moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

To i ja witam ale niestety nic nie zidentyfikuje bo ledwo widzę ekran ;:136 i sie zabardzo nie znam :D
Awatar użytkownika
mirror
50p
50p
Posty: 98
Od: 19 lip 2012, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

witajcie chaveiro i banditoo :D :wit

chaveiro dziekuje za identyfikacje kłujaka ;:136 :D

to zostal juz tylko nr. 2, 4, 5 do klasyfikacji :D

blabla no to szkoda ze nie kwitnie :( ale od przybydku glowa nie boli... :D Dzięki wam widze jakie piekne potrafia byc niektore okazy.. :) będę sie staral poszerzac z czasem kolekcje ;:173

nr 4 na zdjeciu jest chyba lekko przenawozony :D w ogole to jest posadzony nie caly miesiac temu i kiepsko wyglada... ale sadzilem go z jednego 2,5 cm kawaleczka :D wczoraj podlalem caly moj dobytek woda z torfem (z pobliskiego lasu) by zakwasic lekko podloze( mam twarda wode) :(

a ziemie w doniczke mam nieodpowiednia :( bo to ogrodowa i po przelaniu dlugo trzyma wilgoc :?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

Kolejne moje typy:

4. Austrocylindropuntia subulata monstruosa - może być to też jakiś inny gatunek opuncji, oczywiście forma monstrualna, widzę w Sieci coś podobnego pod nazwą Opuntia tuna monstruosa.
5. Opuntia monacantha monstruosa variegata - tutaj dwa w jednym, czyli forma monstrualna i dodatkowo w ciapki (variegata).

Formy monstrualne opuncji nie kwitną z definicji. Generalnie wszystkie opuncjowate kwitną w uprawie bardzo niechętnie. Zupełnie przeciwnie jest w naturze. Tam zawsze są obsypane kwiatami.

Jeśli chodzi o 2. to jest to kaktus kolumnowy. Trudno określić co to takiego. Stawiałbym na rodzaj Haageocereus, ale po pierwsze nie znam się na patykach a po drugie by być pewnym trzeba, by roślinka urosła i zakwitła.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mirror
50p
50p
Posty: 98
Od: 19 lip 2012, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

Blabla dziekuje za identyfikacje ;:65 mysle, ze trafnie podales nazwy :D wszystko pasuje...
nr 5. ma bardzo splaszczone liscie i bardzo szybko rosnie :D dlatego go tne i nasadzam..

A o to kolejny kłujak :D jakis kolumnowy wiec pomozcie z nazwa :D

jakiś Haageocereus :D
15. Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------
A tutaj mi jeden zakwitl :D Rhipsalis cassutha - patyczak
16.Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

U opuncji liśćmi są malutkie wałeczki, które pojawiają się tylko na młodych członach. Tylko u Austrocylindropuntia subulata potrafią się one utrzymać nieco dłużej. Tutaj, jak u praktycznie wszystkich innych kaktusów funkcję liści przejęła łodyga, która dodatkowo uległa spłaszczeniu.

Patyk na powyższym zdjęciu to pewnie również jakiś Haageocereus. Nic innego nie przychodzi mi do głowy. Generalnie identyfikacja kaktusów kolumnowych to prawdziwa rzeźnia. Nikt tym na poważnie się nie zajmuje tymi kaktusami więc brakuje wiedzy o nich. Same kaktusy kolumnowe do identyfikacji wymagają informacji o kwiatach, owocach, nasionach a te pojawiają się dopiero u dorosłych roślin co w przypadku parapetowej uprawy jest praktycznie nierealne.

16. to rodzaj Rhipsalis. Może to Rhipsalis cassutha?
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mirror
50p
50p
Posty: 98
Od: 19 lip 2012, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

dziekuje Tomek ;)
;:oj Rhipsalis (Rhipsalis cassutha, inaczej patyczak, to roślina należąca do sukulentów z rodziny kaktusowatych. W naturalnym środowisku występuje w Ameryce i w części Wysp Kanaryjskich. Roślina ta należy do epifitów i porasta rozwidlenia gałęzi drzew.

a ja go posadzilem w ziemi ogrodowej :-/ a to przeciez epifit :( to temu mi tak slabo rosnie :(
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

Przecież kwitnie. Nie widzę problemu. Kaktusowe epifity dobrze rosną w każdym podłożu, byle tylko było lekko kwaśne i wybaczają wiele błędów w uprawie.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
mirror
50p
50p
Posty: 98
Od: 19 lip 2012, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

ostatnio wystawilem patyczka na silne slonce i mi przysechl :D wiec go zalalem woda, ale ziemia ogrodowa za dlugo trzyma ta wode, i lekko zamokl , pare galazek zgnilo :D podlewam go teraz wyciagiem z torfu, wg ksiazki ,,rosliny domowe konca xx wieku,, wyczytalem, ze to dobrze robi epifitom :)

a oto kolejne fotki..

Haworthia
17.Obrazek
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Aloe ferox
18Obrazek
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Opuntia microdasys
19.Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------------------
tak jak obiecywalem, kwitnace grudniki
20.Obrazek
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

Łukasz jak sam zauważyłeś w takie podłoże długo trzyma wilgoć, najlepszym wyjściem aby rośliny nie padły jest zmienienie im podłoża, możesz wykorzystać tą ziemię którą masz, ale niech to będzie ok 25% podłoża (i to maksymalnie 25%) pozostałe 75% to piach i żwir (piach najlepiej taki o granulacji ok 1 - 1,5 mm, żwir 3 - 6 mm). Jeżeli zmienisz podłoże na bardziej mineralne nie będziesz musiał się obawiać, że rośliny zgniją.

17 to jakaś Haworthia
18 Aloe ferox
19 Opuntia microdasys
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Awatar użytkownika
mirror
50p
50p
Posty: 98
Od: 19 lip 2012, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

witaj chaveiro :wit sadzac w ziemi ogrodowej pomyslalem ze oszczedze na nawozie :D jednak nie przewidzialem zalania korzeni i gnicia :( madry Polak po szkodzie :D Dzięki za podanie nazw ;:65
o to kolejny moj dobytek zidentyfikowany Dzięki wam..

Aloe variegata

21. Obrazek
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

Łukasz kaktusy nie potrzebują dużo nawozu, w naturalnym środowisku jest go bardzo mało w podłożu. Jak najbardziej każdy uczy się na błędach, dlatego korzystając z tego forum nie musisz uczyć się na własnych :wink:

Aloe variegata (znany też pod spolszczoną nazwą aloes tygrysi)

Najlepiej będzie jak zmienisz jak najszybciej podłoże na bardziej przepuszczalne
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Awatar użytkownika
mirror
50p
50p
Posty: 98
Od: 19 lip 2012, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

dziekuje chaveiro ;:136 wiem ze dzis niedziela ale wzialem sobie uwagi do serca i przesadzilem dzis czesc moich klujakow, dalem na spod drenaz z kamieni i ziemie ogrodowa wymieszalem ze zwirem..na wierzch dalem piach :D
jakie polecacie gatunki kaktusow ktore ladnie kwitna, szybko rosna i maja dosc male wymagania co do swiatla, no i oczywiscie sa dostepne w naszych sklepach ? ;:173
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: moje pierwsze kaktusy, sukulenty itp.. - mirror

Post »

W sklepach nie ma żadnych kaktusów wartych polecenia. Warto nawiązać kontakty z innymi kaktusiarzami, poszperać trochę w Internecie, spróbować wysiewu nasion.

Na parapet nadają się rebucje, gymnokalicja i notokaktusy i pewnie jeszcze trochę innych kaktusów. Powinny poradzić sobie z ograniczonym dostępem do słonka i dobrze rosnąć oraz ładnie kwitnąć.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”