Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Się robi! Na serwerze już są :heja Nie dam rady dziś tu wstawić, ale jutro zapraszam ;:138 .
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Oj zajrzę na pewno :D
Awatar użytkownika
Jolka86
50p
50p
Posty: 70
Od: 9 kwie 2011, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Chrząstawa Wielka

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Hej witajcie! :) Wczesniej zapomniałam o kilku moich roślinkach. Wstawię ich fotki, niestety nie znam ich nazw, a o jednej to nigdy nie myślałam w kategori "sukulent". Może ktoś pomoże określić co to za roślinki. :)

Tego ślicznego grubosza kupiłam po wizycie w Palmiarni w Wałbrzychu. Strasznie mi się spodobały wielkie okazy tej odmiany. Całkiem ładnie mi rośnie od kwietnia, jest tylko jedno ale.. Dostał dziwnych plamek, takich nie mam na żadnych innych gruboszach. Są małe i okrągłe.

55.Crassula 'Blue Bird
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jaka to odmiana grubosza?

To kolejna roślinka o której wczesniej nie wspominałam.... przygarnięta, przeznaczona na śmietnik. Przysporzyła mi trochę kłopotu, była dość okazała ale jest tak delikatna, że przewiezienie jej spowodowało utratę 1/3 gałązek i "listków" . Z przesadzeniem jej też tak było , zbierałam się z tym od listopada - kiedy ją przygarnęłam do (wstyd przyznać) lipca tego roku. W końcu to zrobiłam i mam nadzieję że będzie ładnie rosła :) Może toś wie co to jest?

56. Sedum morganianum.
Obrazek

Otej roślinie nigdy nie myslałam ze to sukulnet, prawdopodobnie dla tego ciągle robiłam jej krzywde! Mam ją wiele lat.. niekiedy udaje mi się wychodować naprawdę duże drzewko. Zazwyczaj kończy się to jednak przelaniem, podgniciem, a następnie sadzeniem od nowa. Teraz mam 3 takie oto nie duże drzewka :

57. Aichryson
Obrazek Obrazek


A teraz moje chore grubosze. Sprawa wygląda tak, że podlałam i opryskałam previcurem jakieś 2 tyg. temu. Jedno drzewko wygląda naprawdę dobrze. Cieszy mnie że ma zero chorych listków! Wystawka na wschdoni balkon to było najlepsze posunięcie. Drzewko dostało nowych ładnych liści, stare trochę zbordowiały a całość prezentuje się tak :

Obrazek Obrazek

Niestety na drugim drzewku nadal jest sporo zmian chorobowych. Żadnej poprawy, znalazłam kilkanaście listków które spadły i conajmniej kilkanaście może nawet więcej chorych jeszcze na drzewku. Nie wiem co zrobić, czy przesadzić? czy podlać jeszcze raz previcurem? Może wlałam za mało tej wody. starałam się dokładnie przeczytać ulotkę zrobić dobrą proporcję i podlać dość obficie, żeby cała ziemia przesiąkła tą wodą. Ale mogłam dać za mało. Czy można podlać po 2/3 tyg innym preparatem typu actelic? Czy to mogło by być za szybko? To drzewko trochę mi sie powyginało, też rosną mu nowe listki są cięzkie i drzewko się brzydko wygina.


Obrazek


Martwi mnie to, że te chore listki to są juz takie różne, są plamki na brzegach liści ( te liśćie szybko żółkną - malutkie czarne plamki na brzegu a liść spada żółty w ciagu kilku dni) inne są na wierzchnich stronach, a jeszcze inne od spodu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

mam jeszcze sporo takich dzieciaków gruboszowych, na jednym maleństwie też znalazłam chory listek! Nie wiem już skąd to sie bierze, ten młody przelany nigdy nie był ,a od kąd wsadziłam do ziemi to stoi na balkonie.
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Spróbuję wytypować, ale zawsze lubię, gdy ktoś potwierdzi lub zaprzeczy.

55. Crassula arborescens
56 - Sedum, ale gatunku nie określę,
57 - Aichryson. I tu się zatrzymam: mimo, że sukulent, on lubi cień, nie wystawiaj go na słońce. Rzadkie podlewanie i cień i powinien rosnąć jak chwast. Da się go też formować.

Co do chorego grubosza nr 2. Nie wiem dokładnie jak jest z Previcurem - z tego co pamiętam to ogromną wiedzę na ten temat na nasz Tomek (blabla), może Jego zapytaj. Wiem tylko, że środkami przeciwgrzybicznymi należy podlać ponownie po tygodniu, gdyż jest to czas na "wylęg" nowych, ale naprawdę nie umiem Ci powiedzieć więcej i lepiej niech to potwierdzi fachowiec.
Chore listki grubosza usunęłabym natychmiast. Wszystkie. Nie jest ważne, jak będzie wyglądał grubosz po ich usunięciu, ważne jest by był zdrowy, a po właściwym zimowaniu odbije na pewno.
Natomiast co to jest na tych liściach - też pierwszy raz widzę. Dlatego usunęłabym wszystkie chore listki.
To tyle. Może jeszcze raz warto samo zdjęcie chorego listka wstawić do wątku z chorobami, może i tam ktoś coś doradzi.
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

56 Sedum morganianum.
Awatar użytkownika
Jolka86
50p
50p
Posty: 70
Od: 9 kwie 2011, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Chrząstawa Wielka

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

dziękuję za identyfikację :)
Co do chorego grubosza, to wstawię foto na dział z chorobami, a nóż ktoś coś wie o takich zmianach. Trochę mi to juz męczy taka walka o te roślinki. Ale cóż mi pozostało.... pozostała mi tylko radośc z pozostalych. Może to i nudne tak wstawiać drugi raz podobne zdjęcia. Moja opuncja rozwinęła dzis pozostałe dwa pąki. To juz ostatnie i więcej nie uda mi sie ich w tym roku zobaczyć. Pieknie sie prezentuje :

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Mam jeszcze taka roślinkę ktorą jakos zapomniałam wstawić wcześniej....

58. Gasteria carinata var. werrucosa

Obrazek Obrazek Obrazek

-- 25 sie 2013, o 11:30 --

Dziękuję hen_s za identyfikację sedum!, mam jeszcze jedno sedum też nie wiem jakie może rzucisz okiem i na nie? jest na 1 stronie mojego wątku. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Rzeczywiście - opuncja piękna. :)

Od tego typu sukulentów specjalistą nie jestem, S. morganianum znam bo hodowałem przez lata.
To nie zidentyfikowane podobne jest do S. burrito ale mniej zwarte i jakby o nieco dłuższych listkach... Popatrz na nie i na podobne, może uda Ci się je na 100% zidentyfikować.

Aha, na ostatniej fotce to nie haworcja a gasteria, podobna do G. verrucosa.
Awatar użytkownika
Jolka86
50p
50p
Posty: 70
Od: 9 kwie 2011, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Chrząstawa Wielka

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Ehh ja to jak widać w ogóle mam marne pojecie o gatunkach i odmianach :) Trzeba naprwdę poświęcic czasu, żeby w internecie mnustwo roślin pooglądać i jakoś ten temat ogarnąć. Dlatego bardzo dziękuję za wszelkie rady.

Faktycznie ta gasteria to może być G. verrucosa. Możliwe że moja nie wygląda tak jak powinna, zapewne dlatego, że trzymam ja w domu.....W przyszłym roku mam zamiar wystawić na słóńce wszyskie moje rośliny i haworcje, gasterie i w ogóle wszystkie sukulenty i kaktusy. Muszę zapewnić tylko jakieś osłony przed burzami i ulewami. Czeka mnie dużo pracy, ale obecność na tym forum mnie do niej mobilizuje :D
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Najważniejsze to chcieć. Chcieć pomóc swoim roślinom, zapewnić im to czego potrzebują aby dobrze rosnąć i kwitnąć. Tobie jak piszesz na tym zależy. Wygląda więc na to, że roślinom u Ciebie będzie dobrze a wtedy na pewno odwdzięczą się dobrym wzrostem i kwiatami. :)
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Henryku, ja się powtórzę, ale szalenie podziwiam Twoją umiejętność rozpoznawania roślin. Ja też mam S. morganianum, ale nie rozpoznałam gatunku - podejrzewałam to, ale nie byłam pewna. Być może dlatego, że Jola ma dość dużą już roślinę, a ja zaledwie malutką sadzonkę, która się bardzo różni. Ale tak czy owak, dobrze, że jesteś Henryku i popieram Twoją powyższą wypowiedź w stu procentach ;:215
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Gaga1960
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1134
Od: 18 sie 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Piękne masz grubosze,takie dorodne i okazałe...a i sedum morganianum bardzo ładne i gęste.
Widać dobrą rękę właścicielki ;:138
Awatar użytkownika
Jolka86
50p
50p
Posty: 70
Od: 9 kwie 2011, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Chrząstawa Wielka

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Moi ulubieńcy, kwitną mi już chyba z 3 raz w tym sezonie :) szkoda że niektóre nigdy tego nie robią :)


Obrazek

Obrazek


Hej a może koś wie co to jest:

58. Kalanchoe Thyrsiflora
Obrazek

Przywiozła mi znajoma po wakacjach w Grecji. To chyba jakaś crassula?
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Nawet nie "jakaś" to Crassula ovata, ale czy ma jeszcze jakieś inne imię, troszkę proponowałabym poczekać aż podrośnie, i wybarwi się następnego lata. Nie podoba mi się liść tego gruboszka, ten czarny od góry - to albo gnicie, albo jakieś inne "cuś" Ja bym odcięła do zdrowej tkanki i zasypała cynamonem, tak na wszelki wypadek. ;:131
A tak w ogóle - piękne kwiaty... ;:138
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”