Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  
Autor Wiadomość
sokolica
 Tytuł: Re: Bezcierniowy Meksyk i reszta - turpis
PostNapisane: 5 cze 2013, o 17:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Pamiętam cenę za te dwa maluchy esperanzae. Powiem tak: jesteś szalony! :lol:
Ale niech Ci zdrowo rosną ;:333 Źródło dobre, więc będzie z nich pociecha.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

turpis
PostNapisane: 5 cze 2013, o 20:06 
200p
200p

0 szt.
Był to wybryk na krawędzi zdrowego rozsądku, zgadzam się. Nawet jak na ciężko dostępną roślinę ceny chyba były troszkę przegięte... Ale jak już mówiłem - dzień dziecka. :roll: Gymnocalycium, które nie są zielone, albo mają ciekawe masywne ociernienie podobają mi się najbardziej. Bercht może się spodziewać moich nachalnych maili w sprawie nasion G. esperanzae z innych stanowisk już od wczesnej jesieni. Astrophytum, Gymnocalycium i Lophoophora będą żelaznym trzonem mojej przyszłej kolekcji - taką mam nadzieję. Poza tym, sokolica, jeśli już mowa o szaleńcach spójrz na ten album:

https://plus.google.com/photos/10462054 ... banner=pwa

To są niektóre rośliny mateczne włoskich hodowców. Kikko, onzuka, fukuryu, koh-yo... Same śliczności. Problem polega na tym, że sprzedają nasiona za min 50 euro. Nie ma jednak problemu z tym, żeby znaleźć miejsce na wysiewy, bo niektóre krzyżówki wyceniają sobie na 10 euro za 3 ziarenka. Jeszcze niedawno wydawało mi się, że A. caput-medusae kupowane po 1euro za 1 nasiono to szczyt snobizmu... Prawda jest taka, że jeśli chce się wydać dużo pieniędzy to można to zrobić nawet kupując kaktusy. :wink: Już pomijając kaktusowe wyprawy do Argentyny i okolic. Moim marzeniem, którego jeszcze długo nie spełnię jest wejść w posiadanie nasion A. myriostigma f. Onzuka Kikko Ball. Na razie testuję sobie swoje umiejętności i cierpliwość na tańszych egzemplarzach (wczoraj zaszczepiłem na pereskiopsis dwa A. asterias f. ooibo - dwa poprzednie szczepienia nie wypaliły - Pelecyphora została zeżarta przez kota :evil: a A. asterias trzeba by przeszczepić bo nieładnie się zrósł i nie przyrasta). Jeśli do jesieni nie znajdę innego źródła, to kto wie, może się szarpnę... Po dwóch latach będę miał co pokazać. :wink: Muszę się też upewnić, że jestem w stanie utrzymać siewki na tyle długo, żeby można je było nazwać kaktusami. Zobaczymy...

http://lh6.ggpht.com/_pdMY2kSuWME/TFQxB ... MG2146.JPG ;:167

sokolica
PostNapisane: 5 cze 2013, o 20:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Wiesz, ja to nawet rozumiem takie szaleństwa. Pasja to pasja, a nie każdy ma cierpliwość i chęć do wysiewów, skoro można mieć radochę już z "gotowej" rośliny.
Astro, takie, jak w albumie, osobiście nie w moim guście. Kojarzą mi się z pleśnią ;:306 Wiem jednak, że to szlachta i ceny są kosmiczne.
Jeśli interesują Cię nasiona G. esperanzae, zapytaj p. Darka. Wiem, że kupował ich 2 lata temu bardzo dużo. Może ma coś do odsprzedania. Jak nie, to szukaj w Czechach. Tam dwa lata temu już nie było tak drogo. Więc nie sądzę, że z biegiem czasu jest drożej.
Osobiście też mam od p. Darka G. esperanzae, ale nie z allegro. Niestety na all wszystko jest dużo drożej :wink:

turpis
PostNapisane: 5 cze 2013, o 20:59 
200p
200p

0 szt.
W pierwszej kolejności pytałem go właśnie o nasiona, ale nie posiada takowych na sprzedaż. :wink: Poza tym Bercht ma nasiona z innymi numerkami. Od p. Darka mam już wszystko, co chciał sprzedać. :roll: Mój tegoroczny wysiew gymnoli już spikowany, tylko co z tego, kiedy pogoda nie sprzyja, a fitotronu brak. :wink: Dzięki za radę, ale z Czechami jakoś ciężko mi się dogadać. Wciąż mi się nie podoba sposób realizowania zamówień Prohazki, a Dohnalik podobno w tym roku całkowicie jedzie po bandzie. :D

Spleśniałe sery też nie są najtańsze, a niektórzy się nimi zażerają. :lol:

leszek2
PostNapisane: 5 cze 2013, o 21:07 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Dla mnie te astraki są super,chociaż gymlaczki to u mnie na pierwszym miejscu,ale tym astraczkom trzeba przyznać srebro ;:108

sokolica
PostNapisane: 5 cze 2013, o 21:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jedź osobiście :wink: We wrześniu do Chrudimia np. Pewnie dostaniesz tam wszystko.

D-avi-D
PostNapisane: 5 cze 2013, o 21:12 
500p
500p

1 szt.
Witam
Widzę, że dosyć młody wątek więc może uda mi się od początku uczestniczyć w nim :)
Postanowiłem napisać ponieważ jedno zdanie zwróciło moją uwagę...
Cytuj:
Astrophytum, Gymnocalycium i Lophoophora będą żelaznym trzonem mojej przyszłej kolekcji - taką mam nadzieję.

To wyróznione słowo w znaczny sposób podziałało na moje oczy... więc oto jestem :D

Odnośnie g.esperanzae - to widziałem kilka dni temu jak p.Darek wystawił je razem na ALL, jednak dobrze myślałem, że ktoś się skusił na nie... :)
Pasja to pasja - u mnie jest tak, że chce się przeznaczyć każdy grosz, a akurat te roślinki bardzo ładne.
Zauważyłem też na pierwszej stronie wysiewy... może kiedyś jak będzie nadmiar... to wiesz - chętnie przyjmę :D

emerald
PostNapisane: 5 cze 2013, o 21:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Cudne gymnoki :!: ;:215

AleksandraBdg
PostNapisane: 5 cze 2013, o 21:50 
Nowe nabytki jak i wysiewy pierwsza klasa! ;:215

turpis
PostNapisane: 6 cze 2013, o 13:24 
200p
200p

0 szt.
Dziękuję wszystkim za dobre słowo. :) Astrophytum rządzą! :D

D-avi-D - niewiele tego będzie bo tylko połowa połowy nasion od Berchta skiełkowała, jak już zaczną przypominać kaktusy to chętnie się nimi podzielę. :wink:

sokolica - w Chrudimiu handlują też nasionami? ;:oj

czarny
PostNapisane: 6 cze 2013, o 16:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Astraki to raczej nie rządzą, ale są spoko ;) Z ciekawości zajrzałem ile te gymnole kosztowały. I choć muszę powiedzieć, że absolutnie nie kumam cen na alledrogo za gymnaki - imo są bardzo, ale to bardzo mocno przeszacowane (no ale jak są nabywcy...), natomiast sam raz więcej dałem za nieukorzenione dwa maleńkie odrosty moich medio :lol: Czego się nie robi z pasji. Acz ja jeśli byłyby gdzieś dostępne nasiona pozycji, to bym się nie posunął do takiego kroku.

U mnie Bercht, choć inne rośliny też słabiutko skiełkował.

chaveiro
PostNapisane: 7 cze 2013, o 16:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
turpis napisał(a):
Jeszcze niedawno wydawało mi się, że A. caput-medusae kupowane po 1euro za 1 nasiono to szczyt snobizmu

Ja za 10 czy 15 nasionek zapłaciłem 5$ przy zamówieniu z MesaGarden więc nie tak znów snobistycznie wszystko zależy od źródła.

turpis
PostNapisane: 7 cze 2013, o 17:40 
200p
200p

0 szt.
chaveiro napisał(a):
Ja za 10 czy 15 nasionek zapłaciłem 5$ przy zamówieniu z MesaGarden więc nie tak znów snobistycznie wszystko zależy od źródła.

Ja swoje zakupiłem w liczbie 20 za 16 zł. :wink: Wszystkie wypuściły już swoje pierwsze "paluchy". Zgadzam się, że wszystko zależy od źródła i właśnie dlatego bardzo ubolewam nad tym, że "kultywary" Astrophytum można znaleźć tylko w kilku miejscach, które są strasznie drogie. Chociaż, gdyby tak się zagłębić w japoński albo tajlandzki internet...

Właśnie wysłałem zapytanie do wszystkich możliwych Japończyków odnośnie nasion Astrophytum... Dwa przykłady:

Obrazek

Obrazek

Jeden z nich zdążył mi już odpisać, że dziękują za informację, ale mają dużo nasion Astrophytum i nie są zainteresowani kupnem. (Moja wiadomość po angielsku naprawdę jest jednoznaczna :lol: )

turpis
PostNapisane: 8 cze 2013, o 16:48 
200p
200p

0 szt.
Dzisiaj troszeczkę słonka i w końcu się doczekałem:

Gymnocalycium occultum
Obrazek

turpis
PostNapisane: 17 cze 2013, o 20:16 
200p
200p

0 szt.
Mała aktualizacja i prośba o radę:

123 dni od wysiewu:

A. asterias superkabuto
Obrazek

A. asterias texas
Obrazek

A. myr. strongylogonum opisane przez Koehres jako "cv. Smyle"
Obrazek

L. diffusa
Obrazek

Stetsonia coryne
Obrazek

Młodsze rzeczy:
Astrophytum od p. Licznerskiej + Gymnocalycium od Berchta + Ariocarpus + Hydnophytum formicarium - niewiele widać, ale rosną zdrowo
Obrazek

Teraz właściwe pytanie - jak oceniacie stan poniższych siewek? Wysiane miesiąc temu, wietrzone ponieważ mimo solidnego płukania w wodzie utlenionej, namaczania w KMnO4 i panierowania w zaprawie T niektóre nasiona zaczęły pleśnieć. Ponadto wszystko było siane w sterylny żwirek. :evil: Teraz ciężko mi powiedzieć czy te drobne uszkodzenia (brązowe plamki) są efektem grzyba, czy zbyt agresywnego wietrzenia (pokrywka jest uchylona, zdjęta tylko do zdjęcia). Siewki, które trzymałem we Fleisherku miały kilka identycznych plamek przy pikowaniu, teraz po nich nie ma śladu. Nie bardzo wiem co mam robić i czy w ogóle trzeba coś robić. Oto zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co o tym sądzicie? :?

onectica
PostNapisane: 18 cze 2013, o 11:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Nie poradzę nic, ale pochwalę - bardzo ładne sieweczki, niech Ci zdrowo rosną! :)

czarny
PostNapisane: 18 cze 2013, o 12:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie mam doświadczenia w sianiu astrów i tym podobnych, ale grzybek (bo to raczej grzybek) to na bank nie z powodu nadmiernego wietrzenia. Raczej przeciwnie. Po prostu czasem nasiona mimo najlepszego pylenia są do bani i tyle. Np. do owocu może wdać się infekcja przez padnięty kwiatek, który jest niezłą pożywką. Dlatego ja, jak coś chce zebrać to zawsze kwiaty szybko obrywam, jak podeschną. Ale powodów mogą być dziesiątki generalnie. Moim zdaniem, jeśli to rzeczywiście pierwsze wysiewy, wszystko wygląda ponad normę ;)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 277 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości