Kaktusowo u Abaddon'a

Zablokowany
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Pachypodium lamerei śliczne choć młode. :)

Jedyny problem z tą rośliną to jej imponujące przyrosty - po kilku latach niestety robi się zbyt duża na parapet. No i oczywiście temperatura: nie znosi zimna i przeciągów.
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

I tak nie stoi na parapecie tylko na podłodze :) Nie mam parapetu w oknie o północnej wystawie, gdyż posiadam dwa okna balkonowe :D
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Super! Fajnie, że znalazłeś, jednego (domyślam się, że jest ich więcej :lol: ) z poszukiwanych listem gończym :)
Ładny okaz, wygląda na mocno pędzonego, z czasem będzie wyglądał troszkę inaczej - zresztą jak większość kaktusów i sucholubnych kupowanych w marketach.

Ja też sobie wczoraj "zrobiłam dobrze" ;:202 - w drodze dwa kaktusy ;:138 ;:138 ;:138 niedługo je pokażę w moim wątku.
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Zapewne trochę schudnie :) Większość moich kaktusów z marketów zmniejszyła swoje rozmiary ale przynajmniej wyglądają jakoś ciekawie :) Lista chciejstw na szczęście nie jest długa i wiem gdzie ich szukać ale to przełożę już na przyszły rok :) Póki co muszę niedługo jechać po drugą Palmę Madagaskarską, gdyż moja luba widząc ją u mnie też zachciała :lol:

Czekam aż się pochwalisz co tam wyrwałaś Inez :D
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Kaktusy chwilowo przeniesione do domu w ochronie przed burzą ze zbyt silnym wiatrem :) Już raz robiłem akcję ratunkową o 3 w nocy więc tym razem ściągnąłem je wcześniej. Tak asekuracyjnie :) Dopiero po ustawieniu wszystkiego pod oknem zobaczyłem, że mam tego dość sporo :D A co do powiększania kolekcji to brak słów... Miało już nic nie być ale dołączyły do pozostałych:

- Ferocactus/Hamatocactus hamatacanthus
- Mammillaria backegergiana ssp ernesti

A poniżej foto wszystkich roślinek kąpiących się w słońcu przez szybę :) Niedługo powrót na powietrze.

Obrazek
Obrazek
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

W tym roku pogoda kapryśna, szczególne ostatni tydzień dał nam popalić. Ja swoje niestety zostawiam w ten deszcze, grad na dworze i muszę przyznać, że nie wyrządził im szkody, jedynie kwiatki troszkę potarmosił.
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Super zbioróweczka ;:4

Heh z tymi deszczami, to też ostatnio zerwałam się na równe nogi w środku nocy ;:41 żeby zabrać cereusa i fotel z balkonu, bo zapomniałam zrobić to wczesniej...na szczęście tylko kropiło ;:204
Albo w dzień, odkrywam, przykrywam, odkrywam, przykrywam...;:47 trzęsę się nad nimi, bo to wiekowe i spore okazy i szkoda by ich było...

A jak wygląda twoja Mammillaria backegergiana ssp ernesti ?
Kurczę, mam taką mammillarkę, której nie mogę rozpoznać i najbliżej jej własnie do w/w, aczkolwiek nie dokońca...i chciałam sobie porównac.
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Ja robię podobnie z tym ,że przykrywam jak już naprawdę leje .Bardziej boję się gradu ...tak to jest jak nie ma się miejsca odpowiedniego lub foliaczka :wink:
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

100% pewności nie mam, że to M. backeberiana ssp ernestii ale jak patrzyłem sobie na stronce: http://www.eurocactus.nl/producten to do marketów (w przypadku tej mamilarki jest to Lidl) trafiają właśnie te mammillarie. Wyglądem pasuje więc obstawiam, że to właśnie to :)
Zdjęcia mojej M. backebergiany wstawię jutro po przesadzeniu :) A tak na razie dla porównania fotki z mammilarias.net: http://www.mammillarias.net/gallery/B/b ... ernestii_1

A jeśli chodzi o przykrywanie i odkrywanie kaktusów to też tak mam :D Jak tylko widzę, że zapowiada się na deszcz to je przykrywam moją foliową osłonką. Jak się przejaśni na dłużej i pokaże się słońce to je odkrywam, żeby się nie ugotowały i tak w kółko... Ostatnio jednak częściej są stale przykryte, bo słońca niewiele, częste deszcze, mocny wiatr...
Doglądam tak często tych kaktusów, że od mojej M. już usłyszałem że mi mocno odwaliło na ich punkcie :D :D
nolina pisze:Ja robię podobnie z tym ,że przykrywam jak już naprawdę leje .Bardziej boję się gradu ...tak to jest jak nie ma się miejsca odpowiedniego lub foliaczka :wink:
Jak oglądałem wiadomości i widziałem, że w jakiejś miejscowości spadł grad wielkości kurzego jajka to nie wiem czy foliówka by kaktusy uchroniła ;:224 Prawdopodobnie nic by im nie pomogło. Chyba że... Zasłonić je własnym ciałem :D Ale to już chyba tylko na prawdę zagorzali fanatycy mieliby takie odruchy :) Czyli w sumie większość z Nas...
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Zgodnie z obietnicą - przesadzona M. backebergiana :)

Obrazek
Obrazek

I małe zbliżenie na ciernie:

Obrazek
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Dzięki za zdjęcie!
Zdaję sobie sprawę, ze to "nadawanie imion" kaktusom nigdy nie jest na 100% pewne. Przekopałam już wiele stron o Mammillariach, jednak nie potrafiłam nic dopasować do mojej.

Hmmm jednak wydaje mi się, że jednak moja to nie backeberiana. Jest ogromna, nie tworzy odrostów i ogólnie jest jakaś taka inna :P (wstawiłam ją u siebie na wątku: http://forumogrodnicze.info/posting.php ... 62&t=57272 )

Heh, widzę, że nie tylko ja kręcę się z tymi kaktusami jak kot z pęcherzem ;:60
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

A ja wam powiem, że nie szaleję z tymi przenosinami. Moje kłujaki mieszkają od ponad 6 lat od końca marca lub kwietnia do września/października na parapetach zaokiennych i ich nie ruszam. Tylko jednego roku w maju (wyjątkowo deszczowym) doszło do konieczności poprzesadzania ich do suchego podłoża. Uważam, że wędrówki nie są dla nich czymś, czego pragną bardziej niż radzenie sobie z taką aurą. Jeszcze ani jeden kaktus przez te lata mi nie padł z tego powodu, za to na pewno padły mi z powodu nieodpowiedniego rozbudzania lub zasypiania.
To fakt - deszcze niszczą kwiaty, pochmurne dni zatrzymują kwitnienia, ale trudno :?
Ostatnie opicie spowodowało tylko to, że głębiej tuż przy szybie ustawiłam te bardziej narażone na zalania, a na zewnątrz te, które mają mniejsze doniczki i jednocześnie lepszą przepuszczalność podłoża - one i tak byłyby częściej podlewane. Gruba folia zakupiona na wypadek ulew ma niewielkie zastosowanie, choć muszę przyznać, że w tym roku moje kłujaki piją właściwie tylko wodę z natury i od wiosny podlewania mogę policzyć na palcach jednej ręki.
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kaktusowo u Abaddon'a

Post »

Moje roślinki chyba są jeszcze za małe na takie wystawienie ich na działanie natury tylko i wyłącznie :) Często bardzo silny wiatr jest w stanie zrzucić je z balkony, gdyż póki co nie mam na nim barierki... Może w przyszłym roku spróbuję faktycznie postawić je po prostu i tyle :)
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”