Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolka86
50p
50p
Posty: 70
Od: 9 kwie 2011, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Chrząstawa Wielka

Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Witajcie miłośnicy kaktusów i sukulentów :)
Zebrałam się w końcu do założenia tematu o mnie i mojej kolczastej pasji. Forum odwiedzam już od dawna... ale zazwyczaj szukając pomocnych informacji, tylko czytam , nie udzielam się.....
Postanowiłam się ujawnić, żeby móc pochwalić moimi dziećmi ;), ale przede wszystkim liczę na komentarze i spostrzeżenia, które pomogą mi lepiej zadbać o moje roślinki.
Przyznam się, iż z kaktusami się wychowałam, miałam 6 lat kiedy zafascynowała mnie kolekcja kaktusów mojej ciotki. I tego samego dnia przyniosłam do domu na rączce pierwsze moje "szczepki". Od tej pory minęło trochę ponad 20 lat a o zgrozo moja pasja nie zmalała, zmieniła się wręcz w chorobliwe uwielbienie roślin i chęć posiadania ich jak najwięcej. Niestety ciężko mi zapewnić dobre warunki dla tych roślin które już mam. Zdaję sobie sprawę z tego, że moja kaktusy nie mają odpowiedniego zimowania, ale staram się jak mogę zrobić wszystko żeby dotrwały w jak najlepszej kondycji do tego momentu kiedy będę mogła im to zapewnić!
A teraz trochę o tym co i jak. Większość moich kaktusów lato spędza pod gołym niebem :) w bardzo , ale to bardzo upalnym miejscu pod ściana domu gdzie słońce świeci od 9 do 17. Tam lądują już w kwietniu kiedy tylko wiem, że nie grożą im przymrozki. Nigdy nie wpadłam na pomysł żeby je cieniować! zawsze w naturalny sposób przyzwyczajałam je do słońca po zimowych ciemnościach na parapetach, wystawiając już nie raz nawet w marcu, żeby tylko łapały promienie w pierwsze słoneczne dni. Pozostała część roślin ( głównie opuncji i kilka "nadwrażliwców") lądowała do tej pory pod ścianą domu, gdzie słońce zagląda gdzieś po 14 i w pełni grzeje do zachodu słońca. stały tak kilka lat, ale niekiedy miały tam prawdziwy upał i zdarzało się, że słońce je paliło.... że traciły formę w środku lata. Dlatego w poprzedni weekend wylądowały pod ścianą wschodnią, na próbę....tam słoneczko zagląda od wschodu gdzieś do 13. Czy był to dobry pomysł to się okaże... A teraz dość pisania. Poniżej wstawiam fotki większości moich roślin. Nazwy wielu znam dzięki temu forum, wielu nie znam lub się mylę, dlatego proszę o korektę jeśli ktoś wie lepiej :)


1.Mammillaria hahniana ssp.woodsii (kwitnie mi od wielu lat, wiosną, latem, a nawet jesienią)
Obrazek
Obrazek

2.Mammillaria marksiana
Obrazek

3.Mammillaria bomycina (też uparcie nie kwitnie)
Obrazek

4.Eriocactus leninghausii ( jedyne czego sie doczekałam z jego strony to 2 "młodych" )
Obrazek

5.Mammillaria wildii ( często kwitnie - ale nie w tym roku, obraziła się czy co...)
Obrazek

6.Cereus peruvianus monstrose
Obrazek

7.Coryphantha andreae ( mam ją 4 lata, drugi sezon kwitnie i rozkręca się, bo w tym roku już 2 razy! )
Obrazek
Obrazek

8.Echinopsis eyriesii ( od 3 lat kwitnie i cieszy moje oko najbardziej )
Obrazek
Obrazek
Obrazek

9.Notocactus mammulosus
Obrazek

10.Mammillaria ( przygnitek uratowany z dolnej półki w markecie, po 3 latach pierwszy raz nieśmiało zakwitł tej wiosny ale niestety nie mam fotki )
Obrazek

11.Gymnocalicium baldianum ( jeden z młodszych w kolekcji zalewdie 2 rok u mnie )
Obrazek

12. Mammillaria baumii
Obrazek

13. Mammillaria prolifera
Obrazek

14.Mammillaria carmenae
Obrazek
Obrazek

15.Trichocereus schickendantzii ( jeden z tych pierwszych w zielonej donicy MATKA rodziny :) )
Obrazek
Obrazek
Obrazek

16. Podobna do Mammillaria wildii ( znajduch śmietniskowiec przywlokłam do domu w listopadzie, od wiosny kwitnie jak głupi )
Obrazek

17.Rebutia pulvinosa
Obrazek
Obrazek

18.Notocactus scopa
Obrazek

19. żywy kamień. ( miałam daawno temu jeden ale jakoś szybko go wykończyłam :/ )
Obrazek

20.Notocactus (Eriocactus) magnificus
Obrazek

21.Espostoa lanata
Obrazek

22.Niezidentyfikowany
Obrazek

23.Pilosocereus azureus ( dostał jakiś niepokojących plam, i kolce z czubka ma jakieś słabe i wypadające, nie wiem czy to uraz mechaniczny czy jakieś choróbsko się go czepiło? Po za tym chciałam go rozsadzić, bo mam wrażenie że zycie w takiej konkurencji nie wychodzi tym kaktusom na dobre...)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

24.Mammillaria gracilis var. pulchella
Obrazek

25.Sedum ( szczepię co 2 /3 lata od nowa bo strasznie mi marnieje zimą.... wyciąga się i traci "listki" wiem że to brak zimowania :(.... )
kiedyś:
Obrazek
teraz:
Obrazek

26.Echinocactus grusonii ( strasznie wrażliwy! w upalne dni dostaje białych plam , które zazwyczaj schodzą po 2 dniach ( cieniowania ) i trochę się marszczy,
przestawiłam na wschodnia stronę z opuncjami )
Obrazek

A teraz moje opuncje i podobne

27.Opuncja (ale jaka ?)
Obrazek

28.Opuncja (ale jaka?) nie pokoi mnie że nowe pędy nawet tego roczne nie mają kolców... pierwsze tego rodzaju jakie miałam, rosły zwielkimi mocnymi kolcami a te tracą je szybko albo wyrastają w ogole bez! Czy to może być jakaś choroba? czy złe warunki może
Obrazek
Obrazek
Obrazek

29.Austrocylindropuntia A.vestita( przez 2 lata tylko marniało i marniało, aż w końcu całkiem bez korzeni zgnite i brzydkie przesadziłam i wywalilam na ostre słońce w końcu ruszyły, ale nadal jeszcze nie w formie)
Obrazek

30. Austrocylindropuntia, A.vestita
Obrazek

31.Austrocylindropuntia subulata forma monstruosa.
Obrazek

32.Opuncja subulata( dostały jakiś dziwnych plamek w tym roku, na listkach)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

33.Opuncja, tylko jaka?
Obrazek

34.Pachypodium lamerei
Obrazek

35. Opuntia vulgaris .Moje najstarsze opuncje -to znaczy ich potomkowie :) ( coś mi pobladły, chciałam przesadzić w zeszły weeked ale zastanawiają mnie ich nowe pędy, czy to nie pąki?!?
ich forma też mnie martwi , kiedyś były ciemno zielone i miały mocne kolce, teraz też je tracą i maja takie czarne plamki w miejscu kolca.. no i jakieś inne zmiany plamiaste )
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

36.Opuntia microdasys
Obrazek

37.Euphorbia trigona. ( staruszka i nieliczne z jej licznego potomstwa )
Obrazek
Obrazek

Na dziś kończę, nie mam już siły wstawić reszty fotek ;) Mam jeszcze trochę innych sukulentów, jak aloesy, agawy itp. Postaram się wstawić zdjęcia jutro.
Pozdrowienia i podziękowania dla : piasek pustyni, za zmobilizowanie mnie do założenia tego wątku.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Witamy na pokładzie. Moje typy dotyczące nazw poszczególnych roślinek poniżej.

10, 12 i 13 to coś z kręgo Mammillaria prolifera
17. To Rebutia, pewnie Rebutia marsoneri
18. Notocactus scopa
20. Notocactus (Eriocactus) magnificus
30. To forma grzebieniasta czegoś z rodzaju Austrocylindropuntia, prawdopodobnie A.vestita
35. Opuntia vulgaris

Dla wrażliwszych roślin wystawa wschodnia będzie zdecydowanie lepsza niż zachodnia. Na tej drugiej roślinki lubią się przypalać, co zgadza się z Twoim opisem.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Witamy! I cieszymy się, że jesteś z nami :D

I pytamy: czy to znaczy, że na Twoje rośliny deszcz pada, jak sobie chce? Czy masz jakoś to zadaszone?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Witaj!!!
Wow! Ile pięknych wiekowych okazów :) Jest co podziwiać!
PS. Mój Echinocactus grusonii też tak reaguje, ale szybko wraca do siebie.

Pozdrawiam i czekam na kolejną porcję zdjęć!
Awatar użytkownika
przemo1413
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2064
Od: 22 mar 2011, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grójec k. Warszawy
Kontakt:

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Witaj w śród "pozytywnie" zakręconych :wit
Twoje opuncje robią wrażenie kilka lat już muszą sobie liczyć ;:138
Moje kaktusy:)Cz.1Cz.2
Moje lilie :)
Awatar użytkownika
maryjan13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3619
Od: 27 cze 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Witam kolejną miłośniczkę tych pięknych ciernistych roślin.
Bardzo ciekawy wstęp,a niektóre rośliny to już duże okazy.
Czekam na dalsze zdjęcia Twoich roślin.
Jolka86 pisze: Pozdrowienia i podziękowania dla : piasek pustyni, za zmobilizowanie mnie do założenia tego wątku.
Tym stwierdzeniem jestem zaskoczony i to bardzo,bo Żaneta ( piesek pustyni ) miga się jak tylko może,
przed założeniem Swojego wątku.
Marian - pozdrawiam i zapraszam.
Kwiaty kaktusów cz.1, cz.2, cz.3
Kilka roślin
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Nie migam się, nie migam, tylko najwyraźniej się zakręciłam nie w tę stronę. Dziś to wszystko przeanalizuję dokładnie. Ale Jolu kochana, dziękuję Ci za ten wątek, teraz będziemy wszyscy patrzeć i podziwiać. Cieszę się, że pokazałaś roślinki, ale wiem, że to nie wszystkie. Czekamy na resztę ;:138
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Nadzieja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 3 sty 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dobczyce

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Witam i ja.
Masz już piękne wiekowe rośliny. Widać, że ta pasja trwa juz lata :D
Awatar użytkownika
pieczarah
500p
500p
Posty: 789
Od: 14 lis 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

to się nazywa wejście ;:138
bardzo ładne rośliny, czekam na zapowiedzianą resztę ;:65

ps. kwitnącej M. hahniana ssp.woodsii zazdroszczę ;:170
pozdrawiam,ania
kłujące
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Doskonały początek. ;:333

Ładne, duże rośliny - aż miło na nie popatrzeć.
maryjan13 napisał(a):
Żaneta ( piesek pustyni ) miga się jak tylko może, przed założeniem Swojego wątku.
Nie wiedziałem, że nastąpiła zmiana nicku u Żanety. :roll:
Ale... piesek pustyni - brzmi dumnie. ;:306

A poważnie to dołączam się do chóru zachęcającego Żanetę do założenia wątku. ;:108
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Faktycznie: nie zauważyłam literówki...Ale numer, to rzeczywiście brzmi dumnie! :;230 ;:306 Się uśmiałam porządnie tym bardziej, że piesek mi nie przeszkadza, i tak cały czas kręci mi się pod nogami i nie pozwala pracować :twisted: Za gorąco mu, moim kotkom zresztą też.
Dziękuję, Henryku. Jak już pisałam, skołowaciliście mnie do reszty, bo do tej pory byłam przekonana, że jakoś to jest inaczej i nie wszystko wolno od razu. Czemu - nie wiem, jeszcze nie zdążyłam sobie przypomnieć, bo ten osąd jakieś podstawy ma, ale dziś jestem zawalona robotą i nie poszperam. Ale jeśli mówicie, że można i jestem w błędzie, to yyy... ;:131 - jak by nie patrzeć, mąż właśnie szykuje specjalne miejsce, taką "fotoszopę" dla roślinek, co by ładnie wyglądały na zdjęciu.
Z Joli natomiast jestem dumna, bo roślinki ma naprawdę fajne i bardzo się o nie troszczy, więc fajnie, że szybko się uwinęła ze zdjęciami i ze swoim wątkiem. Czekamy na pozostałe. Jeszcze zobaczycie, czym nas uraczy, ja też tych pozostałych jestem ciekawa ;:138
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Nie kręć nie kręć - bo ci nick specjalnie zmienimy i pieska będziesz jeszcze mile wspominać. :lol:

Wątki rosną jak grzyby po deszczu (którego u nas od dawna brak!) a tymczasem akurat Ty się migasz...
piasek pustyni napisał(a):
mąż właśnie szykuje specjalne miejsce, taką "fotoszopę" dla roślinek, co by ładnie wyglądały na zdjęciu.
Doskonały pomysł. Widać, że myślisz... :wink:
Ja robiłem kilka takich atelier i w końcu robię zdjęcia na tle drzewek, ściany bądź też innych roślin w szklarence. Z lenistwa oraz dlatego, że te ustawiane jakoś sztuczne. :roll:

Twoich JUŻ jestem ciekawy! ;:65
Awatar użytkownika
czarny
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2328
Od: 24 kwie 2009, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie

Re: Moje "DZIECI SŁOŃCA" - Jolka86

Post »

Co do pozycji 17, to ja bym twierdził, że na pierwszym zdjęciu jest Aylostera pulvinosa. Choć faktycznie, jeśli to ta sama roślinka, to na drugim zdjęciu wygląda mocno nietypowo. Śliczne roślinki.
Moje wątki: najstarszy, stary, nowy
Albumy: Mediolobivia, Aylostera
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”