Moje kaktusy - peter86

Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Takie patyki :) Pterocactus tuberosus JN1416 :idea:


Obrazek
Awatar użytkownika
Harvi
500p
500p
Posty: 540
Od: 24 mar 2012, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

O to to mi się bardzo podoba. Te opuncjowate badylaki wzbudziły także moje zainteresowanie. Nawet zamawiałem gdzieś nasiona, ale niestety już się nie załapałem. :(
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Harvi pisze:O to to mi się bardzo podoba. Te opuncjowate badylaki wzbudziły także moje zainteresowanie.
Masz Pw. Ja też je bardzo lubię. Będę miał przekrój przez rodzaj :) nasiona ciężko kielkuja. Lepiej kupić sadzonki.




Obrazek
Kilka z rodzaju Thelocephala i Lobivia famatimensis TB763.1 :)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Okazy piekne ;:333 szkoda tylko że szczepione :evil:
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

tom_ek pisze:szkoda tylko że szczepione :evil:
Lubię sobie życie ułatwiać a nie utrudniać. :idea: poza tym czekania na kwiatka 10 lat mnie jakoś nie bawi :) rarytasy szczepie prawie wszystkie. Za kilka lat część z nich zdejme z podkładek i ukorzenie.



Obrazek
Pedio simpsonii ukorzeniony po zdjęciu z podkładki tak wygląda po 4 latach na korzeniu.



Obrazek
Tu np Echinocereus pectinatus v wenigeri nie da się opisać jaki to ból szczepic na członach fragilis ale jak to mówią cel uświęca środki :) opuncje jak się podleje lekko raz na miesiąc to wystarczy w zupełności.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

No, bo sposób uprawy zależy też od tego, co się w kaktusach lubi i czego się od nich chce. Dlatego ja szczepione mam dwa, a jeden z nich to taki eksperyment porównawczy.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Dobrze prawisz z tą zależnościa tego co się chce. Ja chce mieć stabilne populacje i produkować nasiona kaktusow z listy cites1. Tu bez szczepienia nie polecisz :) mam np kilka Pediocactus despainii a to dość rzadkie rośliny w naturze. Ogólnie lepiej mieć po kilka szczepionych dla pewności.



Obrazek


Pediocactus (Navajoa ) peeblesiana
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Otóż to, Ty uprawiasz rzadkie i zagrożone, inny te, co ładnie kwitną, jeszcze inny musi mieć każdy gatunek, odmianę i numerek polowy danego rodzaju, znam takiego, co wysiewa dużo kaktusów osiągających wysokie ceny w aukcjach internetowych; są wreszcie i tacy, co cenią ciernie i pędy a resztę mają w poważaniu :wink:
A Navajoa to dla mnie czołówka kaktusów, "niefarbowana" arystokracja kaktusowa. Drugi z moich szczepionych to właśnie N. peeblesianus. Noszę się z myślą ich wysiewów, ale jeszcze się pewnie trochę ponoszę, póki co próbuję na ździebko łatwiejszych rodzajach. Niestety tak jakoś się składa, że im ładniejsze rośliny, tym trudniejsze w uprawie ;:124.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Navajoa szczepie na jusbertii i na opuncjach. Ładnie na nich rosną. Wiesz każdy ma swoje typu. To jest dobre w tym hobby. Jak się ma worek kasy to można szaleć bo nasiona tych drogich też tanie nie są :P Kiedyś np Ariaki kultywary godzilla były po około 2 tysiące teraz za 150-200 zł kupisz :) U mnie nasiona będą za kilka lat na Navajoa to jak będziesz się chciał bawić to się dogadamy :)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Grześku, żeby była jasność - ja wcale nie potępiam; zorientowałem się już, że każdy ma inne upodobania i inne metody kaktusiarskie.
Że takie nasiona tanie nie są, doskonale wiem.
Za parę lat dojrzeję już chyba do wysiewów Navajoa, więc jeśli wciąż będziesz na forum, to się przypomnę :D .
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 193
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

peter86 pisze: nie da się opisać jaki to ból szczepic na członach fragilis
Oj tak, tego trzeba samemu doświadczyć ;:306
Nie ma to jak cierń opuncji czy badyla wbity w palec "do kości". Ale w tym fachu nie ma że boli, szczepić trzeba. Raz, bo była mała porcja nasion i jest tylko 1-2 siewki, dwa - na wszelki wypadek (żeby spokojnie spać), trzy - ratunkowo jak coś nam kasuje cały wysiew i po czwarte, żeby nie czekać na kwiatki pół życia.
Oczywiście nie jest to działanie obowiązkowe. Jeśli ktoś nie czuje takiej potrzeby, to hoduje tradycyjnie i też jest z tego powodu szczęśliwy i dumny jak doczeka kwiatków z własnego wysiewu. Jeszcze inni w ogóle nie bawią się w wysiewy i też mają piękne kolekcje. Ta zabawa jest dla każdego.

Grzesiu, wstaw w wolnej chwili starsze Navajoa z większymi korkowymi czuprynkami i jakąś zbiorówkę do przeglądania.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Póki co Navajoa ma u mnie do 1 cm :) Te na jusbertii i opuncjach. Największa jest na Echinopsie i daje odrosty jak głupia. Zimowałem ją na parapecie i dobrze przezimowała. Miałem nadzieje że coś zakwitnie ale najwcześniej na pedio kwiatki za 2 lata oprócz knowltonii bo ten pewnie za rok zakwitnie :) Sclero pewnie dłużej karze na siebie czekać bo parviflorusy większe muszą być żeby zakwitnąć.

Zbiorówki małych kurdupli mało co się różniących nie są za ciekawe :)
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje kaktusy - peter86

Post »

Yaku pisze: Ta zabawa jest dla każdego.

Grzesiu, wstaw w wolnej chwili starsze Navajoa z większymi korkowymi czuprynkami i jakąś zbiorówkę do przeglądania.
Też jestem za zbiorówkami ;:173 Owszem, to fajne że zabawa w kaktusiarstwo ma różne oblicza, nie ma jednego schematu :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”