Parapetowa kaktusiarnia DAK

Zablokowany
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Ciąg dalszy wątku Moja parapetowa kaktusiarnia http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=62&t=15210

Witam Was serdecznie w drugiej części parapetowych komnat.
Dla przypomnienia moje cierniste cuda (sztuk blisko 100) mieszkają w trzech pararapetowych komnatach z południową ekspozycją. Szerokość parapetów jest niewielka (ok. 30cm) i otoczone są metalowymi barierkami, by mógł je doglądać ogrodnik Portos. Portos to bardzo ważny i pełnoprawny członek tego ciernistego towarzystwa, dba o nie, nigdy nie robi im krzywdy, chodzi między nimi ze zwinnością i niebywałą ostrożnością. Brak jego podobieństwa do cierniaków jest tylko pozorny, bowiem wąsiska ma długie jak nie jeden ocierniony kaktus, a zagięte pazury mogą konkurować z niejedną mamilarką.
Obrazek Obrazek
Musi on na tych parapetach pozostać postacią numer 1, bo to dla niego te parapety zostały tak dostosowane, a on łaskawie kaktusom udzielił swego miejsca, zostało mu go tyle by mógł powylegiwać się w ciepłe noce (teraz już tylko na jednym z nich).

Parapet nr 1 jest osłonięty od deszczu w sposób naturalny, bo piętro wyżej jest balkon. Zamieszkują na nim:
Mammillarie, Notocactusy, Ferocactusy. Na końcu przy ścianie 3 kolumnowce:
Obrazek Obrazek

Parapet nr 2 (tej samej wielkości co poprzedni - długość ok. 1,5m) zamieszkują Echinopsisy i Gymnocalycia. Ten parapet i następny nie mają naturalnej osłony przed deszczem:
Obrazek Obrazek

Parapet nr 3 (kiedyś opuncjowy) jest węższy (jedno skrzydło okna) i tam poza Cereus peruvianus i Lemaireocereus (czy Stenocereus) pruinosus (przy ścianie) mieszkają Lobivie, Mediolobivie, Rebutie, Sulcorebutia oraz ogólnie mówiąc przedszkolaki np. małe Notocactusy i Coryphanthy:
Obrazek Obrazek
te z dzisiejszego kwitnienia:
Obrazek Obrazek

Na zdjęciu z ostatniego parapetu widać, że komnaty zostały dzisiaj zadaszone i nie straszna już im żadna ulewa:
Obrazek Obrazek

Daszki są z płyt z poliwęglanu kanalikowego o grubości 4 mm, przezroczystego z filtrem UV. Jest on na tyle sztywny, że daje dość trwałą konstrukcję, co zapewni niezaleganie, a spływanie wody, a jednocześnie na tyle miękki, że dało się go zgiąć wzdłuż kanalików pod kątem ok. 120 stopni ku zadaszeniu. Oparty wewnątrz o barierki, zaś u góry opiera się o framugi.
W brzegowym kanaliku wciągnęłam drut ogrodniczy i dla zapewnienia bezpieczeństwa (np. przed skutkiem wiatru) pętelki tego drutu będą zahaczane o haczyki w ścianie przy samej framudze. Jutro czeka więc mnie trochę wiercenia i zabezpieczania taśmą brzegów, by do kanalików nie dostawała się wilgoć.
Z nadmiarowego materiału wyszły też takie same (tylko w dwóch kawałkach) zadaszenia na to trzecie okno, które nie wymaga osłon. Chcę jesienią i wiosną sprawdzić, czy to rozwiązanie nie będzie też przydatne w tych okresach - jesienią osłona przed wilgocią, a wiosną może nie trzeba będzie dzięki temu cieniować firankami.
Zdjęcia pokazują stan tylko przymiarki zaraz po kupieniu, bo jeszcze trochę pracy wykończeniowej pozostało na jutro.
Montaż bardzo prosty - wyjmuję płytę z szafy i wstawiam przed barierki - i po kłopocie.
Teraz gdy już mam zabezpieczenie przed ulewami mam nadzieję, że i ono na długo (do jesieni) nie będzie potrzebne, bo prognozy zapowiadają się wspaniale.
Awatar użytkownika
przemek_pc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 15 mar 2013, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

No, chyba trzeba być kiedyś tym pierwszym... :wink: Tym bardziej, że po sąsiedzku ;:224
Pozdrawiam,
Przemek

Mój wątek: cz.1 cz.2
Awatar użytkownika
KwiAnna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1392
Od: 16 gru 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Melduję się w nowym wątku :wit
Jakieś fotki na dobry początek?
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Danusia, mnie oczywiście tu nie zabraknie.
A tak słowem o poprzedniej części, a raczej jej zakończeniu... Post taki wręcz smutny. Ja wiem, jak bardzo żal rozstawać się z długo uprawianymi roślinami. Szkoda mi Twoich opuncji. Ten las opuncjowy za oknem plus Echinopsis bardzo dorodne, to dla mnie taka Twoja wizytówka.
Niemniej tak to właśnie wygląda, że gusta się zmieniają, innych roślin się pożąda, lub po prostu przerastają nasze możliwości powierzchniowe i sprawiają rozmiarami problem. Patrząc na ostatnie Twoje popisy z pąkami, wierzę, że godnie zapełnisz miejsce po tych diabłach i będzie, jak zawsze, czym oczy cieszyć.
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Danusiu mnie też tu nie zabraknie :D
Lubię twoje posty i roślinki w nich prezentowane :D u Ciebie tak inaczej niż u wszystkich :D
Mnie też żal by było rozstawać się z roślinami, które były u mnie od zawsze,ale popatrz na to z innej strony, ile małych doniczek tam wejdzie ;:oj
Awatar użytkownika
przemo1413
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2064
Od: 22 mar 2011, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grójec k. Warszawy
Kontakt:

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Mnie też u sąsiadki "zza miedzy " nie może zabraknąć :wink:
Moje kaktusy:)Cz.1Cz.2
Moje lilie :)
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

;:138 Witajcie, ja tak długo ten post pichciłam, że zanim go zakończyłam edytować, to tu już tyle gości - :tan
Tu jeszcze jako miniaturki (otworzą się w pełnym rozmiarze po kliknięciu) wkleję kilka ujęć zadaszenia, z którego dzisiaj jestem TAKA dumna.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mCm86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1596
Od: 26 mar 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

Przemeblowanie dość konkretne i widać, że o nowe nabytki będzie trudno ze względu na miejsce :) Chyba jest już całkowicie zapełnione. Mnie chyba najbardziej podoba się parapet Gymnocalycium/Echinopsis :) Zadaszenie wymyśliłaś ciekawe i chyba najprostsze w zastosowaniu ;:333
Moja kolekcja cz. I cz. II
Pozdrawiam
Mateusz (dawniej Abaddon)
Awatar użytkownika
sokolica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3243
Od: 28 maja 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

A jak to jest zamocowane? Bo chyba nie jest ot tak postawione? Wówczas w czasie jakiejś burzy/wichury po prostu poleci sobie ten daszek w świat.
Parapet gymnolowy jest super! ;:215
Awatar użytkownika
jorkis
500p
500p
Posty: 865
Od: 24 cze 2012, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

I ja się melduję w drugiej części :wit , super pomysł z tym zadaszeniem, teraz nie straszne Ci ulewy ;:215 , mi również najbardziej podoba się parapet Gymnolkowo - Echinopsisowy ;:138
Pozdrawiam Marzena
Moje kaktusy i sukulenty
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

sokolica pisze:A jak to jest zamocowane? Bo chyba nie jest ot tak postawione?
:D Tak, po prostu postawione, :lol: ale napisałam wyżej jak to będzie mocowane - bardzo prosto i szybko do zainstalowania. Teraz zdjęte, bo po pierwsze nie ma po co, a po drugie w kanalikach jest trochę wilgoci, więc zanim zakleję boki taśmą muszę porządnie wyschnąć. Na drucik w ostatnim kanaliku wpadłam w desperackim przerażeniu - a co z dużymi podmuchami wiatru? Kupując płytę nie miałam jeszcze koncepcji, ale sama przyszła w realizacji przymiarki.
abbadon1986 pisze:..... widać, że o nowe nabytki będzie trudno ze względu na miejsce :) Chyba jest już całkowicie zapełnione.
Chyba tak, niektóre przedszkolaki przecież też urosną i będą się musiały przenieść chyba do Notocactusów i Mammillarii. No cóż jeśli trzeba będzie to w pierwszej kolejności trzeba będzie komuś sprezentować kolumnowce.
Ale zakupów to muszę się na prawdę teraz wystrzegać - w tym roku zmiana moich zainteresowań obrodziła na wiosnę nowościami w ilości 40 sztuk. ;:oj - nawet nie wiedziałam, że tak zaszalałam.
KwiAnna pisze:Jakieś fotki na dobry początek?
Tak Aniu, są wyżej, tylko ja tak długo pieściłam powitalny pierwszy post, że nie zdążyłam się wyrobić zanim pierwsi goście tu zawitają. ;:196
Przemków - sąsiadów z przed miedzy i zza miedzy też serdecznie witam i zapraszam do ponownego odwiedzenia powitalnego wpisu, ;:131 bo się trochę z tym otwarciem pogubiłam (chcąc zdążyć wkleić adres nowego wątku na koniec starego zanim admin go zamknie musiałam założyć taki wstępny post do edycji i tak wyszło, że zaprosiłam gości, a na stole puchy ;:306 .
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

:;230 chyba miałam pomroczność jasną :!: nie zauważyłam Portoska :!:
No coś takiego taka gapa ze mnie :!: A on to najśliczniejszy kaktusik jaki dumny leży sobie na parapecie :D
Śliczny jest ;:215
D-avi-D
500p
500p
Posty: 950
Od: 18 cze 2012, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Parapetowa kaktusiarnia DAK

Post »

To i ja zacznę od początku jakiegoś wątku :)
Liczę na dużo ładnych kwiatów gymno.. :)
Dużego echinopsisa już masz... były już jakieś kwiaty ? Czy dopiero pierwsze pąki ?
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”