Sukulentowy kącik Vilyi

ODPOWIEDZ
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Dziękuję wszystkim za odwiedziny i miłe słowa! :)
moniamn pisze:Oj jak łatwo zakochać się w crassulach ;:173
Twoje choć jeszcze malutkie już pokazują swój urok.
C. rosularis i C. 'Morgan`s Beauty' są prześliczne
Ja zdecydowanie uległam ich urokowi :D A C. 'Morgan`s Beauty' to zdecydowanie mój ulubieniec. Niezmiernie się ucieszyłam, gdy go wreszcie kupiłam :tan

hen_s pisze:Piękne roślinki z rodziny Crassula. Młode ale już ładnie wybarwione. Takie lubię. ;:333
Dziękuję, Henryku! Niestety te śliczne kolorki nie są moją zasługą - takie już dostałam. Ale dzięki temu wiem, jak chcę, żeby wyglądały w następnym sezonie :)

piasek pustyni pisze:Śliczne - gratuluję gustu i przepięknych okazów ;:167 Twoja kolekcja powiększa się w niezłym tempie :D
Oj, powiększa się. Nawet szybciej, niż planowałam ;:224 Dzisiaj ostatnia seria zdjęć i myślę, że do wiosny będzie mały przestój ze zdjęciami. Zresztą parapet, na którym je zimuję, mam już cały wypchany, więc żaden nowy zabytek by się tam nie zmieścił ;:306


Portulacaria afra niestety u jednej z nich zaczęły mi żółknąć i usychać liście. Mimo, że podlewałam ją podobnie jak inne roślinki, mogłam ją trochę przesuszyć. Mam nadzieję, że przetrwa do wiosny i wtedy ładnie odbije :)
Obrazek


Portulacaria afra variegata
Obrazek


Sedum nussabaumerianum
Obrazek


Peperomia carperata 'Rosso' zdjęcie dość kiepsko oddaje jej urok, ale niestety przypadkiem usunęłam inne...
Obrazek


A to roślinka, którą dostałam jako dodatek, ale nie potrafię zidentyfikować:
Obrazek

Obrazek


Kilka nowych sansevierii (zdjęcia średniej jakości, ale to przez to, że robione 'w biegu')

Sansevieria trifasciata 'Laurentii' - zupełnie inaczej wybarwione :)
Obrazek

Obrazek


Sansevieria trifasciata 'Hahnii'
Obrazek


I na koniec zdjęcie grupowe wszystkich moich maluchów :) Stoją na klatce schodowej, na wschodnim parapecie. To moim zdaniem najlepsze miejsce, jakie mogłam im zapewnić, gdyż jest tam dość sporo światła, a temperatura najniższa w całym domu. Dodatkowo po wielu trudach i długim boju zbudowałam mimiszklarenkę na parapet, żeby jeszcze bardziej obniżyć temperaturę i oddzielić rośliny od znajdującego się niżej kaloryfera :)

Obrazek Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Portulakaria świetna jedna i druga, ale to zdjęcie ogólne robi wrażenie - super wyglądają, zawsze podziwiam taki porządek na parapetach. No i szklarenka ;:215 sama ją robiłaś?
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20134
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Ho, ho! Ile tu ładnych i różnych roślin! :) Widzę, że zielona choroba postępuje! :D

Patrząc na Twoje parapety to wydaje się, że ulubieńców przybyło dużo. Zbiorówka z zimowego stanowiska (wczesną jesienią!) zachwycająca! ;:333

Mini szklarenka jak ją nazywasz bardzo pomysłowa - na pewno zda egzamin jeśli będziesz rozszczelniać/uchylać okno.
Ja w dawnych czasach hodowli parapetowej zadowolić się musiałem osłoną z foli... Technika idzie do przodu. :wink:
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Bardzo ładna kolekcja. Miniszklarenka - super wykonanie. Tak trzymaj! ;:215
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
bebos
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 1 lut 2011, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

To już całkiem spora kolekcja! Ani się obejrzysz, a nie będzie to już tylko jeden parapet! Zimowanie powinno w takich warunkach przebiec bez większych strat...a może i w ogóle bez strat! Czego Ci życzę, bo jeśli się uda - na wiosnę nie zniechęcona dalej ruszysz tą drogą :D
obaran
200p
200p
Posty: 407
Od: 4 maja 2013, o 07:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Super pomysł z tą szklarenką :)
Awatar użytkownika
_LeNa_
500p
500p
Posty: 805
Od: 24 maja 2012, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Ja również pochwalę szklarenkę, a konkretniej Pracusia, który ją konstruował ;:108 Naprawdę bardzo fajny pomysł :)
Pozdrawiam i zapraszam - Magda
Kaktusowe szaleństwo..
Moje nadwyżki.. Wiankowo..
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Z powodu braku czasu mam dość spore opóźnienia w odpisywaniu, ale teraz spieszę to nadrobić :)
Malachitek pisze:Portulakaria świetna jedna i druga, ale to zdjęcie ogólne robi wrażenie - super wyglądają, zawsze podziwiam taki porządek na parapetach. No i szklarenka ;:215 sama ją robiłaś?
Dziękuję :) U mnie za to wszystko musi być ładnie poukładane i mieć swoje miejsce. Chociaż teraz musiałam się wyjątkowo postarać i poukładać wszystkie doniczki dość ciasno, bo inaczej nie zmieściłabym wszystkich roślin - latem mam wszystko bardziej 'porozrzucane' ;) Szklarenkę robiłam sama - wydawało się to dość proste zadanie, ale dopiero w trakcie pracy zobaczyłam ile problemów może ona przysporzyć. Ostatecznie się jednak uporałam i efekt jest widoczny na zdjęciu :D

hen_s pisze:Ho, ho! Ile tu ładnych i różnych roślin! :) Widzę, że zielona choroba postępuje! :D

Patrząc na Twoje parapety to wydaje się, że ulubieńców przybyło dużo. Zbiorówka z zimowego stanowiska (wczesną jesienią!) zachwycająca! ;:333

Mini szklarenka jak ją nazywasz bardzo pomysłowa - na pewno zda egzamin jeśli będziesz rozszczelniać/uchylać okno.
Ja w dawnych czasach hodowli parapetowej zadowolić się musiałem osłoną z foli... Technika idzie do przodu. :wink:
Henryku, dziękuję za pochwałę moich roślin! Całą przeprowadzkę musiałam zrobić o tej porze, gdyż w związku z wyjazdem na studia mogłabym potem nie mieć czasu ;) Jeśli chodzi o rozszczelnianie okna, to właśnie tak zrobiłam, temperatura wewnątrz wynosi teraz ok. 16-17 stopni, ale wydaje mi się, że to i tak nieźle, bo na dworze jest jeszcze dość ciepło. Zimą mam nadzieję zejść poniżej 15.


Żaneto, Beato, Agnieszko, Magdo - dziękuję za miłe słowa! Bardzo się cieszę, ze moja szklarenka się Wam spodobała. Mam nadzieję, że energia, którą włożyłam w jej zrobienie się opłaci :) A już teraz powoli myślę nad jakimś letnim stanowisku, które urządzę im na podwórku ;:306


A macie może jakieś propozycje co to tego niezidentyfikowanego maleństwa?
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Natalko, po pierwsze: ta nowa sansevieria to o o ile się nie mylę, to jest jakaś S. t. 'superba', może sprawdź Futura superba. Ostatnio nawet taką widziałam. Poszukaj w dostępnych sobie materiałach, ja w wolnej chwili po południu również. To jest określenie w większości dotyczące szerszych liści niż ma "normalny" przedstawiciel tego gatunku.
Co do niezidentyfikowanego maleństwa, może być to coś nietypowego z rodzaju eszeweria (tudzież jakieś nietypowe aeonium), ale bardzo specyficznie bym do tego w tej chwili podeszła. Przyjrzę się dokładniej po południu, OK? :D

Jak obiecałam, tak jestem. Mam prawie 95% pewności, że masz u siebie Sansevieria 'Futura Superba'. Dokładna nazwa będzie brzmiała: rodzaj Sansevieria trifasciata cv. Futura Superba. Sprawdź chociażby tutaj:
http://stokestropicals.plants.com/Sanse ... -P203.aspx
Taką samą oglądałam, i chciałam nabyć, ale w końcu się nie zdecydowałam (i tak nabyłam pięć innych, więc miejsca już minimum u mnie na sansewierie).
Natomiast patrzę na to maleństwo i z niczym mi się nie kojarzy. Będę miała go na uwadze, jak wpadnie mi coś w oko, to oczywiście dam znać.
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

piasek pustyni pisze:Mam prawie 95% pewności, że masz u siebie Sansevieria 'Futura Superba'. Dokładna nazwa będzie brzmiała: rodzaj Sansevieria trifasciata cv. Futura Superba. Sprawdź chociażby tutaj:
http://stokestropicals.plants.com/Sanse ... -P203.aspx
Dziękuję za podpowiedź :) Mam tylko jedną wątpliwość: ona rosła w jednej doniczce razem z tą, która jest na zdjęciu powyżej (dlatego obie podpisałam jako zupełnie inaczej wybarwione S. trifasciata 'Laurentii''. Dostałam je od mamy, ale za nic w świecie nie możemy sobie przypomnieć, czy miały zrośnięte kłącza, czy też po prostu z braku doniczki kilka lat temu wciśnięto je jako dwa gatunki do jednej. Będę jednak to miała na uwadze i przyjrzę się jak będą wyglądały odrosty - jeśli oby dwie pójdą swoimi 'liniami' tzn. że mam nowy gatunek w kolekcji :)
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Najlepszy sposób i bardzo rozsądny:D Pochwalam w pełni :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
olgierdyna
200p
200p
Posty: 286
Od: 26 sie 2013, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

Piękne crassulki :D Jestem pod wrażeniem pomysłowości i wykonania miniszklarenki ;:215
Pozdrawiam
Kinga

Zielono mi- Zapraszam
Vilya
100p
100p
Posty: 179
Od: 13 cze 2013, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp./Wrocław

Re: Sukulentowy kącik Vilyi

Post »

olgierdyna pisze:Piękne crassulki :D Jestem pod wrażeniem pomysłowości i wykonania miniszklarenki ;:215
Dziękuję w imieniu moich roślinek i swoim za pochwałę szklarenki :) Nie spodziewałam się, że wzbudzi ona takie zainteresowanie.

A u mnie od wczoraj w pokoju stoi dumnie storczyk - Phalaenopsis, którego kwiaty urzekły mnie od pierwszego wejrzenia :D Fakt, że kosztował grosze, ale jak na tę cenę jest w dość dobrej kondycji. Od razu przesadziłam go do nowego podłoża, bo to co miał w doniczce mnie nieźle przeraziło - trochę malutkich kawałków kory, reszta to sam pył, który w zasadzie pływał w wodzie. Teraz czekam, aż się zaklimatyzuje w nowym miejscu :)

Swoją drogą przypomniała mi się historia, która może wzbudzić podobne emocje jak ta o paprotce i opuncji posadzonych w jednej doniczce, którą ktoś opisywał na forum. Rozmawiałam jakiś czas temu z ciocią o moim zainteresowaniu roślinami. Ciocia powiedziała mi, że ona to kompletnie nie ma ręki do kwiatów, ostatnio nawet musiała wyrzucić storczyka, bo (uwaga)... PRZEKWITŁ JEJ! A przecież one kwitną tylko raz i nie warto samych liści trzymać! Niestety dowiedziałam się o tym za późno i nie udało mi się go uratować, ale chyba mój wykład na ten temat ciocia zapamięta na długo :P
Pozdrawiam, Natalia
Mój sukulentowy kącik
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”