Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Awatar użytkownika
KwiAnna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1392
Od: 16 gru 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Haworthia reinwardtii i sukulent którego nie znam nazwy :oops: Czy ktoś pomoże? ;:182
Do zdjęcia załapała się też podskubana Begonia maculata

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Wydaje mi się, że ten sukulent, to:
Ewelina pisze: Cotyledon undulata (Kotyledon falisty) to sukulent bylinowy z rodziny Gruboszowatych ( Crassulaceae) . Jego ojczyzną jest Pd. Afryka. Wymaga więc ciepła i słońca.Ma charakterystyczne , jasnopopielate , mięsiste liście o falistych brzegach. Podlewamy go rzadko, dopiero , gdy podłoże całkiem przeschnie. Łatwiej go " utopić" niż zasuszyć , tym bardziej ,że okresowe przesuszenie roślina znosi bez problemów. Zasilamy rzadko , 3-4 krotnie w okresie od wiosny do jesieni, nawozem do kaktusów. Rzeczywiście należy uważać , by nie zniszczyć ( nie zetrzeć lub nie uszkodzić ) woskowatej warstewki ochronnej na karbowanych liściach.( W naturalnym środowisku zabezpiecza ona roślinę przed zbyt szybką utratą wody i poparzeniami słonecznymi).Dobrze , gdy zimą przechodzi okres spoczynku w chłodzie (sucho i temp. ok. 10-12 st.) Wtedy z pewnością odwdzięczy się kwitnieniem.
Cotyledon undulata kwitnie wiosną i późnym latem błyszczącymi , żółtawo - pomarańczowymi dzwonkowatymi kwiatkami bez zapachu, osadzonymi na długich 20-30 cm. łodyżkach. Można go rozmnażać z sadzonek bocznych lub liściowych , które , jak większość gruboszowatych, muszą przez kilka dni podeschnąć , nim trafią do właściwego podłoża.Najlepiej oderwany liść położyć na piaszczystym podłożu , a do ziemi wsadzić dopiero po pojawieniu się korzonków.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
KwiAnna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1392
Od: 16 gru 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Znalazłam nazwę. To jest Cotyledon orbiculata v. undulata ;:108 Mam nadzieję że zakwitnie bo zaznał trochę chłodu niedawno ;:173

-- 22 lut 2015, o 16:06 --
Spy pisze:Wydaje mi się, że ten sukulent, to:
Ewelina pisze: Cotyledon undulata (Kotyledon falisty) to sukulent bylinowy z rodziny Gruboszowatych ( Crassulaceae) . Jego ojczyzną jest Pd. Afryka. Wymaga więc ciepła i słońca.Ma charakterystyczne , jasnopopielate , mięsiste liście o falistych brzegach. Podlewamy go rzadko, dopiero , gdy podłoże całkiem przeschnie. Łatwiej go " utopić" niż zasuszyć , tym bardziej ,że okresowe przesuszenie roślina znosi bez problemów. Zasilamy rzadko , 3-4 krotnie w okresie od wiosny do jesieni, nawozem do kaktusów. Rzeczywiście należy uważać , by nie zniszczyć ( nie zetrzeć lub nie uszkodzić ) woskowatej warstewki ochronnej na karbowanych liściach.( W naturalnym środowisku zabezpiecza ona roślinę przed zbyt szybką utratą wody i poparzeniami słonecznymi).Dobrze , gdy zimą przechodzi okres spoczynku w chłodzie (sucho i temp. ok. 10-12 st.) Wtedy z pewnością odwdzięczy się kwitnieniem.
Cotyledon undulata kwitnie wiosną i późnym latem błyszczącymi , żółtawo - pomarańczowymi dzwonkowatymi kwiatkami bez zapachu, osadzonymi na długich 20-30 cm. łodyżkach. Można go rozmnażać z sadzonek bocznych lub liściowych , które , jak większość gruboszowatych, muszą przez kilka dni podeschnąć , nim trafią do właściwego podłoża.Najlepiej oderwany liść położyć na piaszczystym podłożu , a do ziemi wsadzić dopiero po pojawieniu się korzonków.
Ooo dziękuję ;:196 Nie dawało mi to spokoju i też poszukałam :wit
Awatar użytkownika
KwiAnna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1392
Od: 16 gru 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Moim wyłysiałym zimą adeniom zarastają cuprynki ;:138

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Czyli wiosna blisko coraz bliżej! :)

Rośliny super!
Gaga1960
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1134
Od: 18 sie 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Przepiękne Adenia,te rozrośnięte korzenie ;:oj ...............super ;:138
Awatar użytkownika
brombiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3007
Od: 22 cze 2014, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Listki rosną...wiosna, cieplejszy wieje wiatr, wiosna znów nam ubyło lat, wiosna wiosna...tuż, tuż ;:138
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

E tam czuprynki - nóżki jakie!!! ;:oj ;:oj
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Adenia piękne ;:433
Awatar użytkownika
KwiAnna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1392
Od: 16 gru 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Fajnie że się Wam podobają :wit
W ich przypadku z korzeniami zrobiłam tak samo jak u mojego pierwszego - pamiętacie, kwitło na czerwono- tzn wyciągnęłam je z podłoża max ile się dało, praktycznie tylko ułożyłam na nowym podłożu, a roślina na nowo zapuściła korzenie. Wiem, okrutna jestem dla nich :oops: Ale cóż, czasem dla piękna trzeba pocierpieć :twisted: żartuję oczywiście, po prostu całe były schowane w tym sklepowym podłożu i wystawała 1/3 caudexu :roll:
Tylko adenium thai socotranum ma cieniutkie korzonki, ale ono widocznie tak już ma :) A przynajmniej to moje :wink:
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Moim wyłysiałym zimą adeniom zarastają cuprynki ;:138
- bardzo ładnie formują Twoje Adenium swoje "brzuszki". Zastanawiam się tylko, dlaczego temu na pierwszej fotce, fundujesz takie "ciasne buciki", dostanie ;:306 "odcisków", natomiast dla Adenium thai socotranum, które ma dość "skromny" system korzeniowy, ma przydzielone sporych rozmiarów "lokum". Przy następnym przesadzaniu, będziesz miała kłopot z rozplątaniem - przesypaniem podłożem lub rozłożeniem na podłożu jego korzeni. Kaudex tej rośliny bardzo mi się podoba.
Moje Adenium thai socotranum, również mają niezbyt rozrośnięty, a nawet w stosunku do Adenium obesum, bardzo skromny system korzeniowy. Może w tym sezonie, korzenie nabiorą "masy", staną się grubsze, lepiej będą stabilizować rośliny w podłożu.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Pięknie prezentują się już Twoje Adenium.
Widać,że pozostałe rośliny też w znakomitej kondycji.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
KwiAnna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1392
Od: 16 gru 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Życie cierniami usłane ;) - KwiAnna

Post »

Mieczysławie, dostaną nowe buty dostaną :wink: Wtedy były wsadzane na szybko i wzięłam co akurat miałam pod ręką ;:131
Dziękuję Marianie :wit

Moi drodzy, zostałam upomniana przez władze, że wątek się ciągnie za długi i przyszła pora założyć nowy ;:172 Zapraszam -> ;:77
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”