Sukulenty i kaktusy Nadziei

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nadzieja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 3 sty 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dobczyce

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Nie mogłam przejść obok niego obojętnie :D i tak oto znalazł się u mnie w domu
Cereus
Obrazek

Dostałam od znajomej przyrost/ listek, jak kolwiek to nazwać, opuncji bodajże microdasys, powiedzcie jak ją ukorzenić?
Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Mamy teraz trochę kiepski okres na ukorzenianie, bo kaktusy właśnie śpią i nie myślą o wzroście. Takie zabiegi najlepiej przeprowadzać wiosną, po rozpoczęciu przez roślinki wzrostu lub na początku lata.

Sugeruję poczekać ze 2-3 dni aż rana zaschnie a następnie posadzić człon do zupełnie suchego podłoża. Pierwsze podlanie w marcu. Jeśli będzie się mocno kurczył z braku wody to można go delikatnie spryskiwać. Korzenie powinny pojawić się teraz, w okresie spoczynku lub dopiero po pierwszym podlaniu, gdy roślinka poczuje wodę.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Nadzieja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 3 sty 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dobczyce

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Bardzo Ci dziękuję za rade
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Tomku, wiem, że z tym ukorzenianiem i podlewaniem to jest taka standardowa procedura, ale Opuntia microdasys należy do tych roślinek, które bardzo łatwo i szybko się ukorzeniają. Przynajmniej wg mojego doświadczenia. Moja od września nie podlewana, nie marszczyła się, za to zgubiła kilka członów po 3 m-cach. Wszystkie trafiły do ukorzeniacza i do doniczek. Po niespełna 2 tyg wszystkie miały korzenie, z tym że średnio raz w tyg zraszałam (i nadal zraszam) podłoże. Miesiąc od ukorzenienia wyglądają tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Jeśli dopuścisz, by te nowe człony teraz rosły to będziesz miała patyki zamiast placków i będzie trzeba je usunąć. Ponieważ jest teraz mało światła trzeba tak kombinować by roślinka nie rosła a się ukorzeniła. Standardowo pełna susza to załatwia. póki roślinka nie ciągnie wody, bo śpi to nie ma znaczenia czy korzenie już są czy jeszcze ich nie ma.
Ukorzenianie zimą na mokro to zawsze spore ryzyko. Po pierwsze, że roślinka zgnije a po drugie, że zacznie rosnąć i brzydko się zniekształci.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Na pewno masz rację, ale w ciągu 2 tyg te maleńkie człony powiększyły się może o 1mm. Jeśli w takim tempie miały by rosnąć to do wiosny nie będą zbyt duże, a gdy słońca będzie więcej, wierzę w to, że nabiorą odpowiedniego kształtu. Jeśli jednak nagle dostaną rozpędu, to problem będzie z rośliną mateczną, na której doliczyłam się blisko czterdziestu takich zalążków nowych członów :? Ale one też stoją w miejscu. W najgorszym scenariuszu, faktycznie poobrywam. Choć w ubiegłym roku kilka takich samoistnie zaschło.
Awatar użytkownika
Nadzieja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 3 sty 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dobczyce

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Łatwo nie łatwo, wszystko zalezy od tego czy mam ją wszdzić do ziemi czy po prostu połozyć na podłożu tak jak grubosze??
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Człon należy posadzić do ziemi w pionie. Za parę lat stworzy on pień rośliny. To nie liść tylko łodyga. Ma stać pionowo.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

W pionie i najlepiej pod kątem. Będzie stabilniejsza podstawa.
link pisze:Sadzonkę również dobrze jest zabezpieczyć ukorzeniaczem, tu mała uwaga w kwestii ukorzeniania sadzonek z członów opuncji, sadzimy je zawsze pod kątem nie większym niż 45° względem substratu. O co chodzi mi z tą geometrią?
Mianowicie o to, że człony posadzone tradycyjnie, czyli pod katem 90° względem substratu ukorzeniają się słabo, nie potrafią wykształcić prawidłowego systemu korzeniowego i taka roślina nigdy już nie będzie miała dobrych przyrostów, o kwitnieniu to już nie wspomnę. Posadzona pod katem 45° lub nawet zupełnie leżąc (...) rozwijają bogaty system korzeniowy na całej prawie powierzchni pędu, co gwarantuje prawidłowy wzrost i obfite kwitnienie.
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Zależy o jakiej opuncji tu piszemy. Jeśli jest to opuncja płożąca się (typu np. Opuntia humifusa) to wtedy człon można ułożyć pod kątem. Jeśli jest to opuncja tworząca pień, a taką jest Opuntia microdasys to gdy ukorzeniany człon będzie ustawiony pod kątem wytworzy kiepski i niezgodny z naturą rośliny system korzeniowy. Kaktus będzie miał spore problem z wytworzeniem zdrowego pnia i z późniejszym wzrostem.

Tu jest link jak rośną te opuncje w naturze. Pnia zbyt dużego to one nie mają ale do płożących się z pewnością nie należą.
http://www.fireflyforest.com/flowers/27 ... els-wings/
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Nadzieja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 3 sty 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dobczyce

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Dzięki serdeczne za pomoc.
Awatar użytkownika
pieczarah
500p
500p
Posty: 789
Od: 14 lis 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Witam,
przejrzałam wątek i muszę powiedzieć,że i roślinki piękne i doniczki urocze :D
pozdrawiam,ania
kłujące
Awatar użytkownika
Nadzieja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 3 sty 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dobczyce

Re: Sukulenty i kaktusy Nadziei

Post »

Hej, dawno mnie nie było zatem nadrabiam zaległości i pokaże moje nowe kaktuski

Obrazek Obrazek Obrazek

Wcześniej nie pokazywałam, bo była jeszcze w trakcie ukorzeniania się, ale teraz juz się przyjęła i ma małe przyrosty.
Moja hoja

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”