Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Awatar użytkownika
Agnezja
200p
200p
Posty: 273
Od: 7 lis 2009, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. podlaskie

Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Witam, mam na imię Agnieszka, doszłam do wniosku, że czas najwyższy otworzyć nowy wątek, przeznaczony tylko i wyłącznie sukulentom oraz kaktusom. Mimo tego, że jestem jeszcze amatorem w tym temacie, bo nawet nie znam przyporządkowanych nazw niektórych z nich, nie do końca też jestem w stanie odgadnąć do końca co lubią te roślinki, a czego nie. Oczywiście obserwuję, usiłuję 'czytać im w myślach' ; ], ale jestem jeszcze obecnie na etapie poznawania.

Obecna pogoda nie kompiluje się za bardzo z moim aparatem, więc wybrałam najładniejsze zdjęcia z przełomu ostatnich kilku miesięcy.

Haworthia cymbiformis var. incurvula (?)

Obrazek

tak kwitła,

Obrazek

Haworthia tessellata

Obrazek

Haworthia retusa

Obrazek

Haworthia attenuata

Obrazek

Haworthia attenuata v. caespitosa

Obrazek

Haworthia coarctata v. coarctata fa. greenii

Obrazek

Haworthia limifolia v.limifolia (?)

Obrazek

Haworthia reinwardii "Big Joe"

Obrazek

Haworthia reinwardii var. reinwardii

Obrazek

Gasteria maculata variegata ( nie ma tu zgodności co do nazwy, :wink: )

Obrazek
Reposit-08
500p
500p
Posty: 799
Od: 25 sie 2010, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Witam serdecznie :wink:
Widze, że "bliższe Twemu sercu" są jednak sukulenty niż kaktusy. U mnie jest na odwrót :wink:
Bardzo spodobała mi się Twoja gasteria :wink: i czekam na kolejne zdjęcia :D
Awatar użytkownika
Agnezja
200p
200p
Posty: 273
Od: 7 lis 2009, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. podlaskie

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Dzięki daga, :D rzeczywiście jeśli mam szczerze przyznać, to jest tak jak piszesz, choć kaktusy też bardzo lubię, zaraz kilka pokażę. :D

Rhipsalisy:

Obrazek

Obrazek

Rhipsalis pentaptera (?)
Obrazek

Hatiora ( nie bardzo jednak wiem jak nią się opiekować, :?: )

Obrazek

Aloe

Obrazek

Echinopsis multiplex

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Echinopsis subdenudata

Obrazek

Obrazek

Aloe acuelata
Obrazek

Opuntia monacantha
Obrazek
Awatar użytkownika
Spy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1860
Od: 25 lip 2009, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Witaj Agnieszko! ;:7
Bardzo ładna kolekcja haworcji 8-) Reszta też niczemu sobie, tylko te kolumnowe troszkę się wyciągają. Witaj wśród sucholubomaniaków :)
Agnezja pisze: Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pierwszy aloes to jakiś inny, nie juvenna. Drugie siewki to chyba Echinopsis multiplex, mój maluszek miał ostatnio na sobie kilka wełnowców, spryskałem preparatem i mam na dzieję, że da rade, choć zmarniał dość :( Następny to Echinopsis subdenudata. Przedostatni to raczej Aloe ferox. Ostatni to prawdopodobnie Opuntia monacantha forma monstrualna, znaczy wypuszcza odrosty z niemal każdej areoli jak widać. Pozdrawiam.
Pozdrawiam. Krzysztof.
/Pustynni Strażnicy/
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Witaj Agnieszko :wit milo pooglądac nowe sucholuby ;:113
Awatar użytkownika
moritius
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2578
Od: 30 sie 2010, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie (Żyraków/Rzeszów)

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Spy pisze:Drugie siewki to chyba Echinopsis multiplex...
Spy - dlaczego zaraz siewki? Mi to wygląda raczej na odrosty :D

Agnezja - niesamowite te twoje sukulenty ;) i rhipsalisy świetne...
Przy okazji: czy to nie jest tak, że hariora=rhipsalis?
Moje wątki (linki) | Hybrydy Chamaecereus na celowniku: 'Annie', 'Cintia', 'Glashouse Walz', 'Nelissa', 'Perla di Verona', 'Quenny', 'Wotan' :wink:
Pozdrawiam - Aleksander
Carpe diem. :wink: | Metody niekonwencjonalne - pozyskiwanie nasion, klonów, ciekawych roślin
Awatar użytkownika
Grzdyl
500p
500p
Posty: 694
Od: 8 gru 2008, o 00:12
Lokalizacja: Police

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Spy pisze: Przedostatni to raczej Aloe ferox.
To często mylony z A. ferox Aloe aculeata. Rozpoznać go można po charakterystycznych dużych brodawkach, z których wyrastają ciernie.
moritius pisze:Przy okazji: czy to nie jest tak, że hariora=rhipsalis?
Niegdyś Hatiory i Rhipalisy opisywano jako Rhipsalidopsis. Później jednak rozdzielono je jako odrębne rodzaje. Nie mniej jednak często spotyka się nazywanie Hatior Rhipsalisami.
Pozdrawiam,Władek.
Wykształcenie - coś, co mądremu mówi, jak mało wie, natomiast głupiemu, jak wiele potrafi. (J. Tuwim)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Nigdy rodzaj Rhipsalis nie mógł być zaliczony do rodzaju Rhipsalidopsis. Oprócz wielu powodów jeden jest podstawowy. Opis rodzaju Rhipaslis pochodzi z roku 1788 a Rhipaslidopsis z roku 1939. Zawsze pierwszeństwo ma nazwa starsza. Warto to zapamiętać. Jeśli ktoś uznaje dwa gatunki lub rodzaje za tożsame, to zawsze obowiązuje opis wcześniejszy. I jeszcze jedna uwaga. Nazw łacińskich się nie odmienia. Jeśli koniecznie mają być odmieniane to tylko spolszczone nazwy rodzajowe pisane małą literą.
Sorry za off-topic.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
gnet
500p
500p
Posty: 660
Od: 13 wrz 2010, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska Południowo - Zachodnia
Kontakt:

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Tomku dzieje nazw kaktusów i systematyki zmieniały się na przestrzeni lat. I o to chodziło pewnie Grzdylowi.
Przykładem może być Hatiora gaertneri (Regel) Barthlott 1987, której synonimami są np. :
Rhipsalis gaertneri (Regel) Vaupel 1925 czy też Rhipsalidopsis gaertneri (Regel) Moran 1942
Pozdrawiam
Jacek
BLOG BOTANICZNY
Awatar użytkownika
Agnezja
200p
200p
Posty: 273
Od: 7 lis 2009, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. podlaskie

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Dziękuję wszystkim za odwiedziny, komentarze, identyfikacje. Wiem, że niektóre gatunki są bardzo do siebie podobne i bez wiedzy o ich miejscu pochodzenia ciężko trafić we właściwą nazwę, opierając się o zdjęcia, szczególnie tak małych roślinek. Tym bardziej dzięki za próby opisania ich.

Co do opuncji, rzeczywiście na drugi rzut oka okazuje się, że powinnam dawno domysleć się, ze to właśnie opuncja, tutaj mam 'kawałek' innej i widać mnóstwo cech wspólnych(chyba byłam ślepa;] ),

Obrazek

Epiphyllum ackermannii

Obrazek

Cereus

Obrazek.

Z kolei co do nazw: Rhipsalis, Rhipsalidopsis zastanawia mnie, cóż to za zagadka kryje się za końcówką -opsis? 8-) ostatnio zamawiałam roślinkę z innej grupy gatunkowej - Dischidia(philippinensis), chcąc dowiedzieć się o niej czegoś więcej, wertując net spotkałam się z nazwą Dischidiopsis philippinensis, a chodziło (z tego co znalazłam) o tę samą dischidię. Wie ktoś jak z tym jest? Czy chodzi tylko o transformację nazwy? Z góry dzięki. :D Coś czuję , że się tu zadomowię.Pzdr. :uszy
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Agnezja pisze: Obrazek
Koniecznie zapewnij mu niższą temp (jeśli substrat jest suchy, choć w sumie powinien być bardziej mineralny) bo zaczyna się wyciągać. Widać to po tej jaskrawej skórce tuż przy wierzchołku, która z braku dostateczniej ilości światła staje się tak jaskrawozielona, a później gdy kaktus podrośnie będzie widoczne brzydkie przewężenie i z kulki powstanie grucha :wink: .

Te Epiphyllum to pewnie E. ackermannii.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Agnezja
200p
200p
Posty: 273
Od: 7 lis 2009, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. podlaskie

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Z temperaturą, szczerze przyznam mam pewien problem, bo jest ona niestabilna. Tak jak widać też po niektórych moich hawortiach, przez dogrzewanie pomieszczenia zaczęły one się trochę wydłużać, no i te jaskrawe przebarwienia...próbuję teraz wprowadzić im łagodną zimę, ale łatwe to w moich warunkach nie jest, przynajmniej postaram się o suche podłoże i lepsze światło. Powolutku wszystkiego się nauczę. :lol:
Te nieepifityczne kaktusy mają podłoże kaktusowe z dość ciężkim żwirkiem, 'ciężki' tutaj - znaczy zwarty i trochę gliniasty. Ten kaktus, o którym piszesz Artur przebył u mnie katorgę, bo w pewnym momencie miałam wrażenie, że nadaje się tylko na śmietnik, był już cały brązowy i pomarszczony, mam jednak taką sadystyczną cechę w stosunku do roślin, ;:14 że próbuje ratować tak długo, na ile to możliwe, w tym przypadku się udało, ale kaktus na pewno przeżywał ciężkie chwile. ;:180

Tu następny pokrak, szczerze przyznam, że go zaniedbałam, na szczęście raczej przeżyje:

Obrazek

W tym roku, zupełnie nieoczekiwanie straciłam haworthie venosa v.granulata, wyciągnęłam z doniczki sflaczałą roślinkę bez życia, nawet kawałka nie dało się osuszyć, a rosła bezproblemowo całe lato... ;:24
Reposit-08
500p
500p
Posty: 799
Od: 25 sie 2010, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sukulenty i kilka kaktusów ;)

Post »

Jakoś kojarzy mi się Polaskia chichipe :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”