Moja balkonowa kolekcja kaktusów :) - przemek_pc

Zablokowany
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20129
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Nie duża ale ładna kolekcja sulkorebucji. Tzn. na razie ładne roślinki, na kwiaty przyjdzie czas. :)

W tych warunkach będziesz miał wcześniej sezon wegetacyjny niż my. U mnie wciąż zima i to tęga! Przez moment w szklarence będzie cieplej ale to nie długo - a potem wsio zima i zimno... ;:131

Na wysiewy naturalne czyli bez świetlówek właśnie teraz nadchodzi czas. Wypada się tylko w nasionka zaopatrzeć i heja! :wink:
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

hen_s pisze:Na wysiewy naturalne czyli bez świetlówek właśnie teraz nadchodzi czas. Wypada się tylko w nasionka zaopatrzeć i heja! :wink:
W sumie to trochę nasion mam. Zebrałem co nieco na jesieni z własnych roślin, głównie rebucji (ajlostery, bo są samopylne). Niby potrzebny sprzęt też jest, ale jakoś tak przekonany nie jestem :?

Nie przygotowałem się do siania w tym roku, a lubię postępować planowo. Może w następnym. Muszę też znaleźć jakieś pewne źródło zaopatrzenia :wink:

A dzisiaj profilaktycznie potraktowałem moją kolekcję środkiem przeciw przędziorkom - zaniepokoił mnie wygląd jedej rebucji, a te są wyjątkowo podatne na te cholery ;:163
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

No no, rebucjowate (głównie Rebutia sensu stricto i Sulcorebutia) i lobiwie. Coś czuję, że będę wątek odwiedzał często. Bardzo przypadły mi do gustu zdjęcia z kwiatami, a ostatnia porcja sulek wygląda po prostu świetnie ;:333
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
Nadzieja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 3 sty 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dobczyce

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Witam.
Bardzo ładne kaktusy posiadasz w swojej kolekcji. Będę tu zaglądać.
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

No, no ,no - patrząc po fotka to ten balkon taki dużawy jest - czy zaanektowałeś balkon sąsiada??? :D
Sulki świetne ;:oj
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

moritius pisze:No no, rebucjowate (głównie Rebutia sensu stricto i Sulcorebutia) i lobiwie. Coś czuję, że będę wątek odwiedzał często. Bardzo przypadły mi do gustu zdjęcia z kwiatami, a ostatnia porcja sulek wygląda po prostu świetnie ;:333
Dzięki.
Rzeczywiście w tym wątku będzie głównie o rebucjach, ale sensu lato (rebucja, ajlostera, mediolobivia i jak niektórzy twierdzą także weingarcja i sulkorebucja). Poza tym będzie też sporo lobiwek. ;:198

Pojawią się także inne rodzaje. W mojej kolekcji zamieszują sobie całe dwa gymnokalicja, jak już pisałem wcześniej trzy mammillarie, ze trzy parodie i jeden brasilicactus (to tak żeby nie urazić Henryka :wink: ).

Poza tym jest jeszcze pięć neoporterii (w tym jeden horridocactus). aha, i jeszcze dwa echinocereusy.

I jest jeszcze coś czego gatunkowo nie potrafię zidentyfikować (jakiś echinofossulocactus).

Reszta to rebucje, sulkorebucje i lobiwie, a wszystko co powyżej, pozostaje w mojej kolekcji tylko i wyłącznie przez sentyment do nich (za wyjątkiem neoporterii) :)
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Marek L pisze:No, no ,no - patrząc po fotka to ten balkon taki dużawy jest - czy zaanektowałeś balkon sąsiada??? :D
Sulki świetne ;:oj
Niestety balkon nie jest tak duży jakbym chciał. Chociaż pracuję nad tym, żeby moja kolekcja mogła się powiększyć. Czekam tylko na trochę lepszą pogodę. Efekty pokażę na forum ;:198
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
maqa
500p
500p
Posty: 812
Od: 26 lut 2012, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

hej :wit
niezła kolekcja kaktusów,
jak posiadasz grubosze to również chętne zobaczymy ;)
Awatar użytkownika
Rejden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2761
Od: 22 sie 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Będzin, Zagłębie Dąbrowskie

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Witam i ja na forum.
Pięknie rozpoczęty wątek i kolejny dowód na powodzenia w uprawie balkonowej ;:138
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

maqa pisze:hej :wit
niezła kolekcja kaktusów,
jak posiadasz grubosze to również chętne zobaczymy ;)
Niestety mam tylko jednego - grubosza drzewiastego, i jest jeszcze bardzo młody :)
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20129
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

przemek_pc napisał(a):
W mojej kolekcji zamieszują sobie całe dwa gymnokalicja, jak już pisałem wcześniej trzy mammillarie, ze trzy parodie i jeden brasilicactus (to tak żeby nie urazić Henryka :) ).
Dlaczego urazić?? Przecież tak jest szczegółowo i... prawdziwie. Bo gdzie brasilicactus do parodii?? Jakie te rośliny są różne każdy widzi... ;:132

Tak sobie myślę, że za jakiś czas jak już się tu opatrzysz na Forum to więcej różnych chciejstw mieć będziesz. Urozmaicisz jeszcze bardziej kolekcję. I ilość parodii oraz gymno niepomiernie wzrośnie - taką mam nadzieję i tego życzę. A co! :D
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

hen_s pisze:Bo gdzie brasilicactus do parodii?? Jakie te rośliny są różne każdy widzi... ;:132

Tak sobie myślę, że za jakiś czas jak już się tu opatrzysz na Forum to więcej różnych chciejstw mieć będziesz. Urozmaicisz jeszcze bardziej kolekcję. I ilość parodii oraz gymno niepomiernie wzrośnie - taką mam nadzieję i tego życzę. A co! :D
Zapewne masz rację, jeżeli chodzi o brasilicactusa. Jednak w większości współczesnej literatury występuje on jako synonim parodii, chociaż jak wspomniałeś są z wyglądu różne.

Jeżeli chodzi o urozmaicenie kolekcji, to już to przerabiałem :wink: Kaktusy są obecne w moim mieszkaniu już od kilku lat. Początki miałem takie jak zapewne wszyscy. Trudno było się powstrzymać, aby przejść obojętnie obok jakiegokolwiek kaktusa. No i w konsekwencji najpierw na parapecie, a potem na balkonie panował totalny "bałagan". Po jakimś roku, czy dwóch moim sercem zawładnęły całkowicie najpierw wszelakie rebucje, a potem także lobiwie. I tak już pozostało. Chociaż przyznam, że jak widzę kaktusa innego rodzaju to pokusa też jest, i naprawdę ciężko jest czasami nad sobą zapanować.

A "chciejstw" mam mnóstwo. Niemniej jednak koncentrują się one wokół rebucji (szczególnie mediolobiwii, któych nie mam wiele) i lobiwii. "Poluję" także na akantokalicja (a te z kolei niektórzy zaliczają, zresztą tak jak lobiwie, do echinopsisów) oraz neoporterie (szczególnie te, które wcześniej były, lub w dalszym ciągu są, zaliczane do rodzaju Horridocactus oraz Pyrrhocactus).

Jeżeli chodzi o parodie to podobają mi się kwiaty P. herteri oraz P. sanguiniflora ;:333
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Moja balkonowa kolekcja kaktusów :)

Post »

Wracając do siania - jeśli jeszcze nie siałeś, a planujesz jakieś wysiewy w przyszłości to bierz zebrane nasiona i siej. A to dla przetrenowania. Filozofii w sianiu rebucjowatych za wiele nie ma, ale warto zebrać jakieś doświadczenia, żeby nie wtopić z droższymi nasionami, bo różne rzeczy mogą się zdarzyć. Ja z pierwszego wysiewu (to były różne różności, bo się nei sprofilowałem jeszcze wtedy) straciłem ponad 90% roślin przez... koty ;:138 Od tego czasu mam nauczkę, jak kuwety zabezpieczać przed tymi szkodnikami ;]
A źródła nasion omówione tutaj:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 77&start=0
Ja polecam w szczególności Succseed (trochę drogo, ale świetna obłsuga, nasiona są nawet po tygodniu od zapłaty na miejscu, a kiełkowałność rebucjowatych fenomenalna porównując do innych sprzedawców), no i może Berchta (choć tu słabiej pod względem szybkości i kiełkowalności). A i jeszcze de Barmon był niezły.

No i śliczne suleczki. Małe, ale ja lubię małe. Też powoli się coś zaopatrzam w te górale. Szkoda tylko, że one takie modne, przez co niektórzy się strasznie z nimi cenią.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”