Moje kaktusiątka - Ewa 1821

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ewa1821
200p
200p
Posty: 202
Od: 19 lip 2012, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starachowice

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Chyba nikt tam nie kupował.... trudno to będę pierwsza i się przekonam.
A tak w ogóle to może ktoś doświadczony w wysiewach mi podpowie kiedy lepiej kupować nasiona? Jesienią czy wczesną wiosną?
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Kupować i siać nasiona kaktusów czy sukulentów - tylko wiosna.

Obecnie kupujesz nasiona z zeszłego roku - czyli już stare. A niektóre rodzaje mają to do siebie, że ich nasiona wschodza najlepiej świerze... Niektóre zaś tracą bardzo szybko zdolność kiełkowania (np. Frailea) - wtedy praktycznie z nasion późno wysianych nic nie wschodzi.

Druga sprawa to wysiew jesienny. Jeśli nie masz mnożarki z lampami to teraz jest już za późno. Jesienią-zimą siewki sie wyciągną i zmarnieją bez światła. ;:185

Radzę poczekać z akcją do wiosny. :)
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Ewo z tego co piszą najlepiej wysiewać w lutym, zanim wyrosną słonko już fajnie grzeje. Co do kupowania to chyba nie ma znaczenia, bo zdolnosć kiełkowania chyba mają przez jakiś okres czasu. Ja wysiałam pod koniec maja i wyrosły, a nawet rosną, co będzie dalej zobaczymy ;) Wydaje mi się, że teraz to już troszkę za póżno, dzien krótki... chyba że masz zamiar je doświetlać
Awatar użytkownika
Ewa1821
200p
200p
Posty: 202
Od: 19 lip 2012, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starachowice

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Dziękuje za podpowiedzi :D , a gdzie kupujecie nasiona?
Ja też mam majowe wysiewy :D(nasiona z all.. ale tam jest mały wybór) Niestety nie mam warunków żeby teraz wysiewać. Chodziło mi tylko o zakup nasion a wysiew planuje zrobić pod koniec lutego :D
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Dużo jest źródeł - najwięcej oczywiście za granicą.

Tu jest wątek o tym:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=49205

Poczytaj sobie - jesieną/wczesną zimą na pewno będzie dużo osób z tych katalogów zamawiać nasiona.
Awatar użytkownika
paulaIRL
200p
200p
Posty: 376
Od: 21 lip 2012, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Ja swoje wysiewy zaczęłam w listopadzie zeszłego roku i zakończyłam pod koniec kwietnia, lista z datami jest z resztą w moim wątku. Jednak do samego lata stoją u mnie pod lampami, więc mają lepsze warunki do wzrostu niż np. na parapecie.
A nasionka można fajne kupić na ebay (tylko tam ceny takie sobie), bardzo tanie u Czechów, z Ameryki najświeższe chyba, bo mają najbliżej, ale przesyłka trochę kosztuje.
Pozdrawiam :)
Paula
Moje kaktusy - PaulaIRL
Awatar użytkownika
Ewa1821
200p
200p
Posty: 202
Od: 19 lip 2012, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starachowice

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Dziękuję za link Henryku :D
Może się do kogoś przłączę bo sama jakoś tak nic z zagranicy jeszcze nie kupowałam...
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
mgr_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1467
Od: 24 paź 2010, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemce

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Ciekawe początki kolekcji ;:108
Pozdrawiam
Marek
Sukulenty zwyczajne i niezwyczajne part 1 part 2
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Ewo a co bys chciała wysiać?
Awatar użytkownika
Ewa1821
200p
200p
Posty: 202
Od: 19 lip 2012, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starachowice

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Dziękuję za odwiedziny Marku :D

banditoo, wysiać bym chciała wszystkiego po trochu, na razie sporządzam listę z ofert tego sklepu http://www.e-kaktusy.eu/ plus jakieś ciekawe roślinki z forum podejrzane u kogoś:)
Doszłam w ofercie do Parodii i mam już 211 pozycji (ale ja kupuje raczej w małych ilościach po 10-20 nasion)
Rodzajami (czy gatunkami?) :oops: przedstawiając to mam zamiar wysiać:
Acanthocalycium, Ancistrocactus, Astrophytum, Aztekium, Chamacereus silvestrii, Coryphantha, Cumarinia odoreta, Denmoza rhoducartha, Echinocereus, Echinofossulocactus, Echinomastus johnsonii, Echinopsis, Eriocereus tethracanthus, Eriosyce cerastistes, Escobaria, Ferocactus, Gladulicactus, Gymnocactus, Gymnocalycium, Homalocephala texensis, Lobivia, Mediolobivia, Neochilenia, Neoporteria, Neowerdermannia i jakieś Parodie, ostatnio zachorowałam na Mammillarie yaquensis ale nigdzie nie mogę znaleźć nasion... Jeszcze do Z na pewno się tego trochę uzbiera, z tym że oczywiście wszystkich nasion na pewno nie kupię w jednym roku bo nie mam na tyle miejsca żeby je wysiać wszystkie no i fundusze też nie za bardzo pozwalają.. Myślę o zakupie w tym roku nasion za ok 200 zł i wysiew na wiosnę zobaczymy co z tego wyjdzie i już będe wiedziała czego nie wysiewać bo się nie udaje....
Tegoroczne wysiewy były skromne wysiałam: Rebutie, Ferocactusy, Astrophytum, Gymnocalycium, Echinocereus, Stenocactus i chyba coś jeszcze ale nie pamiętam... muszę zajrzeć to dopisze.
No troche się rozpisałam:)
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

No to troszkę chcesz tego wysiać, z paroma z tej listy możesz mieć problemy, ale sama się przekonasz. Najważniejsze żeby próbować
Awatar użytkownika
theoria_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2164
Od: 3 sie 2010, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Sympatyczne te Twoje mamilarki :)
Ewa1821 pisze:ostatnio zachorowałam na Mammillarie yaquensis ale nigdzie nie mogę znaleźć nasion...
Zawsze można kupić odhodowane rośliny szczególnie, że to miniaturki i raczej wolno rosną.
Awatar użytkownika
Ewa1821
200p
200p
Posty: 202
Od: 19 lip 2012, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Starachowice

Re: Moje kaktusiątka - Ewa 1821

Post »

Ja muszę się zawsze przekonać na wlasnej skórze :D a nóż to co się zazwyczaj nie udaje mi się uda i będzie radocha :D

Paulo, fajnie że się podobają :D a co do m. yaquensis to właśnie tylko u p. Hinz widziałam ją w ofercie:) chyba trzeba coś jeszcze ciekawego u nich znaleźć i zamówić bo jednej roślinki to się nie opłaca.
Pozdrawiam
Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”