Sukulenty - chromat II

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

I mnie jeszcze tu nie było :!:
Gratuluję drugiej części ;:138 Będę tu zaglądać z taką samą przyjemnością jak do części pierwszej
;:215
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

chromat pisze:onectica - A pisz ile możesz ;:215
Krzysztof, ja mogę dużo, tylko z merytoryką gorzej ;:306 a u Ciebie zawsze fachowo i rzeczowo, dlatego uważnie czytam i częściowo przyswajam :D
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
KASIENKA82
200p
200p
Posty: 389
Od: 13 cze 2012, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świdnik

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

Te w czym rosną ci te kaktusiki na zdjeciach te jakby kamyczki czy coto
Awatar użytkownika
chromat
1000p
1000p
Posty: 1317
Od: 29 gru 2010, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

KASIENKA82 tłuczona cegła :)

Obrazek
Jak widać na załączonym obrazku wysiewałem je w dwie doniczki, z etykietą poddane tylko skaryfikacji ( papier ścierny) druga bez etykiety tylko zaprawiona Dithane. Te po skaryfikacji lepiej wschodzą bez chemii ot wniosek. ( jeśli kiełkują .....) Wcześniej widzieliście, że siewki "poszły" górą, przepikowałem i jest ok
Od prawej
MAIHUENIA patagonica BRACHYDELPHYS KVV 1025 BORDER AREA NEUQUEN - MENDOZA PROVINCES 2 - Ranquil del Norte III. KM 2,3 alt. 1561 m , p.Mendoza , Argentina(kat. DS-013438)
MAIHUENIOPSIS darwinii PLATYACANTHUS KVV 1027 Las Lenas into Los Moles I.alt. 2160 m , p.Mendoza , Argentina(kat.DS-013447)

Obrazek
Pediocactus winklerii SB 737 (kat. 540.125)
Obrazek
Pediocactus despainii SB 989(kat.540.30 ) tu myślę, że stracę te siewki, chyba straciły korzenie.(nie wiem czemu)
Pediocactus knowltonii SB 304 San Juan Co NM (kat.540.45)
Pediocactus simpsonii v.minor SB 875 Chaffee Co. Col(kat.540.108)

Skleraki ani dydu chyba je zamrożę :twisted:
Obrazek
Dziś siałem kolejne wynalazki np. Jukki z Mesa Garden, duże nasiona jak pestki dyni :lol:
To, że znalazłem dwa niedojrzałe nasiona to mnie nie dziwi, ale zdziwiły mnie ślady żerowania amerykańskiego jakiegoś wołka zbożowego? Może Obama podgryzał lecąc samolotem ;:306

Jak wróci wiosna(20C) to pokażę w końcu rośliny jakie królują u mnie na regale, a nie jakieś wynalazki :twisted:
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

Kiedy te "wynalazki" nawet jeśli tak maleńkie to ciekawe. :wink:

Chociaż oczywiście nie napiszę, że nie chciałbym nareszcie po zimie zobaczyć Twoich roślinek. :)
Awatar użytkownika
chromat
1000p
1000p
Posty: 1317
Od: 29 gru 2010, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

trzeba będzie trochę poczekać, w tym roku jeszcze nie łapały świeżego powietrza, to trochę im zajmie zanim wrócą do pełnej kondycji.
Pozdrawiam Krzysiek
bebos
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 1 lut 2011, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

Ad. kondycji...wczoraj znowu wpadłam do LM - dla mnie wypas (wiesz, że równie bardzo lubię rasowe, jak i kundelki - jeśli są duże :roll: )- kilkanaście rożnych aloesów, haworcji, gasterii - wszystkie jak z obrazka, nieskazitelne, utuczone, nieprawdopodobnie duże jak na te gatunki - nie mogłam oprzeć się ich wyglądowi i kupiłam kilka takich, które już mam, ale te moje to cienie tych nowych. Skręca mnie z niemocy - te z plantacji na pewno są doświetlane równo przez cały rok, podlewane podsiąkowo i z odżywkami/sterydami - korzenie mają jak paluchy!!!
Są po zimie, ale bez spoczynku - wzięłam m.in. H. limifolia typ - od dawna polowałam na taką o ładnej spirali liści - ta jak z odlewu, ale to pikuś - liście ma wielkie jak giant form, którą nie jest na pewno! To samo z Aloe ruffingiana - mam od 2 lat z STC - rachityczny, a ten z LM tyle samo liści, ale 5 razy większych! Fajna H. attenuata ma liście grube i ciemne jak skórka arbuza (w kropy), itp.
Te zakupy traktuję jako eksperyment - zostawiłam większosc bryły torfowej (ale nie wojłok, wygląda jak torf niski), w której je kupiłam - przesadziłam do większych doniczek, uzupełnionych mineralnym podłożem - część spróbuje podlewać od dołu, choć to kłopot, część od góry - zobaczę ile utrzymają taką kondycję....ale oczywiscie nie robię sobie dużych nadziei. Z drugiej strony utuczona H. limifolia var. striata z LM przezimowała bez najmniejszych zmian, nie do porównania z tą z STC!
Czy słusznie zauważam, że te z STC są jakieś takie problematyczne...rosną bardzo słabo albo wcale...może dlatego, że z in vitro?
Wiesz, z czego rozmnażają sukulenty liściowe w takich dużych plantacjach jak Tomaszewskich -z odrostów, z nasion? No bo przecież nie są to hodowle tkankowe!
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

Beata mam to samo. Odwiedziłem Krzyśka w LM w poniedziałek i też nie wiadomo czemu kupiłem 3 haworsje :)
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Awatar użytkownika
chromat
1000p
1000p
Posty: 1317
Od: 29 gru 2010, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

Wszyscy kupują na tej samej giełdzie(NL), czasem udaje się, że jakieś perełki są, owszem.
Problem z STC, w sumie żaden problem, jak każde rośliny wymagają przystosowania, te Co teraz kupiłaś również, z czasem 'zmniejszą' objętość. Problem jest w naszej raczej uprawie, jak by mieć możliwość utrzymać warunki (szklarnia, nawet bez doświetlania) to te rośliny rosną dużo szybciej dużo ładniej.

Ja mam porównanie do tego co ja mam i wyżej wymieniony kolega Marek :D , w tym samym czasie kupowaliśmy niektóre takie same rośliny, moje są dwa razy mniejsze niż jego. Zimowanie inne, u mnie jest przestój a u Marka raczej nie, spowolnienie prędzej. Ciepło/światło/podlewa = jest im dobrze ;:333

Możesz zachwycać się Henia dorodnymi Haworsjami( dość zimne zimowanie ale świtało ok) ale popatrz na to, że to rośliny które wymagały 10 lat może więcej ciężkiej pracy.

Każdy z nas ma inne warunki i tak na prawdę to samo będzie rosnąć inaczej. Ja się cieszę moimi kudłatymi "groszkami" ;:306

Co do rozmnażania to z merystemów wierzchołkowych Phalaenopsis'a (jeden pąk) można uzyskać około 1-3mil. roślin (jeśli dobrze pamiętam, a biotech miałem dawno temu) to przy założeniu, że aloesowate mają dość dużą zdolność tworzenia pąków bocznych, ukorzeniania się liści, a nawet robienie sadzonek z korzeni jest możliwe, a w dobrej kondycji to korzenie i sadzonki tworzą się na pędach kwiatowych, to zapewniam Ciebie, że jak by był rynek to by nas zalała fala tych roślin :wink:
Przykład H. limifolia striata, jakaś roślina dla dziwaków jeszcze rok temu u Pavelki obecnie to 12/13 Euro bez numerka taki był szał. W LM też bez numerka to ok 16zł -17zł teraz, kolorowa to się sprzedaje.

Fakt Marek jedną trafił w typie magnifica, że ja jej nie zauważyłem :D ale cóż, przynajmniej jest w dobrych rękach. ;:333

A tu ciekawostka Edenplants za jedyne 9Euro masz z numerkiem Bayera, prawdziwą, rozmnożoną z roślin pochodzących z pola. :D (Like)

Haworthia striata, MBB7137(IB17281) Near Bumbeni, Lebombo Mountains Southern End, Kwa Zulu Natal, South Africa

9 E x 4.18 = 37,62zł nadal taniej niż u Czecha

W sumie to Ciekawe gdzie oni mają te fabryki :shock:
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
chromat
1000p
1000p
Posty: 1317
Od: 29 gru 2010, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

Muszę jakoś podbijać temat zanim haworsje ruszą z kopyta i zacznę was nimi zanudzać to kilka fotek siewek.
;:306

1.nic się nie dzieje tzn prawidłowo kiełkują dziś siewki lekko po poprawiałem, escobarie oraz jakieś ferocactusy jakie dostałem
Obrazek
2. na zdjęciu tym po za jedną escobarią coś tam wykiełkowało (chwast :lol: )
Obrazek
3.opuncjowate wyjąłem to co nie wyszło i do zamrażalnika razem ze sclarakiami, może się namyślą
Obrazek
4. tu się przydało sianie w małych doniczkach można manipulować wyjmować itd. pediocactusy
Obrazek

Teoretycznie ktoś mi podpowie kiedy powinny być pikowane opuncjowate i pedio ?
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

Krzysztof - u Ciebie na rozsadnikach wiosna już na stałe zawitała.
Muszę jakoś podbijać temat zanim haworsje ruszą z kopyta i zacznę was nimi zanudzać / ... /
- czy haworsje już lekko podlewałeś czy może już mocniej ? Ja nie mogę się jeszcze zdecydować jak to zrobić, chociaż wydaje mi się, że moje już bardzo chcą pić szczególnie truncaty.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
chromat
1000p
1000p
Posty: 1317
Od: 29 gru 2010, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

w sumie całą zimę lekko podlewałem ale teraz zrobię to mocniej, tylko, że mają być dwa dni po 20C potem ze trzy po 9 to na dwór ich nie wystawie po podlaniu, zobaczmy jak z pogodą.

Ja wystawiam zwykle na dzień i chowam na noc, te 3 kuwety.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sukulenty - chromat II

Post »

chromat pisze:2. na zdjęciu tym po za jedną escobarią coś tam wykiełkowało (chwast :lol: )
Obrazek
Chwasty chwastami, ale co to konkretnie za adenium jest?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”