Kaktusowo u Abaddon'a

Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Zatem mleczna folia będzie dobra do przyzwyczajania kaktusów do słońca po okresie zimowego spoczynku :) Latem podniosę trochę wyżej ten rękaw więc myślę, że powietrza będą mieć na tyle, by się nie poparzyć.

Takie pytanie mam jeszcze. Powiedzmy, że "pożyczyłem" szczepkę z marketowej Opuncji microdasys. Co powinienem teraz zrobić by tą szczepkę ukorzenić? Wiem, że muszę przesuszyć to trochę, później dać do ukorzeniacza i... No właśnie. I co? Do żwirku czy do ziemi? Byłbym wdzięczny za jakieś instrukcje (głównie jeśli chodzi o podlewanie).
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Ta roślinka akurat ukorzenia się bez problemu :) Nawet nie musisz długo czekać z zaschnięciem. Ukorzeniaczem potraktuj od razu na świeżą ranę. Za 2-3 dni posadź do żwirku, lub standardowego substratu, jaki masz do kaktusów (u mnie to nie miało znaczenia - i tak się ukorzeniły) i po kilku dniach możesz zacząć lekko spryskiwać podłoże (w kilkudniowych odstępach).
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Opuncja w trakcie ukorzeniania :wink: Powiększanie kolekcji jak na razie zakończyło się na:

Opuncja microdasys

Obrazek
Obrazek

A teraz zgodnie z obietnicą - kaktusy mojej M. ;:167

Wiecznie kwitnąca Rebucja aylostera

Obrazek
Obrazek

Cleistocactus

Obrazek

Cereus peruvianus f. monstrosus

Obrazek

Cereus azureus

Obrazek

Jak widać powtarzają się te roślinki ale powód tych powtórek jest prosty. Otóż czasami spodobał się jakiś kaktus mojej lubej i siłą rzeczy mnie też się zaczynał, więc... Brałem je już dla siebie i dla mojej M :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Uuu co to za twór Rebucja aylostera? Wyszło tak jakby Aylostera (nazwa rodzajowa) u ciebie była n. gatunkową :wink: Lepiej brzmi Rebutia albiflora :idea: Na marginesie - daj jej trochę więcej słońca bo markotnie wygląda. Będzie bardziej ocierniona i chętna do kwitnienia.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Artur89 pisze:Uuu co to za twór Rebucja aylostera? (...) Lepiej brzmi Rebutia albiflora
Ten kaktus jeśli się nie mylę to jako Rebutia aylostera został rozpoznany na tym właśnie forum :) A że markotnie wygląda, cóż... W takim stanie kupiłem ją dla mojej ;:167 w OBI. Jako, że kaktus kwitnie to wydawało się, że mu warunki odpowiadają :wink:
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Nie istnieje coś takiego jak Rebutia aylostera. Można to napisać jako Rebutia (Aylostera) spec. lub zwyczajnie Aylostera spec.

Aylostera to dawny rodzaj, który obecnie jest włączony do Rebutia jako podrodzaj i obejmuje kilkanaście różnych gatunków.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

To może ja też coś dodam od siebie, według mnie kaktus nazwany Cleistocactus bardziej mi przypomina Oreocereus celsianus.
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

chaveiro pisze:To może ja też coś dodam od siebie, według mnie kaktus nazwany Cleistocactus bardziej mi przypomina Oreocereus celsianus.
Nie wiem, możliwe :) Akurat ten kaktus był rozpoznawany bez pomocy fachowca :wink: Osobiście uważam po prostu, że jest bardzo podobny do Cleistocactusa strausii: http://www.cactuspro.com/photos_jpg/6/620.jpg
Dzięki za wiadomości odnośnie Rebucji :wink:
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Wg mnie to Austrocephalocereus dybowskii
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Może już pomijając dyskusje odnośnie "kudłatego kaktusa" przystąpię do dalszej prezentacji kaktusów mojej M. :wink:

Mammillaria woodsii (tak.. znowu :D)

Obrazek

Mammillaria zeilmanniana po przejściach

Obrazek

I teraz duma mojej lubej :D Echinopsis eyriesii. Najpierw "Echinopsis matka":

Obrazek

Od tego kaktusa wywodzą się wszystkie poniższe:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mój Echinopsis też pochodzi z tej rodzinki :) Z całej gromady tylko jeden w zeszłym sezonie zaprezentował kwiat. Brak wiedzy na temat zimowania pociągnął niestety konsekwencje :) W tym sezonie każdy z Echinopsisów pójdzie na zimowisko, więc dość ciekawie może wyglądać przyszły sezon gdyby wszystkie zechciały zakwitnąć :D
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
chaveiro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1135
Od: 26 sie 2011, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytom, Śląsk

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Nie wiem do końca (jeszcze ciągle się uczę), ale gdzieś słyszałem albo czytałem, że jeżeli kaktus ma zbyt dużo odrostów słabiej kwitnie więc może to być też powód jednego tylko kwiatka, jeżeli się mylę niech również wyrażą opinię bardziej doświadczeni w tej kwestii
Witam w kolekcji kaktusów i sukulentów - mój wątek
Mariusz "Chaveiro"
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Może chodzi o to, że popularne 'babcine czy dziadkowe' echinopsisy były i są rozmnażane wegetatywnie przez co mogły zatracić zdolność do wytwarzania kwiatów (degeneracja) lub mieć ją ograniczoną. Więc jeśli tworzą mnóstwo odrostów, a nie kwitną pomimo odpowiedniego zimowania i stanowiska w okresie wegetacyjnym znaczy, że najprawdopodobniej są zdegenerowane. Swego czasu miałem u siebie takich delikwentów.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Prawidłowe zimowanie to te Echinopsisy będą miały dopiero w tym sezonie :) Jeśli po tym zabiegu pojawi się niewiele kwiatów, bądź nie pojawią się w ogóle to wtedy będzie można wysnuwać wnioski, że kaktusy są zdegenerowane :) Póki co nic nie wiadomo. Ten jeden, który zakwitł raz przez przypadek został na dworze zimą i go śniegiem przykryło. Stał tak trochę i możliwe, że to dzięki temu zdołał zawiązać chociaż jeden pączek :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”