Kaktusowo u Abaddon'a

Zablokowany
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Ja mogę napisać, co ja bym zrobiła, co nie znaczy, że to akurat jest optymalne wyjście. Do końca sezonu zostało jakieś 2,5 miesiąca, czyli maksymalnie 5 razy podlejesz. Zostawiłabym, jak jest, byle nie podlewać wodą z kranu (przegotowaną lub jakkolwiek inaczej odwapnioną i zmiękczoną). A zimowałabym bez podłoża. Na wiosnę do świeżego substratu, żeby wybudzać już w tym, czym być powinny.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Taj sobie spokój z przesadzaniem z powodu żwirku. Po prostu w przyszłości, gdy będziesz przesadzał swoje roślinki nie używaj tłuczonego marmuru.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Ja zrobiłabym podobnie jak Magda, z tą różnicą, że zostawiłabym do snu w tym substracie - nigdy nie zimowałam bez i trochę się tego boję. Skoro nie zaszkodzi im aż tak kilka podlań w tym sezonie, to spanko na sucho tym bardziej. Jednak usunęłabym już teraz te warstwy z wierzchu, bo je można usunąć łatwo przez zsypanie, a to spora ilość niepotrzebnie wypłukiwanych przy każdym podlaniu podnoszących pH związków - każda ich ilość do zmniejszenia warta jest zachodu, szczególnie gdy nie jest to uciążliwe ani dla kaktusa, ani dla jego opiekuna.

Edit:
Rozsądek i doświadczenie Tomka wzięłabym najbardziej pod uwagę. :) - Najważniejsze jest doświadczenie na przyszłość.
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

DAK pisze:Ja zrobiłabym podobnie jak Magda, z tą różnicą, że zostawiłabym do snu w tym substracie - nigdy nie zimowałam bez i trochę się tego boję. Skoro nie zaszkodzi im aż tak kilka podlań w tym sezonie, to spanko na sucho tym bardziej. Jednak usunęłabym już teraz te warstwy z wierzchu, bo je można usunąć łatwo przez zsypanie, a to spora ilość niepotrzebnie wypłukiwanych przy każdym podlaniu podnoszących pH związków - każda ich ilość do zmniejszenia warta jest zachodu, szczególnie gdy nie jest to uciążliwe ani dla kaktusa, ani dla jego opiekuna.

Edit:
Rozsądek i doświadczenie Tomka wzięłabym najbardziej pod uwagę. :) - Najważniejsze jest doświadczenie na przyszłość.
Taki miałem właśnie plan :) Usunąć wierzchnią warstwę i zastąpić ją właściwym żwirkiem :) W ziemi nie ma go aż tak dużo więc ten wmieszany chyba nie zaszkodzi :)
Tomku na przyszłość będę pamiętał :) W końcu to moje początki i zapewne przez amatorstwo nieuniknione będzie stracenie kilku roślin, chociaż na razie się na to nie zapowiada. W każdym razie nic mnie już do kaktusów nie zrazi, gdyż zapłonąłem do nich czystą sympatią :wink:

Dużo ;:3 wszystkim życzę!

EDIT:

No i po krzyku :) Wymienione i szczerze powiem, że teraz nawet bardziej podobają mi się cierniaki z krzemionkowym żwirkiem niż z marmurkowym :D
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

No to pokaż. :D
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

raflezja pisze:No to pokaż. :D
No to pokazuję:

Obrazek

Widok ogólny bo nie chce mi się robić zdjęć każdemu z kolei :wink: Co trzeba to widać :)
I tak przy okazji mój niedawny nabytek - Gymnocalycium mihanovichii

Obrazek
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

No, teraz jest duuużo lepiej. Właściwie to nawet ładnie. ;:138
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Czad, choć jak na moje to za mało mediolobiwek :P I moja uwaga, że żwirek kwarcowy to najlepiej kupować w marketach budowlanych czy innych składach, wychodzi kilka razy taniej niż w zoologicznych.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Szukałem w Praktikerze, OBI i Castoramie ale jak już znalazłem jakiś żwirek to minimum średnica 4-10mm. W zoologicznym płacę 4.50 za worek 2kg więc chyba też tragedii nie ma :)
Kaktusy obecnie pod moją pseudo folią siedzą, bo dziś bardzo wietrzny dzień i deszcz wisi nad głową :) Zaś na słońce trzeba czekać... W tym sezonie to chyba już dam spokój ze zwiększaniem kolekcji :) Zobaczymy jak mi zimowanie pójdzie i na przyszły tydzień może coś nowego dorzucę do stanu obecnego :wink: Możliwe, że w wyniku jakiś błędów niektóre roślinki padną więc wtedy pustą doniczkę wypadałoby zagospodarować :) Na pewno w okolicach lutego-marca przyszłego roku odwiedzę Praktikera i pana Wiktora Moroza :D
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Jak 2 kg Ci starczy to luzik pełny. Ja kupiłem na wiosnę dwa wory po 25kg (jakoś trochę ponad 10PLN sztuka, nie pamiętam, jaka była granulacja na opakowaniu) i już mnie się kończy, no i szukam jeszcze tańszego źródła :]

A najlepsza zabawa z kaktusami to wysiewy. Polecam.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

:wit Kamyki jak się patrzy ;:138
Cieszę się, że Ci się podobają, bo mnie bardzo - tak naturalnie to teraz wygląda.
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

czarny pisze: I moja uwaga, że żwirek kwarcowy to najlepiej kupować w marketach budowlanych czy innych składach, wychodzi kilka razy taniej niż w zoologicznych.
Potwierdzam, ja też tak robię.
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

To w jakim markecie kupujecie? Bo chyba jednak lepiej raz zainwestować w worek 25kg i mieć na zapas niż tak latać co chwila po 2kg... Takich 2kg woreczków zużyłem jak na razie ok. 5 sztuk.
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”