Moje kaktusy - Aniakak

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

Idea jest taka że trzeba to robić wtedy gdy już się ze sobą stykają... No ale skoro możesz mieć problem na wiosnę a te szybko rosną to możesz zrobić to niejako na zapas. Tak do marca będą rosły niewiele wręcz symbolicznie... Za to od kwietnia to z tygodnia na tydzień będzie widoczna różnica i to znaczna. Ja robiłem tak że te większe i zagęszczone dawałem osobno w miarę potrzeby. Uzyskiwałem wiec z czasem różną (pod względem wielkości) generacje siewek z tego samego siewu. Mogłem wiec z czasem różnicować im warunki. Te co masz to są już w większości na tyle duże że możesz a nawet powinnaś je wystawiać z początkiem sezonu na powietrze.

Wiąże się to z tym że warto zapewnić im podłożę bardziej piaszczyste tak 50-60% piachu w mieszance, oraz głębokie pojemniki. Chodzi o to aby był pewien bufor wodny dla siewek. Jednak i tak będzie potrzeba w miarę częstego podlewania. Trzeba będzie też uwarzać przy pierwszych upałach-ale to zależy jakie masz stanowisko. Piasek generalnie sprzyja korzenią i łatwo też pozawala na dalsze pikowanie. Rozsadzaj w miarę szeroko 2 cm odstępu. ...i tak pewnie będzie potrzeba ponownego pikowania w lecie bo już będą się ze sobą stykały.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

Dziękuję za wyczerpujące wiadomości , cóż nie wiem czy nie kupić takich doniczek plastikowych połączonych . Są małe ale ich jest dużo , te największe to na pewno trzeba będzie posadzić osobno. Oj jak przeżyją zimę i przesadzenie to trzeba będzie zorganizować nowych właścicieli części siewek .
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

Sprawdź może masz coś pod ręką...
Obrazek
Można brać niemal wszystko. Jak widzisz takie pojemniki są prostokątne dzięki czemu więcej się mieści. Wybieraj jednak te głębsze takie 5cm i więcej. Jedynie ograniczenie to "trwałość" wynosząca ok 2 lata. Po tym czasie pojemnik się dosłownie rozsypuje od UV.... No ale do siewów to jest bez znaczenia jedynie warto pamiętać aby nie używać powtórnie.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

Ja to chyba bym rozsadziła do takiej dużej płaskiej doniczki, takiej jakie mają np. chryzantemy na groby. Wtedy też małe szybciej rosną, jak czują powiew konkurencji. Tak mi się wydaje.
Chętnie przygarnęłabym troszkę takich ładnych siewek, więc poczekam, jakie postawisz warunki :wink:
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

wisnia897 pisze:Ja to chyba bym rozsadziła do takiej dużej płaskiej doniczki, takiej jakie mają np. chryzantemy na groby. Wtedy też małe szybciej rosną, jak czują powiew konkurencji. Tak mi się wydaje.
Chętnie przygarnęłabym troszkę takich ładnych siewek, więc poczekam, jakie postawisz warunki :wink:
Nie mogę być w tak dużych pojemnikach. Z grubsza chodzi o minimalizacje strat. Jak coś się zacznie niedobrego dziać w jednym pojemniku to inne będą bezpieczne. Poza tym można eksperymentować z podłożem i warunkami. Ja miałem kilka mieszanek w tym żwirową i wyszło ze piasek jest jednak najlepszy...
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

Nie ma sprawy , tylko nie wiem czy wszystkich będą pasowały mamillarie , i mam takie że są przemieszane , że nawet tylko wiem jaki gatunek , np. mam mieszankę noto , w tym są różne . Bardzo dużo mam mamilarii, kilka noto , w tym też gymnocalycium .
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

Aniakak pisze:Nie ma sprawy , tylko nie wiem czy wszystkich będą pasowały mamillarie , i mam takie że są przemieszane , że nawet tylko wiem jaki gatunek , np. mam mieszankę noto , w tym są różne . Bardzo dużo mam mamilarii, kilka noto , w tym też gymnocalycium .

Już są na tyle duże że możesz je grupować. Idzie rozpoznać mniej więcej co czym może być. Mamilarie szczególnie wydziel one szybko rosną nawet szybciej od multiplexów. W związku z tym szybko robią się grube.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

Tak tylko zaproponowałam, co przyszło mi na myśl z rzeczy doniczkowych, które mam na stanie. Generalnie w tym roku chryzantemy, które kupiłam miały donice o znacznie mniejszej średnicy, niż zawsze. Oczywiście z tymi ewentualnymi chorobami i "czymś niedobrym" masz jak najbardziej rację. A jakie wymiary mają (tak mniej więcej) te Twoje pojemniki ze zdjęcia?
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

wisnia897 pisze:Tak tylko zaproponowałam, co przyszło mi na myśl z rzeczy doniczkowych, które mam na stanie. Generalnie w tym roku chryzantemy, które kupiłam miały donice o znacznie mniejszej średnicy, niż zawsze. Oczywiście z tymi ewentualnymi chorobami i "czymś niedobrym" masz jak najbardziej rację. A jakie wymiary mają (tak mniej więcej) te Twoje pojemniki ze zdjęcia?
Przejdź się po sklepach spożywczych w różnego rodzaju działach i szukaj różnego rodzaju pojemników.
Obrazek
Obrazek
Tak wyglądają niemal 3 letnie siewki osiągające bądź przekraczające 5cm
Ja preferuje przezroczyste... wiem wiem wielu będzie twierdziło ze glony rosnące itd jednak u mnie ciemne pojemniki się nie sprawdziły-bo właśnie za bardzo cieniowały na etapie w którym przebywały na oknie. Z jednej strony trzeba było je cieniować przed bezpośrednim słońcem a z drugiej nie łapały właśnie tego rozproszonego światła bo przez pojemnik nie przechodziło. Była wiec wyraźna różnica... Stąd właśnie mówię o kilku pojemnikach dzięki czemu idzie wyłapać różnice we wzrośnie.

Jeśli mamy większe rośliny to im glony już nie straszne, bo podłoże będzie już przesychało na tyle często że nie zdołały by się tam zaaklimatyzować. Są one problemem (podobnie jak i mech) dla tych najmniejszych wymagających stałej wilgotności. Gdy rośliny mają już 2 sezon to już tego problemu nie ma za to widać jak wyglądają korzenie i jak z wilgotnością.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

Dzięki za wszelkie wyjaśnienia - dla mnie może bardziej w charakterze teoretycznym, Ania będzie to mogła zastosować w praktyce (chyba) :D
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

Ja jak mój maż pojedzie do miasta to ja z nim pojadę , i kupię zapas ziemi i piasku . Pojemniki też będę szukać , 3 już wyszperałam .Spróbuję w tygodniu zacząć przesadzać .
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

qurcze Twoje 3 letnie przy moich 2,5 letnich wyglądają jak olbrzymy!!!! :wink: co prawda mam Gymnocalycium ale....największe mają 1,5 cm .
Ja chyba nie nadaję się do wysiewów....co prawda w poprzednim sezonie stały na powietrzu , dostały trochę papu to podrosły ,ale i tak są malutkie .
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Moje kaktusy - Aniakak

Post »

Ale te moje siewki to są maluchy , w 2015 były siane :D :D :D
Pozdrawiam Anna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”