Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Zablokowany
Awatar użytkownika
theoria_
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2164
Od: 3 sie 2010, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski
Kontakt:

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Gasteria armstrongii mimo, że przypomina ozorki bardzo mi się podoba! :lol:
Awatar użytkownika
annaoj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2912
Od: 3 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Paula - ;:138 za porównanie. Bardzo mi się spodobało i faktycznie coś w tym jest. :;230
A okazy - całkiem, całkiem.. ;:oj ;:108
Awatar użytkownika
chromat
1000p
1000p
Posty: 1317
Od: 29 gru 2010, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Gasteria armstrongii bardzo ładna i widać, że wiekowa ;:333
kiedyś coś skrobnąłem o niej może Ciebie zainteresuje :wink: ( nie wiem czy widziałeś?)
http://haworthia.blogspot.com/2011/07/g ... ongii.html
Ja posiadam jednego kundelka, ale liczę, że w końcu dorwę jakąś stanowiskową :wink:
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

Krzysztof - jestem na bieżąco w czytaniu Twoich opracowań na blogu, bardzo często zaglądam w poszukiwaniu nowych Twoich wpisów, widać że robisz to z wielką pasją i że masz na ten temat bardzo dużo wiadomości ;:63 , jestem pod ogromnym wrażeniem, Twojego zaangażowania w drążeniu tematów. Bardzo przydatne wiadomości, dodatkowo napisane w przystępnym "języku", dla takich amatorów jak ja.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Sukulenty, ale nie kaktusy - Akwelan_2009

Post »

lbanek pisze:podłączam się do pytania Lucy,
a może z adenium jak z gruboszem: nawet po drastycznym przycięciu
do samych pieńków - odbijają nowe listki?!
W mojej wypowiedzi pokazywałem po raz trzeci przycięte sadzonki Adenium. Dzisiaj z pewną dozą prawdopodobieństwa (tylko) mogę odpowiedzieć na zacytowane pytanie, że bezpośrednio z kaudexu, mogą wyrastać nowe gałązki pod warunkiem, że roślina wytworzyła na nim uśpione pąki. Przykładem popierającym moją wypowiedz, może być jedna z dwóch sadzonek, na której bezpośrednio z kaudexu wyrasta nowa gałązka:

Obrazek

Obrazek

- młodziutka gałązka rośnie bardzo powoli, bo roślina "pompuje" soki do tych najbardziej wyrośniętych, wyrastających z najwyższego "uśpionego" pąka.

Druga sadzonka, pokazywana wcześniej z pozostawionymi dłuższymi przyciętymi gałązkami, wytwarza nowe rozgałęzienia tylko z pąków uśpionych na przyciętych częściach, chociaż widać, że na kaudexie są uśpione pąki:

Obrazek

Obrazek

Teraz jest niezbyt sprzyjający czas tworzenie bocznych dodatkowych rozgałęzień przez sadzonki, jednak można zaobserwować, że niskie przycinanie sadzonek Adenium, sprzyja - pobudza wyrastanie rozgałęzień z najniżej położonych uśpionych pąków. Jeszcze nie zastanawiałem się, czy pokazaną na ostatnich dwóch fotkach roślinkę nie przytnę po raz czwarty, ale tak bardzo nisko. Do wiosny mam czas na zastanowienia się i podjęcia decyzji. Nie wiem czy dobrze wyciągam wniosek z obserwacji tych dwóch roślin, ale ich kaudex po każdym przycięciu bardzo ładnie się rozrasta - grubieje. Obie roślinki rosną w doniczkach 9x9x9 cm.
Zbyt krótko zajmujemy się opieką nad sadzonkami Adenium, żebyśmy mogli przewidzieć, jak będą zachowywać się sadzonki po takim, czy innym ich potraktowaniu.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”