Kaktusowo u Abaddon'a

Zablokowany
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Wygląda na uszkodzenie mechaniczne od brzegu doniczki w której 'siedzi' lub 'siedział' Eriocactus leninghausii :idea: . Można profilaktycznie sypnąć węglem drzewnym, żeby się bardziej nie paprało i pozwolić by ranka przeschła i zabliźniła się.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Powiększania kolekcji ciąg dalszy ;) Tym razem nie mam pojęcia co kupiłem dlatego prosiłbym o rozpoznanie kaktusa ze zdjęć poniżej:

Obrazek
Obrazek

Z góry dzięki :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Nie czekając na Waszą odpowiedź odnośnie identyfikacji, poproszę o ewentualne potwierdzenie. Czy to Austrocephalocereus estevesii?
I mam jeszcze jedno pytanie. Często czytając gdzieś w internecie lub książce na temat kaktusów, spotykam się z taką radą: Kaktus wymaga jasnego stanowiska ale należy go chronić przed palącym, południowym słońcem. Jak mam to zrobić niby? Potrzebują słońca ale trzeba ich przed tym słońcem chronić... Jakaś rada może? :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Widzę, że Wasz zapał w udzielaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania trochę opadł :) Szkoda... Myślałem, że może udzielicie mi jakiś porad i pomożecie w identyfikacji... ;:174
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
theoria_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2164
Od: 3 sie 2010, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Ja stosuję jedną prostą zasadę: kaktusy o długich, gęstych (zwłaszcza białych) cierniach wystawiam na najbardziej nasłonecznione stanowisko. Im mniej cierni - a tym samym więcej "ciałka" na wierzchu - tym mniej słońca :wink:
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Kaktusy wymagają jak najwięcej słońca. W przeciwnym wypadku się deformują etc. Co do ochrony przed palącym słońcem - jeśli trzyma się je w inspekcje, szklarni etc - trzeba zapewnić przewiew bo w upalne dni zwyczajnie sie ugotują, tudzież tylko poparzą. Wystawiając na bezpośrednie słońce nowo zakupione rośliny należy je przyzwyczaić do promieni bo nie wiadomo w jakich warunkach były wcześniej trzymane.
Co do identyfikacji - wstaw lepiej do odpowiedniego wątku bo tam z reguły odbywa się rozpoznawanie. Nie każdy przecież będzie wiedział, ze akurat w twoim wątku jest coś do rozpoznania :wink: . Młode kolumnowe są kłopotliwe do identyfikacji więc pewnie stąd ten brak odzewu.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Witam ponownie :)

Zgłaszam się do Was z pytaniem. Wczoraj dostałem w prezencie szczepionego kaktusa, który okazał się niezbyt udanym prezentem gdyż... Szczepiony kaktus w 80% był tzw. trupem :) Oto co zrobiłem:

1. Oderwałem żyjące jeszcze odrosty od uschniętego szczepionego kaktusa matki
2. Oderwałem uschniętą szczepkę od podkładki
3. Ściąłem nożem pod kątem podkładkę aby odsłonić na nowo jej żywą tkankę
4. Na szczycie podkładki umieściłem oderwany odrost i docisnąłem całość gumką

Jest opcja, że szczepienie na nowo pomoże przetrwać roślince? Tak to wygląda po moim szczepieniu:

Obrazek

A tu z góry widok:

Obrazek

Orientuje się ktoś może co to za kaktus, który jest szczepiony na podkładce? :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

O ile pokryły się wiązki przewodzące to jest szansa że się uda.
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

To chyba Blossfeldia liliputana, czyli rarytasik. Jeśli szczepienie było poprawnie zrobione, to powinno być wszystko ok, tylko lepiej jakąś solidniejszą podkładkę dać. A jeszcze lepiej byłoby spróbować rwać pojedyńcze odrosty i szczepić.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Póki co próbuję ratować to co zostało :) Mam jeszcze jeden odrost, który już nie mam na czym szczepić i zastanawiam się czy nie spróbować go ukorzenić po kilkudniowym przesuszeniu :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Szanse na ukorzenienie lilipucianki są ponoć żadne, więc może lepiej poszukaj jakiegoś babcinego echinopsa, czy coś w tym stylu.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

abaddon1986 pisze:Powiększania kolekcji ciąg dalszy ;) Tym razem nie mam pojęcia co kupiłem dlatego prosiłbym o rozpoznanie kaktusa ze zdjęć poniżej:

Obrazek
Obrazek

Z góry dzięki :)

Wygląda na formę kolumnową Hildewintera aureispina... mam taką formę grzebieniastą, która w pewnym momencie wypuściła kolumnową odnogę, wyglądała tak samo.

A, i przepiękna Parodia chrysacanthion!!! ;:138


EDIT:
Znalazłam stare zdjęcie z tą odnogą:
Obrazek

To nie Hildewintera.... ;:219
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Korzystając z pomysłu Inez na porównywanie kaktusów, przedstawiam jak niektóre z moich ciernistych zmieniły swój wygląd przez raptem 4 miesiące :)

Może na początek pocięty Chamaecereus silvestrii, który dzielnie walczy o przetrwanie i atrakcyjny wygląd:

Obrazek

Może to dziwne ale jakoś teraz bardziej mi się podoba niż jak rósł prawidłowo :D
Jeden z ważniejszych dla mnie kaktusów - Echinopsis eyriesii. Ważny jest z racji tego, iż jest to prezent od mojej ;:167

Obrazek

Żółtawe zacieki są od płynu przeciw chorobom grzybicznym :) Spryskałem wszystkie kaktusy tak profilaktycznie.
Następny w kolejce jest jeden z moich ulubieńców - Gymnocalycium baldianum. Kupiłem go z racji dość ciekawego kształtu. Po przywiezieniu z Praktikera szału nie robił ale myślę, że teraz zarówno kształtem jak i kolorem wydaje się dużo ciekawszy.

Obrazek

Na razie będzie na tyle :) Porównując zdjęcia sprzed paru miesięcy z tymi dzisiejszymi byłem zaskoczony, że w tak krótkim czasie może się tyle zmienić :D Oczywiście nie wszystkie noszą jakieś widoczne zmiany ale jednak zdecydowana większość albo urosła albo ma dużo więcej cierni :) Mam nadzieję, że widok roślinek powyżej będzie się Wam równie podobał jak mnie.
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”