Zbieranina Wiśni

Zablokowany
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Henryk, Cerro, na plus jest to, że ściana osłania rośliny od strony północnej, a przeważnie przymrozki idą stamtąd. Ściana oraz balustrada dużo u mnie dają i niejako osłabiają siłę przymrozków, dowodów na to osłabienie już doświadczyłam kilka razy. Ale i tak, oczywiście, na bieżąco śledzę prognozy pogody i jeżeli chłody, czy zagrożenie przymrozkami będzie się utrzymywało, to na pewno będę okrywać rośliny na noc :) . Nie mam za dużo czasu, ale na pewno nie zostawię roślin na pastwę losu :wink:

Piotr, dzięki, chociaż w tym roku będzie problem z taką ładną zbioróweczką jak ostatnio, bo kolumny rozproszone, rozstawione niejako "po kątach" :wink:

A ustawienie jest jak najbardziej robocze - część dużych roślin przysłania mniejsze i wszystkie rodzaje są wymieszane, a zazwyczaj staram się je w miarę możliwości zgrupować rodzajowo, no i każdy rodzaj ma swoją część balkonu, bo nie wszędzie pada tyle samo słońca ;:218 W tym roku regał + brak czasu = byle wszystkie wlazły do podstawek ;:131
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Mimo, że ustawienie ?robocze? to widok i tak piękny ;:215 kaktusy tym się nie przejmują, robią swoje :D Czekam na kwiatuchy rebucjowatych ;:65
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Może i ustawienie robocze, ale z praktycznego punktu widzenia chyba rozstawienie "taktyczne" dobre , bo bardziej ciepłolubne przytulone bliżej ściany , a już gdzieś czytałem o zbawiennym "efekcie ciepłej ściany" na kaktusy.
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Tak tak wszyscy na to cierpimy Brak czasu to zmora dzisiejszych czasów Cudne kaktusiki Poukładane czy nie
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Henryk, wykrakałeś nieco - poranek później czekała mnie szybka ewakuacja całego balkonu do domu (nie tylko kaktusów). Znam ryzyko związane z hodowaniem kaktusów na balkonie, ale przynajmniej przez ostatnie 5-7 lat się nie zdarzyło, żeby taki awaryjny transport był potrzebny. Ale wszystko już wróciło do normy, strat w roślinach nie ma. Mam nadzieję, że obędzie się już bez większych niespodzianek.

Jacku, dzięki, staram się jak mogę. Gruson na pewno wyląduje bardziej z przodu (znaczy się dalej od ściany), ale jeszcze się cieniuje (magnificusem, ale zawsze). Przede wszystkim muszę tak je przestawić, żeby większe rośliny nie cieniowały mniejszych sztuk.

Lidio, Basiu, dziękuję również. Jeszcze trochę poczekamy, bo pogoda taka nieszczególna. Chmurno strasznie, pąki są, ale nie rosną.

W oczekiwaniu na ładną pogodę i kwiaty kaktusów, niespodziankę sprawiła hoja lacunosa 'Cikidian Java' - niespodziankę, bo mam ją ledwie od zeszłego roku, ponadto jest dość mała, rośnie w doniczce 6x6cm:
Obrazek

No i tyle, pozostaje nam nadal czekać na ładniejszą pogodę i rozkwitające pąki :wit
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Żadne tam krakanie - my, bardziej zaawansowani wiekowo nazywamy to doświadczeniem. :lol:

hoja lacunosa Cikidian Java jak to ona - kwiatuszek bardzo subtelny ale ładniutki. ;:333
Awatar użytkownika
gracesz
500p
500p
Posty: 794
Od: 28 sie 2013, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Heniu, to doświadczenie to w tym roku wystawione jest na ciężką próbę... już dawno tak zimnej wiosny nie było... Można naprawdę wpaść w konsternację...
A na pocieszenie mamy śliczny kwiatek hoji ;:167 ;:167 dobre i to :tan :tan i oby do wiosny!!!
Pozdrawiam, Grażyna

Moje kaktusy
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

No właśnie, doświadczenie doświadczeniem, ale jednak głupio dać się wyrolować pogodzie. Ja znam swój balkon i na 99% wiem ile mogę, zawsze też bacznie obserwuję pogodę. Byłam przygotowana na ochłodzenie i przymrozki, w końcu w zeszłym roku też w kwietniu ścisnęło mrozem tak, że rośliny w ogrodzie pomarzły, a kaktusy stały wtedy na balkonie, jednak nie spodziewałam się, że będę zmuszona dokonać awaryjnego transportu do wewnątrz domu. Od razu też powiem, że mimo kiedy ostatnio prezentowałam kaktusy już jako trzymane bez osłon, to nocą rośliny były okryte - żebyście nie pomyśleli, że mi te 20 cm śniegu sypnęło na gołe kaktusy ;:173
Mimo wszystko mam nadzieję, że skoro rośliny jednak wyszły z tego bez szwanku, to ten "wypadek przy pracy" będzie mi wybaczony ;:131

Przed chwilą tłumaczyłam się na wątku doniczkowym, że doba ostatnio jest dla mnie za krótka, dlatego wybaczcie mi, że tak niewiele czasu ostatnio udało mi się spędzić na forum podziwiając kolejne kwitnienia kaktusów i innych cudów. Ale jak tylko znajdę wolną godzinkę, nadrobię i naoglądam się wszystkiego naraz :) Mnie samej kaktusy jeszcze nie rozpieszczają, rebucjowate opóźniają się i póki co wyprzedziła je jedna Mammillaria, której kwiaty, ze względu na barwę, czasem zdarza mi się przegapić. W tym roku szczęśliwie udało mi się ją przydybać:
Obrazek

Mam nadzieję, że już następnym razem będę mogła zaprezentować nieco więcej kwitnień. Tymczasem, trzymajcie się :wit
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Przegapić kwitnienie takiej piękności to niewybaczalne he he :D
Dobrze, że w tym roku udało Ci się ją przyłapać ;:333
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Brak kwiatków teraz to jedno zmartwienie ale większe to by od upału się nie ugotowały lub przypaliły :?
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Cóż to za ślicznotka tak wyskoczyła przed rebucjowate, M.heyderi?
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Świetna mamilarka, potwierdzam - niewybaczalne ją przegapić !! :D Kaktusy bardzo ciekawie wyglądają w śnieżnej scenerii, bardzo lubię takich zdjęcia, czy to z natury czy ze skalniaków, jednak niektóre faktycznie mogłyby się zbuntować, dobrze że Ci wybaczyły z tymi przymrozkami ;:108
Jacku trafione w sedno - ten sezon to tragedia. Moje nie obudziły się jeszcze do końca, o przyzwyczajeniu do słonka nie wspomne a tu niedługo przyładuje taką żarówą że nie wiem jak w ogóle do tego podejść :roll:
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zbieranina Wiśni

Post »

Wszyscy mówią o problemach z przypalaniem się roślin, ja akurat już nie mam tego problemu - co się przypaliło, jest już przypalone (akurat najmocniej zjarało mi się G. eurypleurum, ale już wraca do zielonego koloru) i teraz już spokojnie kaktusy mogą się smażyć.

Basiu, Piotr w zeszłym roku zidentyfikował tę panią jako M. mammillaris. Jak ktoś się zna, może zweryfikować. Ja wszystkim wierzę na słowo, o mammillariach można mi wmówić naprawdę wiele :wink:

Jakoś tak to nie po kolei jest w tym roku. Rebucje zamiast zrobić grupową imprezę kwitną każdej jak się chce, a w ogóle to mało której się na razie chce i mammillarki je wyprzedzają. Tak to mniej więcej wygląda:

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

To w sumie na razie tyle. Trzymajcie się :wit
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”