Sukulentowy kącik Vilyi

ODPOWIEDZ
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Dziękuję za pomoc w identyfikacji - zaraz ją sobie podpiszę :)

Małgorzato, sama już nie mogę się doczekać aż mi wypełnią doniczki, chociaż myślę, że na taki efekt będę musiała trochę poczekać.

Beato, na chwilę obecną haworsje należą do moich ulubieńców i mam już sporą listę gatunków, które chciałabym dołączyć do swojej parapetowej kolekcji. Jednak chcę najpierw zobaczyć jak sobie z nimi radzę, a pierwszym poważnym testem będzie dla mnie właśnie zimowanie. Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli, to bardzo się będę cieszyła, jeśli będziesz chciała się kilkoma gatunkami ze mną podzielić :)

Doroto, cieszę się, że Ci się podobają. Jeszcze milej jest mi wtedy dzielić się zdjęciami :)
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

piasek pustyni pisze:Natomiast podlewam bardzo skąpo, swoją nieodłączną strzykawką - na dużą doniczkę 10 ml, na małą- 5, nie na korzenie tylko na podłoże, dosłownie raz na mniej więcej półtora miesiąca.
A jaka to jest "duża/mała" doniczka? :shock:

Oczywiście miałam na uwadze sansewierie, o których była mowa trochę wcześniej, bo z uwagą czytam właśnie wątek od początku i witam się tutaj już na stałe :D
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Największa donica, w której mam największe 'sanski' to 13x13. Dla mnie oznacza to "dużą" ;:183
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

No właśnie - 'duży' to jednak pojęcie względne ;:306
Moje największe z sansewieriami to okrągła o śr.18-20 i prostokąt 12x20cm, ale tak sobie myślę, że leję im więcej... tyle, że faktycznie dość rzadko
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Względna, rzeczywiście ;:306 Moja jest na teraz w sam raz, ale jeszcze trochę i będzie musiała przejść do większej.
A poza tym, Dziewczyny - sansewierie tak są wdzięczne, że tylko starać się ich nie przelać i będzie OK. :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
_LeNa_
500p
500p
Posty: 805
Od: 24 maja 2012, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Vilya pisze:I na koniec coś dla Magdy (_LeNa_) - potwierdzenie, że Adromischus cooperi rzeczywiście jest łatwy w uprawie :) Kompletnie nic z nim nie robię, a rośnie jak na drożdżach. Młode listki:
Obrazek
Dziękuję Natalko ;:196 Bardzo ładnie rośnie Ci A. cooperi, oby tak dalej ;:333 Muszę się nim już na poważnie zainteresować, nie ma wyjścia ;:108

Hmm.. Czyż te listki nie wyglądają uroczo.. ;:167
Chcialabym jeszcze pochwalić kolekcję sansek ;:63
Poza tym Wasza dyskusja na ich temat okazała się dla mnie bardzo kształcąca ;:180

Powiedzcie mi jeszcze Dziewczyny czy Sansevieria trifasciata "Hahnii" to to samo co "Green hahnii", bo gdzieś widziałam taką nazwę. Mniemam, że to coś innego, a jeśli tak, to czym różni się jedna od drugiej?
Pozdrawiam i zapraszam - Magda
Kaktusowe szaleństwo..
Moje nadwyżki.. Wiankowo..
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Zasadniczo biorąc pod uwagę określenia systematyki tego gatunku roślin, nie masz uwzględnionej nazwy S. "Green" hahnii. Uznane są formy: S. hahnii, S. Hahnii Silver Frost i S. Hahnii Gold (podałam już w skrócie). Być może w nazwie potocznie zwanej "handlowej" pojawiło się określenie "green" dla zaznaczenia, że jest to właśnie ta nazwijmy to "normalna", czyli koloru zielonego. Mówię to na podstawie artykułu chociażby tego: http://davesgarden.com/guides/articles/view/293/
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
_LeNa_
500p
500p
Posty: 805
Od: 24 maja 2012, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

I bądź tu człowieku mądry.. :lol: Dziękuję Żanetko, takich informacji było mi trzeba ;:333
Wiadomości znalezione w necie bardzo często mijają się z prawdą, ale dobrze, że jesteś i służysz pomocą ;:180
Wiem teraz co za osobniki stoją mi na parapecie. Właściwe oznaczenia to podstawa ;:108
Pozdrawiam i zapraszam - Magda
Kaktusowe szaleństwo..
Moje nadwyżki.. Wiankowo..
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Magdo-prawda jest taka, że staram się bardzo dużo czytać na temat roślin, które mam; znajdować właściwe i co ważniejsze: aktualne źródła systematyki roślin czy innych informacji, a do tego potrzebna jest właściwa literatura. W necie, jak zauważyłaś, jest bardzo dużo nawrzucane - trzeba je po prostu oddzielić, jak plewy od ziaren. Jeśli poruszasz się po fachowych stronach, łatwiej znaleźć to, czego się szuka. Niestety, większość dobrych informacji jest w języku angielskim, co dla wielu osób jest problemem. Stąd też pewnie bałagan w nazewnictwie.
Pamiętam, jak kiedyś w którymś markecie, był sprzedawany Echinocactus grusonii - ale czerwony i miał dopisek "Red". Oczywiście była to bzdura, bo kwiat był pomalowany. Ale był - i kto kupił, to był święcie przekonany, że ma "fotel teściowej" w niespotykanej odmianie, bo czerwony. Dlatego właściwe nazewnictwo jest naprawdę ważne.
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

piasek pustyni pisze:Pamiętam, jak kiedyś w którymś markecie, był sprzedawany Echinocactus grusonii - ale czerwony i miał dopisek "Red". Oczywiście była to bzdura, bo kwiat był pomalowany. Ale był - i kto kupił, to był święcie przekonany, że ma "fotel teściowej" w niespotykanej odmianie, bo czerwony. Dlatego właściwe nazewnictwo jest naprawdę ważne.
Ja widziałam w podobny sposób wymalowane Echeveriae, nawet sobie taką kupiłam, ale głównie po to, żeby ją 'uratować' ;) Szkoda tylko, że niektórzy ludzie naprawdę dają się na takie krętactwa nabrać.

A dzisiaj kolejne zdjęcia, tym razem trochę gruboszy:

Crassula ovata minima
Obrazek


Crassula ovata 'Hummel`s sunset
Obrazek Obrazek


Crassula rosularis
Obrazek


Crassula falcata 'Morgan`s Beauty'
Obrazek


Crassula pellucida marginalis variegata
Obrazek


Crassula sarmentosa variegata
Obrazek


Crassula corymbulosa
Obrazek
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
moniamn
50p
50p
Posty: 71
Od: 21 cze 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Oj jak łatwo zakochać się w crassulach ;:173
Twoje choć jeszcze malutkie już pokazują swój urok.
C. rosularis i C. 'Morgan`s Beauty' są prześliczne
Pozdrawiam Monika
Moje zielone
obaran
200p
200p
Posty: 407
Od: 4 maja 2013, o 07:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Śliczne crassulki - mam 3 z tych odmian co teraz pokazałaś, nr 1,2 i 4 :wink: A pozostałe również mi się podobają :) I już lista chciejstw zwiększa się :;230
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Piękne roślinki z rodziny Crassula. Młode ale już ładnie wybarwione. Takie lubię. ;:333
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”