Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Awatar użytkownika
kociara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3991
Od: 10 mar 2011, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków-małopolskie

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Przy okazji pokazania stołówki dla ptaszków - to jest moment (jeden z kilku) kiedy żałuję, że nie posiadam
działki. Nawet działania balkonowe w tym względzie nie do zrealizaowania z racji posiadania
kociuchów. Adeniowa choinka rozkoszna o głównym bohaterze nie wspominając - pięknie u Ciebie!!! ;:oj ;:63
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Dostałem jako gratis małą sadzonkę pod nazwą Aloes - wybarwiający się na słońcu na czerwono. Przez dość krótki czas pobytu u mnie podrosła i zagęściła doniczkę, dodatkowo trzema młodymi sadzonkami:

Obrazek

Obrazek

Prośba do Forumowiczów - jaka jest pełna nazwa tej roślinki ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
chromat
1000p
1000p
Posty: 1317
Od: 29 gru 2010, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

chyba to jest to samo, Aloe 'Black Gem'. Do marketów trafia to od taką nazwą, ale bywają rośliny które trochę się różnią to głowy nie dam.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Ja nie wiem, ale wydaje mi się, że jest inny od mojego. Twój wygląda na "twardszego" mój jest mięsisty, wygląda jak napompowany i ma "ząbki", chociaż Twój też ma, ale pokrój też ma inny :roll: nie wiem
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Krzysztof - dziękuję.
Znalazłem po Twojej podpowiedzi fotki tej rośliny:
http://www.lapshin.org/succulent/album/ ... m-2006.jpg
Moja sadzonka nie przebywała na "ostrym" słońcu ze względu na małe rozmiary, nie była tak intensywnie "opalona" na brąz, jak ta na fotce niżej:
http://www.jardinexotiqueroscoff.com/si ... k-gem.html
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Roślinki i nie tylko, niecierpliwie czekają na jak najszybsze nadejście wiosny, dłuższe dni z większą ilością bezpośredniego słonecznego światła. Trudny czas dla naszych parapetowych "milusińskich":

Obrazek

Obrazek

Skąpa ilość naturalnego światła, zbyt wysoka temperatura zimowania, której już nie mogę obniżyć, mimo że stoją przy samej szybie, nie wpływa korzystnie na wygląd i zimowanie roślinek. Największy problem mam z "wyczuciem" kiedy roślinki już potrzebują dostarczenia chociaż minimalnej ilości wilgoci do podłoża.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Te akurat rośliny które pokazałeś wyglądają doskonale. ;:333

Większy kłopt jest z mocno zielonymi, miękkimi haworcjami. Z tymi nawet ja mam kłopoty chociaż zimuję je naprawdę chłodno - pewnie za chłodno. Mimo to lubią się wykorzystując nawet niewiele wilgoci w podłożu lekko wyciągać.
Stąd nie są moimi ulubieńcami. :wink:
Awatar użytkownika
nyskadu
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7183
Od: 13 kwie 2008, o 09:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Mieciu ja mam też coś podobnego i też latem pięknie wybarwia się, ale to znowu chyba coś innego :oops:

Obrazek

a ostatnie haworthie, które pokazałeś bardzo ładne, pięknie "oszronione", wręcz bajeczne.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

przemo1413 pisze:Mieczysławie temperatura na moim parapecie niestety wysoka bo aż 24*c
Ja z utrzymaniem niższej temperatury przy moich roślinkach, też mam spore problemy. Mimo, że zakręcony mam dopływ ciepła do grzejników, nie mogę :( "zejść" z temperaturą poniżej 18 st. C a i te 18 st bardzo rzadko udaje mi się osiągnąć. Przeciętnie mam temperaturę w granicach 18 - 24 st C w zależności od pogody na zewnątrz. Moje roślinki "tęsknią" już za niezasłoniętym chmurami słonkiem, którego jest jak na lekarstwo. Mimo bardzo złych warunków oświetleniowych, zrobiłem kilka fotek moich roślinek, starających się "przezimować" do wiosny, no może tylko do końca lutego - inaczej brzmi i wydaje się, że to krócej trzeba czekać:

- czekają z utęsknieniem na wiosnę, dłuższe dni i więcej słońca, bo pogoda fatalna. przy bardzo słabym oświetleniu, zrobiłem kilka fotek moich roślinek, starających się przetrwać zimę:

- w opisie na fotce niżej, wpisałem błędnie rok - jest 03.2010 - powinno być 03.2012 r

Obrazek

- w pierwszym rzędzie sadzonki Adenium obesum, w trzech następnych Adenium arabicum:

Obrazek

- na fotce niżej widać różnicę w wyglądzie liści Adenium obesum i Adenium arabicum:

Obrazek

- sadzonki z wysiewu nasion marzec 2012 rok, doniczki 6 x 6 x 6 cm:

Obrazek

Obrazek

- sadzonki pokazane niżej nie znalazły chętnych do "przygarnięcia", pozostały na starych "śmieciach" i po przycięciu bardzo ładnie rosną i krzewią się, już nie zmienią opiekuna:

Obrazek

Obrazek

- jedna z sadzonek jesienią posadzona do okrągłej płytkiej doniczki:

Obrazek

- roślinka na fotce niżej, była tylko raz przycięta, obecnie czekam, że "odwdzięczy" się chociaż jednym kwiatkiem, mierzy około 29 cm wzrostu, od podłoża:

Obrazek

Roślince na ostatniej fotce, bardzo kusi mnie żeby przyciąć "przewodnik". Powstrzymuje mnie jedynie chęć doczekania się w tym sezonie pierwszego kwitnienia (oby). Przycięcie przewodnika wyrównałoby pokrój rośliny, jednak gdy roślinka zechce zakwitnąć, powinna samoczynnie spowodować szybszy wzrost bocznych gałązek.

Fotki robione na szybko w bardzo kiepskich warunkach świetlnych, ich jakość (i otoczenie) słabe.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
przemo1413
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2064
Od: 22 mar 2011, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grójec k. Warszawy
Kontakt:

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Ostatnia sadzonka jest piękna i chociaż chciało by się ją lekko podciąć to nie rób tego bo są duże szanse że w tym roku zakwitnie .
Jeżeli chodzi o Obesum i Arabicum to Arabicum ma liście dużo większe i są one bardziej skórzaste a Obesum ma liście bardziej delikatne i wyraźniej widać na nich nerwy . Sadzonki Ci na prawdę pięknie rosną . Moje z maca są bardziej rozgałęzione ale to pewnie zasługa tunelu :wink: U Ciebie też ładne zielone listki więc widać że Adeniom jest dobrze :)
Moje kaktusy:)Cz.1Cz.2
Moje lilie :)
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20132
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Nie jestem specjalistą w tego typu roślinach ale dla mnie one są bardzo ładne, zielone, widać że mocne i pełne życia. Po prostu już śliczne! ;:173
Awatar użytkownika
chromat
1000p
1000p
Posty: 1317
Od: 29 gru 2010, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

O matko! ale Ci porosły ;:138 to nic tylko faktycznie czekać na kwiaty :wink:
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Mieczysławie piękne ;:215 i jakie zadbane ;:138
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”