Balkon ma zadaszenie wiec nie leje po nich bezpośrednio tylko gdy deszcz zacina.

oto moja cała kolekcja i kilka problemów
Obrazek

Pierwszy rząd drugi od prawej w czerwonej doniczce po wypuszczeniu kwiatów (kupiłem go niedawno już kwitnacy) obkurczył się czy zapada w sen czy zaczyna gnić?
Drugi rzad pierwszy od prawej niektóre fragmenty są pomarszczone inne rosną zdrowe i są naprężone czy mogę mu jakoś pomóc odzyskać pełną kondycję
Jestem bardzo zadowolony z Opuncji dostałem ja miesiąc temu od dziewczyny przesadziłem od razu do większej doniczki i po miesiącu wypuściła juz dwa duże pędy bardzo się z tego ciesze :D
Obrazek

nie mam pojęcia co to ale dostałem go też wraz z opuncją przesadziłem do większej doniczki i mam nadzieję że będzie ładnie rosło.
Obrazek


dalsza czesc kolekcji i kolejne pytania. Te najniżej w brązowych doniczkach to właśnie resztka która się ostała po 30 kupionych na allegro dałem je na niższą półkę i osłoniłem od słońca żeby po nich za mocno nie prażyło, czy robię dobrze?
Mam też pytanie jak skutecznie podlewać kaktusy tak aby nie wypaliło ich, gdy je podlewam robię to wieczorem ale i tak czasem oparzy je przy glebie da sie tego uniknąć?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

wczoraj zauważyłem że temu wypaliło chyba górna cześć co mam zrobić?
Obrazek

tutaj zdjecie niedobitków
Obrazek

aloes
rośnie bez problemu mam pytanie czy podlewać go czesciej niz raz w tygodniu gdy jest na pełnym słońcu?
Obrazek

nie wiem co dolega temu, po zimie gdy nie dostawały wody zrobił się taki i już nie poprawia się mu ;(
Obrazek

tutaj kolejny któremu wypaliło koronę, nawet nie wiem czemu. Myślałęm ze kaktusy lubią jak najwięcej słońca.
Obrazek


i pytanie odnośnie tego wyrosły mu jakieś 4 kućki brązowe co to??
Obrazek

jeśli komuś z was rzucą się w oczy jeszcze jakieś problemy to proszę o rady bardzo kocham moje kaktusy i gdy im coś się dzieje to bardzo mnie to martwi.

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Marcin Ice-T
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

Zacznę od tego, że ten wątek powinien być w dziale "Moje kaktusy i inne sukulenty".
Po większości Twoich roślin widzę, że mają złe podłoże. Stosujesz sklepowe "podłoże do kaktusów"? Jeśli tak to Cię zasmucę. Nie nadaje się zupełnie. Na forum znajdziesz odpowiedni dział o podłożu, który Cię nakieruje jak robić prawidłowe. To zapewne wyeliminuje problem gnicia, bo przy takim substracie nawet podlewanie co 2 tygodnie może być za częste.
Poparzenia mogą mieć różne źródła. Przykładowo wystawienie roślin na pełne słońce bez wcześniejszego cieniowania kończy się poparzeniem. Pryskanie roślin w godzinach, gdy słońce mocno operuje daje ten sam efekt. Kaktusy kochają słońce ale jeśli wcześniej były trzymane w złych warunkach to do tego słońca trzeba je przyzwyczaić.
A co do "brązowych kućków" to tu masz akurat powody do zadowolenia. To pąki kwiatowe :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

Witam.
Na początek dwie uwagi :
1 - nieodpowiednie podłoże,
2 - nieodpowiednie doniczki w przewadze.
O widzę,że Mateusz już zaczął wyprowadzać Cię na prostą !
A teraz trochę konkretów :
W tych doniczkach jest praktycznie sama ziemia,chyba nawet torfowa.
Dobrego podłoża do kaktusów i sukulentów nie kupisz w żadnym sklepie.
Trzeba go zrobić samemu.Do tego co w doniczkach należy dosypać tyle samo przynajmniej części mineralnych,
czyli gruboziarnistego piasku i drobnego żwiru,by podłoże było lekkie i przepuszczalne.
Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na tym Forum.
Doniczki powinny mieć otwory w dnie,by nadmiar wody mógł spokojnie wypłynąć.
Jeżeli doniczki są bez otworów,to nie wiesz,czy nadmiar wody nie stoi ciągle w doniczce.
I jeszcze jedna ważna rzecz - na dnie doniczki powinien być drenaż.
To na razie tyle tak na szybko.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
Ice-T90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 cze 2014, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

Dzięki wielkie za podpowiedź! Czyli powinienem wymienić ziemię jak najszybciej czy zostawić już je by tak rosły?
Tak kupuję podłoże w ogrodniczym (kiedyś kupiłem substral z takimi kamyczkami i na nich rosły kaktusy bardzo dobrze) ale teraz kupiłem inną i ma ona tendencję do zasychania i mocnego zbijania się w twardą masę (nie wiem czy to uniemożliwia korzeniom rozwijania się?)


doniczki są podziurawione tak by nie stała w nich woda, na samym dnie znajduje się żwir z piaskiem a na górze ziemia sklepowa do kaktusów

Mam też odżywkę substral do kaktusów którą używam przy podlewaniu czy to dobrze?
Pozdrawiam
Marcin Ice-T
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

Ice-T90 pisze: doniczki są podziurawione tak by nie stała w nich woda,
Ta Euphorbia na 3 zdjęciu też posadzona w doniczce z otworami w dnie ?
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
Ice-T90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 cze 2014, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

tak wszystkie doniczki podziurawiłem gęsto robiąc 5mm otwory

czy mam jej wymienić ziemię? nie chciałbym jej stracić gdy ją dostałem miała może dwie garści ziemi (bardziej przypominała korę) i aż wypadała z doniczki.

Czy dobrze rozumuję ze do takiej ziemi dla kaktusów kupionej w sklepie jak dosypię jeszcze piasku i żwirku to będzie już ok?

dziękuję za wszystkie porady
Pozdrawiam
Marcin Ice-T
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

Sugeruję poczytać wątek o podłożu dla kaktusów: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=29595
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
Ice-T90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 cze 2014, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

przeczytałem już kiedyś ale odnośnie podłoza to ile ludzi tyle rad.

Wypróbuję dołożyć do ziemi którą mam do kaktusów dołożyć jeszcze piasek i żwirek.

Mam tylko pytanie czy przesadzać kaktusy jak najszybciej czy poczekać z wymiana ziemi?
Pozdrawiam
Marcin Ice-T
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

Ice-T90 pisze:przeczytałem już kiedyś ale odnośnie podłoza to ile ludzi tyle rad.
No dokładnie! :D

Generalnie chodzi o to, żeby podłoże było przepuszczalne, a jakie w detalach - czy więcej żwirku grubszego, czy drobniejszego, czy piachu 15%, czy 18, czy perlit, czy wermikulit, to już nie aż tak ważne. Dadzą radę we wszystkim :wink:
"Ziemi" (w tym też 'ziemi do kaktusów') nie powinno być w takiej mieszance więcej niż jakieś 20-25%. Nawet jak zmokną, to woda przez to 'przeleci' w miarę szybko i nie zaszkodzi roślinie.
I ja bym przesadziła już. Więcej szkody może zrobić pozostawienie ich w tym, co są.

A poza tym - witaj :wit
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Ice-T90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 cze 2014, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

dzięki wielkie więc juto przesadzam, mam akurat sporo piachu i żwiru bo prowadzę studio modelarskie ;)
Pozdrawiam
Marcin Ice-T
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

To jeszcze na wszelki wypadek - piach powinien być gruby, a żwir nie marmurowy. I powodzenia! :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Ice-T90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 11 cze 2014, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Moja kolekcja - Ice-T90

Post »

świetnie, dziękuje wszystkim za porady na pewno będę tutaj wracał i dzielił się "wrażeniami"

Przesadzę wszystkie jak najszybciej!

DZIĘKUJĘ!!!
Pozdrawiam
Marcin Ice-T
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”